Brat s manželkou a dieťaťom žijú prechodne v Českej republike. Pracujú tam, tam aj odvádzajú dane. Podľa doterajších informácií, keďže sú tam viac ako 180 dní v roku, na Slovensku vraj nemusia podávať daňové priznanie dane z príjmu fyzických osôb. Ak by ešte zostali v Česku zase viac ako 180 dní a chceli by si na Slovensku prenajať byt, zistil som, že by sa mali zaregistrovať na daňovom úrade. Ale čo ďalej? Ak budú mať príjmy z prenájmu na Slovensku, ako ich zdaniť? Eduard
Príjem získaný z prenájmu bytu, ktorý váš brat vlastní na Slovensku, bude zdanený (ak nebude oslobodený od dane) v závislosti od toho, ktorého štátu je rezidentom. V tomto štáte, v štáte rezidencie, zdaní všetky svoje príjmy, aj tie plynúce z iných štátov, takzvané celosvetové.
V druhom štáte, v ktorom nie je rezidentom, je jeho daňová povinnosť obmedzená len na zdanenie príjmov dosiahnutých v tomto štáte.
Daňová rezidentúra (daňový domicil) sa stanovuje podľa rozhraničovacích kritérií. Prvým z nich je kritérium stáleho bytu, podľa ktorého je daňovník rezidentom tam, kde má stály byt, teda miesto, kde vlastní alebo má domov, ktorý je stály. Ide napríklad o byt alebo dom, ktorý vlastní alebo ho má len prenajatý, avšak musí ho mať k dispozícii stále, nielen príležitostne.
Ak má stály byt v oboch štátoch, je rezidentom toho štátu, v ktorom má takzvané stredisko životných záujmov, teda kde má rodinné a sociálne zázemie, užšie osobné a hospodárske vzťahy, zamestnanie, kultúrne a športové záujmy. Všeobecne je štátom rezidencie štát, v ktorom má stály byt. V prípade pochybností o rezidencii rozhodnú príslušné úrady obidvoch štátov (na Slovensku je takýmto úradom ministerstvo financií).
Daňové priznanie podá váš brat v oboch štátoch, na Slovensku aj v Českej republike. Príslušná daňová správa mu na požiadanie vydá potvrdenie o daňovom sídle (daňovom domicile), ktorým brat preukáže svoju daňovú rezidenciu.
Za predpokladu, že je českým rezidentným daňovníkom (má potvrdenie z českého finančného úradu o daňovom domicile), podá v Českej republike priznanie ako osoba s neobmedzenou daňovou povinnosťou z celosvetových príjmov a na Slovensku ako osoba s obmedzenou daňovou povinnosťou z príjmu z prenájmu. Zdaní ho v súlade so slovenskou legislatívou a do 31. marca nasledujúceho roka daň na Slovensku aj zaplatí. Do zdaniteľného príjmu však uvedie len sumu, ktorá prevýši zákonom stanovenú hranicu pre oslobodenie príjmu z prenájmu nehnuteľnosti vo výške päťnásobku životného minima - 25 650 korún (limit platný na rok 2008). V prípade, že príjem za prenájom nebude vyšší, nemusí ho uviesť ani v daňovom priznaní. Pri oslobodených príjmoch mu táto povinnosť nevzniká.
Ak jeho príjem bude vyšší, bude musieť podať daňové priznanie a predmetný príjem aj na Slovensku zdaní. Slovenský daňový úrad mu vystaví potvrdenie o zaplatení dane, na základe ktorého si môže pri podaní priznania v Českej republike upraviť svoju daňovú povinnosť. Tento postup umožňuje Zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia.
Pri nejasnostiach odporúčam využiť aj služby expertov na české daňové právo, či služby českého finančného úradu.
Otázky posielajte na sreality@sme.sk
Autor: Dagmar Bednáriková daňová poradkyňa Bratislava