Balkánsky syndróm načas ovplyvní postoje k NATO

BRATISLAVA – Odborníci nepotvrdili súvislosť medzi onkologickými ochoreniami a použitím munície s ochudobneným uránom na Balkáne. Ľudia, ktorí sa venujú verejnej mienke, však hovoria, že tzv. balkánsky syndróm bude istý čas ovplyvňovať postoje slov



Včera sa vyšetreniam podrobili slovenskí vojaci. Podobné kontroly zdravotného stavu absolvovali vojaci zo všetkých krajín, ktoré poslali svojich ľudí do Juhoslávie. Formuláre pred lekárskou prehliadkou vypisovali aj španielski vojaci, ktorých kontrolovali v Seville. Španielske ministerstvo obrany povolalo na prehliadku všetkých, ktorí mohli prísť do kontaktu so strelami s ochudobneným uránom. FOTO – TASR/EPA








BRATISLAVA – Odborníci nepotvrdili súvislosť medzi onkologickými ochoreniami a použitím munície s ochudobneným uránom na Balkáne. Ľudia, ktorí sa venujú verejnej mienke, však hovoria, že tzv. balkánsky syndróm bude istý čas ovplyvňovať postoje slovenskej spoločnosti k vstupu Slovenska do Severoatlantickej aliancie. Mohol by totiž oživiť negatívne postoje verejnosti, ktoré vyvolali letecké útoky NATO voči Juhoslávii počas konfliktu v Kosove.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Viacerým politikom vládnej koalície sa nepáči kampaň, ktorá sa v médiách rozpútala. Niektorí dokonca hovoria, že kauza syndróm je dielom tajných služieb.

Podobné informácie v minulých dňoch zazneli aj v zahraničí. Navyše podľa znalcov sa munícia s ochudobneným uránom používala aj počas existencie Varšavskej zmluvy a zrejme je dodnes vo výzbroji ruskej armády.

Podpora zatiaľ stúpala

Od 3. januára tohto roku sa balkánskym syndrómom zaoberá SITCEN – situačné centrum. Prvýkrát vzniklo počas kosovskej krízy. Zastrešuje ho ministerstvo zahraničných vecí a jednou z jeho úloh je aj skúmanie vplyvu kauzy na verejnú mienku na Slovensku.

Riaditeľ agentúry MVK Pavel Haulík povedal, že k určitému pribrzdeniu podpory vstupu Slovenska do NATO dôjde.

SkryťVypnúť reklamu

„Nepredpokladám však , že by to malo dlhodobejší účinok. Zvlášť vtedy, ak sa potvrdí, že medzi vznikom rakoviny a používanou muníciou nie je priama súvislosť. Všetko záleží na nových informáciách k tejto kauze,“ tvrdí Haulík.

Kritická situácia v podpore vstupu krajiny do NATO nastala po zásahu vojsk aliancie v Kosove. Po vojenskej akcii bolo za vstup len 33 percent opýtaných ľudí.

Podľa Haulíka je však dnes situácia iná a trend podpory vstupu je pozitívny. Podľa Haulíka sa však na verejnosti o potrebe vstupu do NATO hovorí málo a fádne.

Na otázku, či politici nehovoria o výhodách vstupu do NATO podľa naučených schém a či súhlasí s výhradami politikov ako médiá o NATO informujú, Haulík povedal: „Politici si to zľahčujú, tí však hrajú s bielymi figúrami a médiá idú až po nich.“

SkryťVypnúť reklamu

Politici hovoria o kampani v médiách

Šéf eurointegračného výboru parlamentu František Šebej z DS povedal, že prípad munície s ochudobneným uránom môže poškodiť verejnú mienku, ktorá na takéto informácie reaguje emocionálne. „Ide o kampaňovité zaplnenie médií. Celé to budí dojem spravodajskej hry. Zaráža neprofesionalita našich i západných médií,“ hovorí Šebej. Podľa neho majú krajiny NATO povinnosť vyjadrovať sa presne a nemôžu povedať, že munícia s ochudobneným uránom nemá akýkoľvek vplyv na ľudí. „Vylúčiť sa nedá ani informácia, že pozeranie televízora spôsobuje rakovinu, lebo 95 percent ľudí, čo majú rakovinu, pozerali televízor. Žasnem preto nad davovými reakciami,“ podotkol Šebej.

Štátny tajomník ministerstva obrany Jozef Pivarči povedal, že nepredpokladá, že by tzv. balkánsky syndróm mal vplyv na verejnú mienku. „Je tu prísľub aliancie, že nám dajú výsledky expertíz. Máme eminentný záujem na bezpečnosti. Mrzí ma preto, že sa táto vec pranieruje na verejnosti,“ povedal Pivarči.

SkryťVypnúť reklamu

IGOR STUPŇAN, mim

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 498
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 177
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 700
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 795
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 994
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 559
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 777
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 503
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu