BRATISLAVA. Cyperská firma Lemikon, za ktorou stojí český miliardár Radovan Vítek, urobila prekvapivé rozhodnutie. Keďže jej štát v termíne nezaplatil dve miliardy korún ale len zhruba 480 miliónov, odstúpila od dohody o urovnaní so štátnym Tiposom. V praxi to znamená, že čudná zmluva medzi Tiposom a Lemikonom už nebude v platnosti. Zatiaľ tak platí rozhodnutie Najvyššieho súdu, podľa ktorého mal Tipos zaplatiť zhruba dve miliardy korún.
V dohode, ktorú Tipos utajoval až do momentu, kým ju nezhabali opoziční poslanci, sa píše o sankciách za neplatenie načas. Štátna spoločnosť by tak mohla byť ešte o ďalších 400 miliónov korún ľahšia.
Je v nej aj odsek o tom, že Tipos získa od Športky know–how na lotérie. To však podľa opozície a bývalého vedenia Tiposu nikdy neexistovalo. Šéf českej Sazky Aleš Hušák, tvrdí, že Športka nemala know – how, na online prijímanie stávok. Teda cez vzájomne prepojené terminály, tak ako to funguje posledných 15 rokov.
Mlčí, kto môže
SME sa Tiposu pýtalo, či sa pokúsi s Lemikonom uzavrieť novú dohodu, alebo počká na výsledok mimoriadneho dovolania a napríklad i to, či budú hrať naďalej Loto, keďže súd tvrdí, že naň nemajú know–how.
„V súčasnosti situáciu analyzujeme, keďže však podaním mimoriadneho dovolania generálneho prokurátora je odložená vykonateľnosť rozsudku, hry sa prevádzkujú ďalej,“ stručne odpovedala hovorkyňa Tiposu Barbara Písecká. Vypovedanie zmluvy Lemikonom však potvrdila.
Právny zástupca cyperskej firmy Tomáš Rybář na žiadne otázky odpovedať nechcel.
Minister financií Ján Počiatek, ktorému Tipos podlieha, pripustil, že by firmy mohla skončiť v konkurze. Ešte pred pár dňami tvrdil, že práve preto, aby sa tak nestalo, štát za Tipos zaplatí 1,5 miliardy korún.
Počiatek nevylúčil konkurz
„Keďže sme dohodu porušili tým, že sme nezaplatili, veriteľ má síce nárok na zmluvnú pokutu, ale treba si uvedomiť, že ak náhodou Tipos skončí v konkurze (tak vehementne opozíciou doporúčané riešenie), príde štát iba o tú istú hodnotu, ktorú by veriteľ získal v konkurze tak či tak. Inými slovami, v prípade konkurzu pokuta na situácii nič nemení,“ povedal Počiatek v diskusii na serveri aktualne.sk.
Pol miliardy nám nevrátia
„Keď neplatí urovnanie, platí rozsudok,“ myslí si právnik Peter Kubovič. Podľa advokáta nie je zatiaľ možné Tipos exekovať, keďže sa rýchlou novelou Občianskeho súdneho poriadku odložila vykonateľnosť rozsudku Najvyššieho súdu až do vyriešenia mimoriadneho dovolania generálneho prokurátora. Tipos si však nemôže nárokovať od Lemikonu, vrátenie takmer pol miliardy, čo už zaplatil, povedal Kubovič. Na majetok Tiposu by mohol v prípade, že by nemal dosť peňazí, siahnuť opäť iba súd.
V hre by mohla byť aj snaha Lemikonu pred súdom zabojovať o odškodnenie za roky 2006 – 2008, o ktoré Cyperčania pôvodne nežiadali. To by mohlo sumu 2 miliardy ešte výrazne zvýšiť. Aj v tomto prípade by musela Športka pre majiteľa pohľadávky vyhrať ďalší súd.
Sazka: Športka know–how nemá
Šéf českej spoločnosti Sazka Aleš Hušák tvrdí, že spoločnosť Športka, ktorá vyhrala súd s Tiposom, nikdy nemala know-how na online prevádzku číselných hier.
„Po tom, ako lotéria prešla na online režim, majiteľom know-how sa stal Tipos, čo vybudoval v spolupráci so zahraničným partnerom vlastný systém,“ povedal šéf Sazky, ktorý je vo funkcii trinásť rokov. Podľa hovorkyne Tiposu Barbary Píseckej online systém existuje už od apríla 1993.
Bývalý riaditeľ Tiposu Stanislav Žiačik hovorí, že za jeho čias za knowhow považovali iba to, čo využívali na vedenie online lotérií, a to Športka nikdy nevlastnila.
Najvyšší súd však v rozsudku píše, že sa Tipos musí zdržať „akéhokoľvek i čiastkového využívania znalostí alebo skúseností, tvoriacich predmet know-how žalobcu“. Žalobcom bola spoločnosť Športka, ktorá vznikla po rozdelení ČeskoSlovenska ako pokračovateľ Sazky na Slovensku.
Iné knowhow
Športka podľa Hušáka vlastnila zrejme iba know-how na niekdajší off – line systém hry, a to iba v oblasti zberu stávok, keďže ďalšie činnosti pre ňu robila Sazka.
Tipos potom, čo prehral súd s cyperskou spoločnosťou českého miliardára Radovana Vítka, uzavrel dohodu o urovnaní sporu. „Bola uzatvorená zmluva, ktorá zachránila know how Tiposu,“ povedal premiér Robert Fico.
Aj minister financií Ján Počiatek sa bránil v parlamente pri odvolávaní tým, že v dohode sme získali „veľa vecí, a to: know-how, zánik sporu, neuplatnenie akýchkoľvek nárokov minimálne tie, ktoré pripadali ešte do úvahy od 1. 1. 2006 až doteraz zhruba v hodnote 800 miliónov,“ bránil sa pri odvolávaní v parlamente.
Hru nikdy nekúpili
Moderná verzia hry Loto, v ktorej sa žrebuje 6 čísel so 49, vznikla v Nemecku v 50. rokoch. V roku 1957 už ju hrali ako Športku aj v Československu - bez toho, aby know-how niekto od Nemcov odkúpil. Prevádzkovateľom bola Sazka. Tá sa v roku 1993 rozdelila na českú Sazku a slovenskú Športku. Zároveň vznikol Tipos.
Medzi Sazkou, Športkou a Tiposom vznikli veľmi zvláštne zmluvné vzťahy, z ktorých nie je jednoznačne zrejmé, či nejaké know-how Tipos od Športky využíval. „Sazka zaisťovala až do polovice roka 1999 pre Športku spracovanie stávok, ich vyhodnotenie, výpočty hernej istiny, výhernej istiny, výherných kvót a výšky výhier. Viacmenej všetky činnosti, s výnimkou zberu stávok a ich dopravy,“ povedal Hušák.
(knm)