BRATISLAVA. Slovenský premiér Robert Fico prichádza na summit európskych hláv štátov a vlád s vlastnou iniciatívou. Okrem podpory Lisabonskej zmluvy a Paktu stability má vlastný návrh ku klimaticko-energetickému balíčku. Odklepol mu to včera aj výbor Národnej rady pre európske záležitosti. Na summite pod francúzskym vedením sa bude hovoriť najmä o konečnej podobe klimatickoenergetických opatrení. Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy chce dosiahnuť dohodu ešte tento týždeň.
Fico tvrdí, že slovenský návrh ku klimaticko-energetickému balíčku označil v sobotu na stretnutí v poľskom Gdansku Sarkozy za schodnú alternatívu.
Ochráni pred krízou
Slovensko navrhuje, aby bol novým členským štátom Európskej únie rozdelený balík 3 až 5 percent emisných limitov ako kompenzácia za výrazné zníženie produkcie emisií v rokoch 1990 – 2005.
„Bolo by nefér, keby sme sa dnes dostali na štartovaciu úroveň s ostatnými. V rokoch 1990 až 2005 sme úroveň emisií znížili až o 33 percent,“ povedal premiér. Päť percent, ako navrhuje Slovensko, sa zrejme nepodarí vyrokovať, premiér vidí reálne dve až tri. Znamenalo by to, že firmy v spomínaných nových členských krajinách by nemuseli nakupovať celé množstvo povoleniek na emisie v aukciách, ako sa navrhuje v balíčku, ale určité percento by získali zadarmo. Fico hovorí, že jedno percento v jeho návrhu má trhovú hodnotu asi 300 miliónov eur. Firmy, ktoré bezplatné povolenky získajú, ich na európskom trhu speňažia. Premiér to označuje za ochranu záujmov priemyslu ohrozeného finančnou krízou.
Emisie sme nevyčerpali
Slovensko viac povoleniek na emisie nepotrebuje, oponuje Pavol Široký z občianskeho združenia Za matku Zem. „Firmy neboli schopné vyčerpať povolenky na emisie CO2, lebo ich neseriózne nadhodnotili, vďaka čomu sa vytvoril biznis s emisiami bez toho, aby došlo k ich zníženiu,“ hovorí Široký. Pokiaľ návrh krajín strednej a východnej Európy prejde, bude to podľa Širokého znamenať deformáciu klimatického a energetického balíka.
„V rámci kompromisu to bude systém s množstvom výnimiek a nejasných formulácií, čo nepridá k jeho transparentnosti,“ zhodnotil balíček europoslanec za KDH Ján Hudacký. Podľa neho sa šije horúcou ihlou. Európsky parlament bude schvaľovať klimaticko-energetický balíček na budúci týždeň v Štrasburgu.