BRATISLAVA. Korupcia a klientelizmus. Tie vraj spozorovala Slovenská informačná služba pri rozdeľovaní fondov z Európskej únie v roku 2007.
V parlamente to včera hovoril šéf tajnej služby Jozef Magala (Smer). Kde konkrétne služba takéto praktiky videla, vedia zrejme iba jej zamestnanci a možno premiér Robert Fico, ktorý má na jej riaditeľa priamy vplyv. Podrobnosti sa nedozvedeli ani poslanci, ktorým včera Magala na neverejnom rokovaní prečítal výročnú správu SIS.
Podľa poslancov, ktorí riaditeľov preslov videli, bol veľmi všeobecný a skôr pripomínal čítanie zo zákona o SIS. Magala vraj povedal ešte jednu konkrétnejšiu vec. Služba vraj okrem klientelizmu pri eurofondoch zaznamenala podobné praktiky v jednom zo strategických podnikov, ktorý riadi menšinový akcionár. Ani v tomto prípade však riaditeľ konkrétny nebol.
Magalu sa poslanci na podrobnosti zo správy nepýtali. Neukázal sa ani pri novinároch, ktorí ho po skončení neverejného čítania čakali v parlamente.
Konala SIS, keď vedela?
Šéf SIS čítal správu v Národnej rade pár hodín pred tým, ako parlament začal rokovať o odvolaní ministra výstavby Mariana Janušeka z SNS za podozrenie z klientelizmu pri eurofondoch. V roku roku 2007 spravil tender za 3,6 miliardy korún. Oznámenie o tendri zavesil pre verejnosť na ťažko prístupnú nástenku na ministerstve na šesť dní a výsledok tendra sa pokúsil utajiť. Víťazom tendra sa stalo jediné konzorcium, ktoré sa prihlásilo.
Sú v ňom spoločnosti Avocat a Zamedia, ktoré sú blízke predsedovi SNS Jánovi Slotovi. Ľudí z Avocatu nominoval do Slovenskej pošty za SNS, v Zamedii vymenil jej šéfa, ako sa sám priznal. „Polícia dostane od SIS v priebehu roka niekoľko informácií k rôznej trestnej činnosti,“ povedala policajná hovorkyňa Andrea Poláčiková. K informáciám zo správy sa priamo nevyjadrila, pretože „obsah každej informácie podlieha stupňu utajenia, a preto ich nemožno zverejniť a ani priradiť ku konkrétnemu vyšetrovaniu“.
„Pre mňa slová pána Magalu nemajú nejakú veľkú výpovednú hodnotu, pretože SIS pracuje bez efektívnej kontroly,“ povedal predseda SMK Pál Csáky.
Ak však podľa Csákyho tajná služba zistila nezákonné praktiky, mala povinnosť konať. Sám nezaznamenal, že by sa podobný prípad dostal na verejnosť. „Pán Magala buď klamal, alebo, ak neklamal, nesplnil si svoju zákonnú povinnosť,“ tvrdí Csáky.
¶Šéf poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj tvrdí, že o korupcii pri eurofondoch nepočul. „Problematike eurofondov má veľmi dlhý reťazec. Neviem, o akej úrovni hovorila táto správa.“
Mečiar Magalovi neverí
„Svoj osobný postoj som vyjadril tak, že som sa čítania správy nezúčastnil. Pre mňa SIS zlyhala vo veci Maďarskej gardy,“ povedal predseda HZDS Vladimír Mečiar. Myslí si však, že ak Magala vie o korupčných praktikách, mal by o nich informovať aj verejnosť aj orgány činné v trestnom konaní. HZDS si vraj SIS drží „pod dohľadom tak, aby nám neškodila, nie aby nám pomáhala“.
Magala a Mečiar sa nezhodli, keď HZDS chcelo mať v SIS svojho námestníka. HZDS tak ako v minulom roku za zobratie správy na vedomie v parlamente nehlasovalo.
Kliknite - obrázok zväčšíte.
Správa tajnej služby za rok 2007
SIS tvrdila, že spozorovala korupciu a klientelizmus v systéme prideľovania eurofondov.
Podľa SIS sa klientelizmus a korupcia objavili aj v strategickom podniku, ktorý ovláda minoritný akcionár.
Tajná služba je za Magalu ešte tajnejšia
Šéf SIS prečítal na neverejnom zasadnutí poslancom ďalšiu správu, ktorá bude na rozdiel od minulých neverejná aj ďalej.
BRATISLAVA. SIS sa vo vzťahu k verejnosti správa čoraz utajenejšie. Od roku 2001 do roku 2005 zverejňovala na svojej internetovej stránke aspoň neutajované pasáže z výročných správ, ale po nástupe nového riaditeľa Jozefa Magalu služba aj od tohto nepatrného kontaktu s verejnosťou upustila. Jej riaditeľ sa pred novinármi ukazuje, iba keď musí a na ich otázky odpovedá ešte vyhýbavejšie ako jeho predchodcovia. Už v čase jeho nástupu do SIS boli Magala i premiér Robert Fico pred novinármi veľmi zdržanliví. Fico hovoril, že je dobre, keď o Magalovi médiá nič nevedia. „Pracoval som v ústredných orgánoch štátnej správy,“ hovoril o sebe Magala s dodatkom, že „šéf SIS nedáva rozhovory“.
Hodnovernosť výročných správ služby, vzhľadom na to, že informácia SIS získava konšpiračným spôsobom, býva často diskutabilná.
Šéf parlamentného výboru na kontrolu SIS Pavol Prokopovič (SDKÚ) hovorí, že sú všeobecné pre platný zákon o SIS. Ten nič iné ani neumožňuje. Prokopovič si však myslí, že by ich služba mohla po príslušných zásahoch zverejniť. „Keby tam neboli niektoré konkrétne čísla, nevidím dôvod, prečo by nemohla by správa zverejnená.“
Aká je úroveň správ, ktoré služba pravidelne podáva premiérovi, prezidentovi či ministrovi vnútra, zostáva pred verejnosťou utajené.
„SIS je preto informačná služba, že oznamuje aj indície, že oznamuje aj klebety, že oznamuje aj anonymy, ale orgány činné v trestnom konaní sú jediné na to, aby dávali odpovede, či sa to stalo,“ povedal o službe v roku 2005 vtedajší premiér Mikuláš Dzurinda.
(knm)
Wienk: Korupcia je primitívnejšia
O korupcii a klientelizme pri eurofondoch sme hovorili so ZUZANOU WIENK z Aliancie Fairplay.
Sú podozrenia na klientelizmus pri rozdeľovaní eurofondov namieste?
„Určite áno a nesvedčia o tom len medializované kauzy a premiérom potvrdený systém uprednostňovania uchádzačov na základe straníckej príslušnosti. Zákulisné informácie z mnohých zdrojov hovoria o gigantickom náraste klientelizmu, neskrývanom porušovaní princípov, znásilňovaní predpisov, neférovom procese, a to nielen pri prerozdeľovaní eurofondov. Z obdobia sofistikovanej korupcie a klientelizmu bielych golierov sa vraciame k primitívnym, neskrývaným formám.
Čo mala podľa vás SIS pri takých podozreniach robiť?
„Verejnosť vrátane mňa nemá dostatok informácií o tom, čo by mala a mohla SIS robiť. Každopádne by sa mi zdalo absurdné, keby neexistoval mechanizmus, ako získané informácie posunúť na miesta, ktoré môžu zabezpečiť kontrolu, preverenie konkrétnych prípadov, prípadne trestnoprávny postih. Inak by som aktivity SIS považovala za ekvivalent príliš drahého klebetníka.“
Polícia o takýchto prípadoch neinformovala. Mala by to urobiť aspoň teraz?
„Myslím, že ako v iných verejných orgánoch aj v polícii je kľúčové zodpovedať sa verejnosti a podrobne ju informovať o tom, čo pre ňu vlastne robí. Bolo by načase, aby sa aj u nás udomácnila kultúra pravidelného skladania účtov v zmyslupnej forme.“
Nie je zvláštne, že sa takéto podozrenia oficiálne objavili až na konci roku 2008?
„Ak tie informácie vyšli najavo vďaka správe, ktorú SIS predkladá parlamentu pravidelne, tak sa mi to zdá bežné. Neviem o tom, že by SIS mimo tohto formátu informovala akýmkoľvek spôsobom verejnosť alebo novinárov.“
(knm)