Grécko horí, vláda si nevie rady

Násilné demonštrácie pokračujú na Peloponéze už štvrtý deň, opozícia žiada demisiu vlády. Študenti protestovali aj pri hrobe zastreleného tínedžera.

Na Alexisov pohreb prišli tisícky Aténčanov, z ktorých mnohí neskôr demonštrovali pred parlamentom. Za obeť im padla aj vianočná jedlička.Na Alexisov pohreb prišli tisícky Aténčanov, z ktorých mnohí neskôr demonštrovali pred parlamentom. Za obeť im padla aj vianočná jedlička. (Zdroj: REUTERS)

Násilné demonštrácie pokračujú na Peloponéze už štvrtý deň, opozícia žiada demisiu vlády. Študenti protestovali aj pri hrobe zastreleného tínedžera.

ATÉNY, BRATISLAVA. „Fízli, svine, vrahovia,“ skandovali aj včera v uliciach gréckych miest tisícky demonštrantov. Opäť lie­tali kamene, Molotovove koktaily, horeli výklady. Polícia od­po­vedala slzným plynom a tých najbrutálnejších zatýkala.

Za obeť padol už aj vianočný stromček na aténskom námestí Syntagma, ktorý zničili plamene. „Títo ľudia nemajú pred ničím rešpekt. Nemôžeme ich považovať za Grékov,“ reagoval nahnevaný primátor Nikitas Kalamanis. Bilancia štvordňových nepokojov začína byť hrozivá - 50 zničených kancelárskych budov, 47 obchodov, 14 bánk a tri ministerstvá. Zhorela aj pošta len pár krokov od antického Panteónu. Nepokoje netrápia len Atény, ale aj Solún či dovolenkové Korfu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

VIDEO: Z vianočného stromčeka v Aténach zostali len zvyšky

Vykypená zlosť

„Polícia chýbala takmer na všetkých miestach, kde došlo k vandalizmu,“ napísal najpredávanejší denník Ta Nea.

Väčšina demonštrácii sa začínala pokojne, až neskôr sa zvrhli na násilné bitky s polí­ciou. „Smrť chlapca bola len zámienka. V hrnci to už vrelo a teraz vybuchol. Vláda sa nemôže starať iba o bohatých,“ analyzoval situáciu majiteľ zhoreného obchodu Thomas Siozos (73) pre Reuters.

Jedny z najhorších nepokojov v novodobej gréckej histórii vyvolala smrť 15-ročného Alexisa Grigoropoulosa, ktorého v sobotu zastrelil policajt. Spolu s ďalšími mladíkmi vyčíňal v problémovej štvrti Exarchia, čomu sa muži zákona pokúsili zabrániť. Jeden však zlyhal a začal strieľať. Dnes je vo väzbe a čelí obvineniu z vraždy.

SkryťVypnúť reklamu

VIDEO: Grécky premiér musí riešiť krízu

Vláde prihára

Alexisa včera popoludní pochovali na predmestí Atén. Školy a mnohé úrady zostali na jeho počesť zatvorené. Prezident Karolos Papulias označil jeho smrť „za jazvu demokracie“. Stovky nahnevaných študentov a učiteľov v tom čase zaútočili na parlament, odkiaľ ich polícia vytláčala slzným plynom.

Situáciu ihneď využil vodca opozície George Papandreou, podľa ktorého by napätie upokojili predčasné voľby. „Jediná vec, ktorú môže vláda urobiť, je demisia,“ povedal šéf socialistickej strany Pasok. Svojich stúpencov zvolal včera večer do ulíc na pokojnú demonštráciu.

Pravicový premiér Kostas Karamanlis odstúpiť logicky odmieta a demonštrantov vyzval, aby prestali vyčíňať. „Nikto nemá právo využiť tento tragický incident ako ospravedlnenie násilností,“ povedal médiám.

SkryťVypnúť reklamu

To, že mu tečie do topánok, ukazujú aj najnovšie prieskumy verejnej mienky. V nich po prvýkrát za osem rokov víťazí opozícia.

Mladí sa boja budúcnosti. Aj preto rebelujú

Pouličné nepokojezažila Európa už viackrát. Zakaždým proti sebe stáli nespokojní mladí a policajti.

Príbeh nešťastne zabitého gréckeho tínedžera, ktorý prepukol do pouličných násilností, nie je prvým podobným prípadom.

V júli 2001 zastrelil policajt mladého Taliana v Janove, keď antiglobalisti demonštrovali proti summitu G8. V novembri 2005 zahynuli na parížskom predmestí dvaja mladíci na skútri, keď utekali pred polí­ciou. A vlani v novembri podobne zomreli ďalší Francúzi, 15­ a 16-ročný.

Vo všetkých prípadoch hovorila polícia o nešťastnej náhode, verejnosť o úmysle. Nasledovali nepokoje, ktoré proti sebe postavili strážcov zákona a mládež. Buď odporcov globalizácie, prisťahovalcov, alebo ako v Gréc­ku anarchistov a študentov. Každý prípad má svoje špecifiká, ale všetky spája frustrácia mladých ľudí z budúcnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Polícia nie je hlavný dôvod

Brutalita polície bola jednou z príčin, ale nie hlavnou. „Časť polície sa stále správa podľa motta: my sme strážcovia zákona a máme povolené všetko, ale paušálne kritizovať políciu by nebolo správne,“ povedal pre denník Süddeutsche Zeitung grécky spisovateľ Petros Markaris (71), ktorý žije v Aténach. Minimálne v štyroch prípadoch v tomto roku boli grécki policajti suspendovaní pre nadmerné použitie násilia. Medzinárodné organizácie často vyčítajú gréckym policajtom brutálne zásahy proti utečencom. Reakcia polície však bola len zámienkou.

Majú podporu študentov

To, čo polícii vyčítať treba, je, že nie je schopná účinne zakročiť. Malá, veľmi aktívna a agresívna autonómna scéna pôsobí v krajine už roky. Podpaľačstvo je v gréckom hlavnom meste bežný jav. „Vždy je to centrum Atén. Nikdy nie predmestia,“ hovorí Markaris.

SkryťVypnúť reklamu

Mladí z tohto zoskupenia pochádzajú z rôznych vrstiev. Zabitý mladík bol synom známeho aténskeho klenotníka.

Anarchisti majú podporu uni­verzít. Hoci z iných príčin. Študentov ženie frustrácia z toho, čo ich čaká, hoci sú vzdelaní. „Mnohí si nevedia nájsť prácu. A potom vidia, ako sa v krajine roky rozmáha korupcia bez ohľadu na to, kto je pri moci,“ hovorí Markaris.

Už roky odborníci volajú po reforme školstva. Študijné odbory produkujú absolventov, ktorých pracovný trh nepotrebuje. Aj preto má Grécko najviac vysokoškolských absolventov na počet obyvateľov, ale aj najvyššiu nezamestnanosť medzi mladými Európanmi.

Mladí Gréci sú nahnevaní. Potom stačí málo, aby začali svoju zlosť ventilovať.

Miriam Zsilleová

Mladí v Grécku

Oficiálne má Grécko s 26 percentami najvyššiu nezamestnanosť mladistvých, neoficiálne môže byť číslo vyššie.

SkryťVypnúť reklamu

Mladí, aj zo strednej vrstvy, protestujú proti korupcii v spoločnosti.

Majú obavy o vlastnú budúcnosť, aj keď majú vysokoškolské vzdelanie, nevedia si nájsť prácu.

Ľudia si nemyslia, že štát je tu pre nich. Vnímajú ho ako nepriateľa.

Dimitrios Paraskevas, obyvateľ Solúna

FOTO – REUTERS

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 242
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 675
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 4 468
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 4 438
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 094
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 870
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 682
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 432
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu