BRUSEL, DUBLIN. Chceme vlastného komisára, zaručiť neutralitu a žiadame, aby Brusel nepchal prsty do našich daní a potratov. Vymenoval včera írske požiadavky premiér Brian Cowen pred lídrami 26 ďalších štátov Európskej únie.
Ak ich akceptujú, Dublin zorganizuje nové referendum o Lisabonskej zmluve. Konať by sa malo najneskôr v októbri budúceho roka. „Druhé referendum je podmienené úspešnou dohodou s našimi európskymi partnermi v nasledujúcich mesiacoch,“ povedal šéf diplomacie Micheál Martin.
Boj o eurokomisára
Právne záväzné garancie pre Írov by sa mali vypracovať počas českého predsedníctva.
Vláda a najsilnejšie parlamentné strany podporujú prijatie zmluvy, pričom argumentujú, že aj vďaka efektívnej reakcii Európskej únie sa Írsko vyhlo negatívnym dôsledkom finančnej krízy. Inak údajne hrozilo, že by dopadlo podobne ako Island. Francúzske predsedníctvo už dávnejšie signalizovalo, že aj keď uprednostňuje pri komisároch rotujúci systém, Dublinu ponechá jeho komisára.
Zástupcovia členských štátov sa však včera prekvapivo dohodli na tom, že všetky krajiny budú mať aj naďalej svojho komisára minimálne do roku 2014. Už dnes má eurokomisia 27 členov, čo ohrozuje jej efektívnosť.
Nová strana Libertas
V čase, keď írsky premiér Brian Cowen hovoril o novom referende, vystúpil v Bruseli aj jeho hlavný oponent.
Milionár a zakladateľ strany Libertas Declan Ganley ohlásil, že zakladá prvú celoeurópsku stranu, ktorá bude bojovať proti „nedemokratickým praktikám Európskej únie“.
Strana by sa mala zúčastniť už júnových volieb do Európskeho parlamentu. „Hlasy ľudí nie sú vypočuté, ignorujú ich,“ povedal Ganley, ktorý v Írsku viedol úspešnú kampaň proti prijatiu Lisabonu. A budúci rok sa o ňu pokúsi znovu.
Autor: hud