Z ponúk bánk sa už úplne vytratilo 5–percentné úročenie peňazí uložených na dvanásť mesiacov.
BRATISLAVA. Banky v snahe získať pred zavedením eura čo najviac peňazí od ľudí, zvýšili na jeseň úročenie ročných vkladov na úrovne, ktoré im až také zisky neprinášali. Teraz začínajú úroky pomaly znižovať.
„Kto si pred dvoma týždňami uložil v banke peniaze na dva roky s ročným úrokom päť percent, dá sa povedať, že je teraz víťaz,“ hovorí analytik Symsite Research Vladimír Dohnal. Na jar na budúci rok budú zrejme vzácnosťou aj úroky nad štyri percentá pri uložení peňazí do banky na jeden rok.
Banky sa odvolávajú na úroky centrálnej banky
Slovenská sporiteľňa prestala ešte v novembri po niekoľkých týždňoch ponúkať špeciálnu akciu – úrok 4,66 percenta na 12 mesiacov s tým, že klient dostal úroky vyplatené vopred v eurách. Ročný vklad už neúročí ani sadzbou 3,80 percenta. Klientovi v súčasnosti ponúka úrok na ročný vklad 3,30 percenta.
Banka tvrdí, že znižovaním sadzieb reagovala na výrazné zníženie základnej sadzby centrálnej banky v eurozóne, ktorá sa dostala na úroveň 2,5 percenta. Rovnaký dôvod uvádza aj OTP Banka, ktorá ešte minulý týždeň lákala klientov na úrok 5 percent s viazanosťou na 12 mesiacov. Teraz ponúka na jeden rok úrokovú sadzbu 3,70 percenta.
Úrok päť percent na ročný termínovaný vklad stiahla z ponuky aj Privatbanka.
Koľko banka ponúkne klientom na úrokoch na vklade, závisí od vývoja úrokových sadzieb na medzibankovom trhu. Za ne si banky navzájom požičiavajú peniaze. Tie sú teraz na vysokých úrovniach, lebo banky si nechcú požičiavať peniaze pre obavy spôsobené finančnou krízou.
Po tom, čo Európska centrálna banka znížila základnú sadzbu postupne v krátkom čase na 2,5 percenta, začali pomaly klesať aj medzibankové sadzby. Kým na začiatku októbra bola 12-mesačná úroková sadzba Euribor na úrovni okolo 5,5 percenta, včera bola na úrovni 3,51 percenta.
Zarobia peniaze reálne?
Kto si uložil peniaze do banky na jeden rok s úrokom päť percent, má teraz šancu, že sa mu peniaze konečne neznehodnotia.
Štátny rozpočet na rok 2009 vychádza z toho, že inflácia na Slovensku dosiahne štyri percentá. Treba však rátať s tým, že banka z každého eura výnosu klientovi vyplatí len 81 centov. Stiahne totiž zrážkovú 19-percentnú daň, ktorú odvádza štátu. Ak si teda niekto uložil peniaze na jeden rok s úrokom 5 percent, v skutočnosti zarobí 4,05 percenta. Pri započítaní štvorpercentnej inflácie by mal klient mierne zarobiť.
Je to lepšie, ako reálne zhodnotenie úspor ľudí, ktorí si dali peniaze do banky na ročný vklad pred rokom. Ukazuje to aj naša tabuľka.
Pred rokom ponúkali banky úrok na ročný termínovaný vklad okolo troch percent. Novembrová medziročná inflácia však bola na úrovni 4,8 percenta.