Kde straší finančná kríza hokej silnejšie. V Európe či v zámorí?
„Určite v Európe, najviac v Rusku. Nie som žiadny zaťatý obohajca NHL, vždy som býval skôr kritikom jej vedenia.“
Prečo je Európa ohrozená viac?
„Lebo manažmenty klubov sú postavené na strategickej úlohe sponzorov a nie na zdravom ekonomickom marketingu, ktorý je v zámorí už roky prepracovaný a hlavne poistený. Základným princípom sú príjmy zo vstupného, ktoré je vnepomerne vyššie ako v Európe, a najmä arény v sú kapacitne väčšie a komfortnejšie.“
Bývalá tophviezda NHL Jaromír Jágr však hrá v ruskom Omsku a na peniaze sa nesťažuje.
„Výnimka potvrdzujúca pravidlo, že v Rusku nejde o životaschopný marketing. Hokej funguje vďaka tomu, že stále je niekto ochotný strkať peniaze a len veľmi málo sa mu legálnou cestou vráti. Ide o postavy ako Abramovič, či v minulosti Chodorkovskij. Nič perspektívne. Ale povedzme si na rovinu, podobne sa robí hokej aj na Slovensku či v Česku. Príjmy zo vstupného niekedy nezaplatia mužstvám ani náklady na ľad. Ide o to, kto dlhšie vládze vyhadzovať peniaze von oknom.“
V akom reálnom ekonomickom stave je podľa vás zámorská NHL?
„Ekonomické straty stále nedosiahli dno, bude to ešte horšie. Kríza sa dotkne každého, i keď v rôznej miere. Odvíja sa od regionálnej ekonomiky. U nás v Alberte kríza nemá takú intenzitu, i keď cena ropy klesá. Cesty sú plné áut, v hypermarkertoch ľudia stále utrácajú peniaze.
A čo Detroit?
„V Ontariu je nervozita citeľnejšia. Pásy vyrábajúce autá stoja, prepúšťa sa, ľudia šetria na zábave. Pocíti to aj hokejový Detroit, ktorý bol zvyknutý na podporu vyše dvadsiatich veľkých firiem. Podobná situácia je v Chicagu, New Yorku či na Floride.“
Cítite sa v Kanade bezpečnejšie?
„Trošku, i keď tu boli ľudia vždy skromnejší. Prevláda názor, že celú tú finančnú paseku má na svedomí nezodpovedná politika Bushovej garnitúry. Som veľmi zvedavý, ako si s týmto dedičstvom poradí jeho nástupca.“
Vravíte, že hokej v Európe stojí na sponzorských peniazoch, no tie sú zároveň dôležité aj pre spomínaný Detroit či ďalších v NHL. Nie ?
„Určite, no základom sú vždy ľudia v hľadisku. Aj keď cestou, že v mnohých kluboch vykúpia polovicu permanentiek, a najmä drahé skyboxy, veľké firmy, ktoré si tie peniaze na základe dostatočných ziskov môžu na konci roka odpísať z daní. Hrozba Detroitu a podobných spočíva v tom, že od budúcej sezóny si to firmy nebudú môcť dovoliť. Kluby budú najskôr reagovať znížením vstupného, čo sa odrazí na ich výnosoch a prostredníctvom zadržaných escrow daní aj na príjmoch hráčov. Vo výhode sa zrejme ocitnú kluby ako Toronto či Montreal, kde majú vypredané vždy a permanentky sa prenášajú z generácie na generáciu.“
Nenastane problém s vyplácaním dlhoročných multimiliónových kontraktov, ktoré podpísali mladí hráči ako Crosby, Ovečkin, Paul Stastny? Je možné plošné zníženie platov v NHL?
„Kluby majú výhodu v tom, že sú sakramentsky prezieravo poistené vrátane dlhodobých kontraktov. Kríza by sa mala pohybovať v rámci regulácií vyplývajúcich z kolektívnej zmluvy. Tam je všetko zakotvené, platy sú vždy podmienené celkovým ziskom NHL. Riziko je rozložené. Hráčske zmluvy majú určite pevnejšiu oporu v legislatíve, odbory sú na vysokej úrovni. Až to niekedy hraničí so socializmom. Plošné škrtanie platov sa mi zdá hraničným riešením.“
Ako dlho potrvá kríza?
„Nebude to záležitosť niekoľkých mesiacov, skôr rokov. Ale prehrmí, hokej prežije. Facka ho možno posilní. Majitelia klubov pochopia, že zakotvenie platového stropu v kolektívnej zmluve nebolo ich záchranou.“
Vám vyšiel presne odhad dĺžky lock outu. Je tiež známe, že ste boli proti platovému stropu, prečo?
„Lebo regulácia trhu je z princípu komický prvok. Majitelia vtedy zvíťazili nad hráčmi aj vďaka populizmu postavenom na osvedčenej podstate – ľudskej závisti. Ľuďom zarábajúcim 30 – 40tisíc dolárov ročne začalo prekážať, že v štrajku sa ocitli hokejisti s priemerným ročným zárobkom 1,8 milióna ročne.“
Čo môže znamenať kríza napríklad pre Mariána Hossu, ktorý v lete podpísal namiesto dlhého kontraktu iba ročnýs Detroitom?
„Hoci Marián výkonmi stúpa na hokejovej cene, v podmienkach krízy na veľké hokejové gesto doplatí. Detroit nebude mať naňho dosť peňazí. Hossa je maximálne sympatický hokejista i chlapík, no z obchodného pohľadu šialene riskoval. Nechcem ani spomínať, že by sa vážnejšie zranil.“