BRATISLAVA. Pred nimi sa to podarilo iba hráčom 1. FC Kaiserslautern. Tí vyhrali ako nováčik sezóny 1997/1998 jesennú časť bundesligy. TSG 1899 Hoffenheim vedie tabuľku o skóre pred Bayernom Mníchov. Kto by si takúto prognózu dovolil vysloviť pred začatím sezóny, považovali by ho za blázna.
„Najprv úplne prekvapujúci postup do prvej bundesligy a teraz líder tabuľky. Som veľmi šťastný,“ citoval internetový server sport1. slová mecenáša klubu Dietmara Hoppa po poslednom zápase kalendárneho roka proti Schalke (1:1).
Práve s týmto niekdajším útočníkom klubu sa spája nevídaný rozmach a vzostup Hoffenheimu.
100 miliónov eur od Hoppa
Dnes 68-ročný biznisman Dietmar Hopp podporuje Hoffenheim finančne už od roku 1990, keď vystupoval v okresnej súťaži. Doteraz napumpoval do klubu už zhruba 100 miliónov eur, z toho 60 miliónov na nový štadión.
Chlapík s odhadovaným majetkom 6,3 miliardy eur je na konci prvej desiatky rebríčka najbohatších Nemcov. Stal sa ním najmä vďaka softvérovej firme svetového formátu SAP, ktorú spoluzakladal. V roku 1999, pri stom výročí klubu, mu Hopp daroval štadión. Postavil ho výlučne zo svojich súkromných finančných zdrojov. Nuž nečudo, že po ňom dostal meno.
V roku 2007 bol prebudovaný, aby vyhovoval požiadavkám druhej bundesligy. No už vtedy sa začalo s výstavbou novej arény (z Hoppovho štadióna) pod názvom Rhein-Neckar –Arena pre 30tisíc divákov. Na ňom by sa mal prvý bundesligový zápas odohrať 24. januára 2009. Jeseň si museli futbalisti Hoffenheimu odkrútiť v Mannheime.
Tréner mužstva Rangnick nemohol byť nespokojný so sezónou, no už myslí na pokračovanie. „Lepšie ako v tomto roku to už ísť nemohlo. Už je to však história, súperi sa na nás nachystajú. Budeme musieť hľadať odpovede a naše pokroky už nebudeme robiť v sedemmíľových čižmách,“ cituje trénera Hoffenheimu nemecký server sport1.
Tajomstvá úspechu
V čom sú tajomstvá úspechu dedinského klubu? Server Zeit-online ich našiel niekoľko. Prvým je osoba trénera Ralfa Rangnicka, prezývaného profesor. Zaujal pred desiatimi rokmi ako trénerský nováčik prognózami, keď hovoril napríklad o tom, že sa presadí štvorčlenná obrana v jednej línii a priestorová úplne zruší osobnú.
Rangnickovým pomocníkom je športový riaditeľ Bernhard Peters, odborník na taktiku. Ten sa mal v roku 2006 stať športovým riaditeľom Nemeckého futbalového zväzu, no zišlo z toho. Tento bývalý tréner nemeckých pozemných hokejistov vychádza zo symbiózy týchto dvoch športov. Rýchlosť v úzkom priestore. K tomu pristupujú kontry, využívanie krídelných priestorov.
Tréningové priestory Hoffenheimu sa často zužujú na úzky koridor, dovolené sú maximálne tri kontakty s loptou. Krížne prihrávky či pasy dozadu sú zakázané, takisto aj vysoké lopty.
Stavili na mladých
V klube stavili na mladých, hráčov, hladných po futbale. Napríklad na 21ročného Andreasa Becka (na zozname ho má aj tréner reprezentácie), či Bosniaka Sejada Salihoviča. Najväčším hitom sa však stal ďalší Bosniak Vedad Ibiševič, s 18 gólmi najlepší strelec súťaže.
V klube myslia aj na budúcnosť. V šiestich mládežníckych strediskách sústreďujú zhruba tisícku futbalových adeptov z celého regiónu.