BRATISLAVA. Prezident Ivan Gašparovič ani Iveta Radičová ako najsilnejší kandidáti prezidentských volieb stále oficiálne nevedia, kedy predseda parlamentu Pavol Paška (Smer) určí ich termín.
Zatiaľ sa vie, že Paškovi sa zdá ako vhodný termín február alebo marec, a to, že rozhodnúť by mal zrejme do konca roka. Bližšie spresniť konanie prezidentských volieb včera ešte nechcel.
Keby voľby vyhlásil do tejto nedele, termínom môže byť už 14. február. Rozhodnutie do konca roka by prvé kolo mohlo posunúť na 28. február. Najneskorší termín je 16. apríl. Ostatné je len na rozhodnutí predsedu Národnej rady.
„Predčasný termín volieb pomáha súčasnému prezidentovi,“ povedala kandidátka opozície Iveta Radičová z SDKÚ. Pašku listom vyzvala, aby dodržiaval ústavné zvyklosti a neposúval zažitý termín. V roku 2004 sa volilo až 3. apríla, v roku 1999 v prvej priamej voľbe dokonca až v máji.
Podpredseda parlamentu Miroslav Číž (Smer) tvrdí, že žiaden zo zákonom stanovených termínov neporuší rovnosť súťaže. „Ak sa niekto má stať prezidentom štátu, musí byť verejne známa osoba.“
HZDS trvá na výhradách k februárovému termínu aj v prvej polovici marca. „Sme zásadne proti tomu, aby boli ostatní kandidáti znevýhodnení,“ povedal poslanec HZDS Ján Kovarčík. Predseda hnutia Vladimír Mečiar podľa neho o tom už pravdepodobne s Paškom hovoril. HZDS do volieb ide s takmer neznámym profesorom Milanom Melníkom.
Okrem termínu volieb je v hre ďalšia nejasnosť. Ústava píše, že „za prezidenta je zvolený kandidát, ktorý získa nadpolovičnú väčšinu platných hlasov oprávnených voličov“. Právnici sa rozchádzajú, či ide o nadpolovičnú väčšinu odovzdaných hlasov, alebo viac ako polovicu hlasov zo všetkých oprávnených hlasov. Číž sa prikláňa k prvej alternatíve.
HZDS, ktoré je v spore s Gašparovičom, je presvedčené o druhej verzii. „Rozhodne by sme išli na Ústavný súd,“ povedal Kovarčík o situácii, keby Ústredná volebná komisia vyhlásila za prezidenta Gašparoviča s 51 percentami odovzdaných hlasov. Rovnaký názor má aj Radičová.
Hocijaký termín umožňuje všetkým kandidátom uskutočniť nevyhnutné úkony
Miroslav Číž, podpredseda parlamentu (Smer)