Schválený územný plán v obci, kam sa pred komunálnymi voľbami v roku 2006 húfne prihlasovali na pobyt noví voliči, dáva investorom zelenú v oblasti Chopok – Jasná.
DEMÄNOVSKÁ DOLINA. Vo chvíli, keď dal starosta Demänovskej Doliny Ivan Šimko hlasovať o schválení nového územného plánu, mali už advokáti nespokojných Demänovčanov nález Ústavného súdu o neplatnosti volieb starostu a poslancov v rukách.
Starosta Šimko (kandidoval za Smer) napriek tomu, že už viac ako dva týždne poznal rozhodnutie súdu, zvolal na pondelok mimoriadne zastupiteľsto, na ktorom dal schváliť nový územný plán obce. Tvrdí, že to bolo v súlade so zákonom, pretože nález Ústavného súdu ešte nedostal, a tak je stále ešte starostom. Nález Ústavného súdu totiž nadobúda právoplatnosť až po doručení všetkým stranám sporu.
Volili za lístky na vleky
Ústavný súd konštatoval, že v Demänovskej Doline bola hrubo porušená zásada slobodných volieb. Potvrdil, že hromadné prihlasovanie voličov na trvalý pobyt krátko pred voľbami a poskytovanie protihodnoty za hlasovanie vo voľbách, je protiústavné.
Do Demänovskej Doliny sa prihlásilo na pobyt dva mesiace pred voľbami do samosprávy 177 ľudí. Z nich hlasovalo takmer 170, čo je viac ako polovica zúčastnených voličov. Časť z nich mala trvalý pobyt v obci len šesť dní vrátane volieb. Niektorí svedkovia potvrdili, že sa prihlásili na trvalý pobyt iba pre voľné lístky na lyžiarske vleky, ktoré mali získať za účasť vo voľbách.
„Volebné právo najmenej v desiatich prípadoch nebolo slobodné, pretože sa na voľbách zúčastnili iba pre prísľub finančných výhod,“ konštatuje senát v náleze.
Voľby starostu vyhral neznámy dôchodca Ivan Šimko, ktorý má v obci chatu a predtým býval vo Vysokej pri Morave. Obec má päť poslancov, z nich traja starostu podporujú.
Šimko so schvaľovaním územného plánu odmietol čakať na nové voľby. Keby vraj čakal, ušli by im desiatky miliónov korún z eurofondov: „Len a len o to išlo. Je to veľmi dôležité rozhodnutie v prospech obce,“ povedal.
Misia splnená
Práve územný plán označili poslanci obecného zastupiteľstva Vlastislav Čabo a Jakub Vojtek za dôvod, prečo sa mal stať starostom Šimko. Sú presvedčení, že výsledok volieb bol v záujme finančných skupín.
„Potrebovali mať voľnú ruku na investície v lukratívnej oblasti Chopok – Jasná. Obecný úrad bol poslednou protiváhou k nekontrolovanému investičnému boomu. Potrebovali tam mať svojho človeka, aby im územný plán schválil,“ hovorí Šimkov protikandidát Čabo. Podľa Vojteka odteraz vedenie obce bude môcť už len podpisovať stavebné povolenia.
„Misia je splnená. Finančná skupina J&T má kryté všetky plánované investície v Demänovskej Doline,“ dodáva.
Vojtek a Čabo podávajú v súvislosti so schválením územného plánu podnety na prokuratúru. Poslanec Čabo nedostal pozvánku na zastupiteľstvo, Vojtek zasa tvrdí, že nemal k dispozícii materiál k územnému plánu.
„Bol to prejav neskutočnej arogancie moci Ficových ľudí, ktorí za sebou cítia silu finančných skupín,“ zhodnotil Čabo.
„Územný plán sme schválili v súlade so zákonom,“ reagoval starosta.
Prepojenia
Hromadné prihlasovanie ľudí z celého Slovenska na trvalý pobyt podľa Vojteka a Čaba organizoval terajší poslanec obecného zastupiteľstva Andrej Kollár, bývalý predseda predstavenstva spoločnosti Ski Jasná. Ten Šimka v roku 2002 vystriedal vo firme.
Spoločnosť Ski Jasná neskôr zmenila názov na Jasná Nízke Tatry. Firma prepojená na J&T má podľa Vojteka prenajaté lukratívne pozemky pod Chopkom, kopírujúce územný plán obce. Pozemky pri národnej prírodnej pamiatke, Vrbickom plese, si údajne prenajal poslanec Kollár.
„Máme kópie dokumentov, ktoré potvrdzujú, že pozemky pripravované v územnom pláne obce na investičnú výstavbu má v prenájme spoločnosť Jasná Nízke Tatry. Rovnaká situácia je aj s pozemkami pána Kollára v oblasti Vrbického plesa,“ tvrdí Vojtek.
Andrej Kollár sa priamej odpovedi na otázku, či si tam prenajal pozemky, vyhol. Povedal len, že ak by mu urbár dal dôveru, pokúsil by sa tam niečo zrealizovať.
Voľby po starom
Keď nadobudne nález Ústavného súdu právoplatnosť, predseda Národnej rady vyhlási nové voľby. Nového starostu však budú Demänovčania voliť podľa toho istého zákona, ktorý umožnil hromadné prihlasovanie voličov z iných miest.