BRATISLAVA. Neobzeraj sa späť, je heslom všetkých schopných hudobníkov. Neplatí to však pre hudobných kritikov, čo na konci každého roka zostavujú rebríčky najlepších albumov za posledných dvanásť mesiacov.
Aký je najlepší album uplynulého roka? Rebríčky renomovaných časopisov Uncut, Mojo, Q, Rolling Stone a Wire sa vo výslednom poradí líšia, ale medzi vybranými nahrávkami sa skloňujú podobné mená.
Líšky zo Seattlu
Ak napíšeme, že rok 2008 patril americkej skupine Fleet Foxes, nebudeme ďaleko od pravdy. Ich debutový rovnomenný album, ktorý vyšiel v kultovom vydavateľstve Sub Pop, sa skoro v dvoch magazínoch umiestnil na druhom mieste, v jednom na prvom. Na to, že ide o debutantov zo Seattlu, ktorých začiatkom roka poznali iba vyvolení, je to obrovský úspech.
Kvalitu tejto platne vystihol britský Mojo: „Skupina Robina Pecknolda využila zbierku platní rodičov, aby vytvorili dielo, kde sa miešajú temné mysteriózne songy s teplom The Beach Boys a americkou hudobnou históriou. Pripomína nám potrebu priateľstva, rodiny, straty a dobrodružstva a čoho je ľudská dobrota schopná.“
Obdivuhodný návrat
Prestížny časopis Uncut dal pred Fleet Foxes prednosť inej skupine. Britská Trip-hopová legenda 90. rokov Portishead sa tento rok vrátila tretím albumom Third.
V prípade tejto trojice treba vyzdvihnúť fakt, že Portishead sa podarilo vrátiť po desiatich rokoch nečinnosti vo veľkom štýle s albumom, ktorý podľa Uncut by mohol byť soundtrackom k dnešnému neistému svetu. Brilantnosť tejto nahrávky je až šokujúca. V jedenástich piesňach nájdeme stopy brutálnej hudby, folku a dokonca doom metalu, napísal časopis.
Hudobný magazín Q, ktorý sa skôr venuje súčasnej mainstreamovej hudbe, si za víťaza zvolil mladú partiu z Nashvillu. Kings of Leon to s najnovším štvrtým albumom Only By The Night dotiahli do prvej ligy svetového rocku.
Američania majú predsa trochu iný vkus než starý kontinent, ale kritici z oboch strán oceánu sa často zhodnú. Slávny časopis Rolling Stone vyzdvihol z tohtoročnej úrody tretí album brooklynskej experimentálnej skupiny TV on The Radio.
Podľa magazínu jediným limitom ich tretej platne Dear Science je iba obloha. „Tohtoročná najlepšia rocková platňa znie ako Amerika v roku 2008 s pekelnými víziami vojny a ekonomickej krízy. Chlapci z Brooklynu sa zdravia historické udalosti s úctou a odpovedajú so svojou art-rockovou party hudbou. Hovorte tomu odvaha viery.“
Z nastupujúcej generácie mladých hudobníkov miešali karty newyorskí Vampire Weekend, škótski Glasvegas, samotársky pesničkár Bon Iver, popoví vizionári MGMT alebo intelektuálni punkeri Hold Steady, zo strednej zas Elbow, Beck alebo Sigur Rós.
Aj hudobní matadori majú k súčasnému svetu čo dodať. Rebríčky vyzdvihujú posledný album Nicka Cava a jeho kapely The Bad Seeds. Dig!!! Lazarus Dig!!! je jeho najlepšou nahrávkou za posledných jedenásť rokov. Čo takto dotiahnuť ho na Pohodu? Nechýba ani Bob Dylan, ktorému stačilo, aby sa medzi najlepších dostal so svojimi archívnymi nahrávkami Tell Tale Signs (Bootleg Series n.8). Potešil aj návrat britského modrockera Paula Wellera s nesmierne vydareným 22 Dreams.
Guns N' Roses najdrahší aj najhorší
Keby sa udeľovali Zlaté maliny za hudbu, najväčším kandidátom za rok 2008 by bol posledný album Guns N' Roses Chinese Democracy. Najočakávanejšia nahrávka posledných rokov, z ktorej sa stal najdrahší album všetkých čias, je jednoducho na smiech.
Recenzenti rozdupali aj posledný album Queen s Paulom Rodgersom The Cosmos Rock, ktorý je hrozne nudný. Svoje schytala napríklad aj herečka Scarlett Johansson za svoj Anywhere I Lay My Head. Album s pesničkami Toma Waitsa znie, akoby ho naspievala múmia.
Magazín Q zverejnil aj prehľad najhorších obalov, v ktorom dominuje Metallica a jej Death Magnetic (mala to byť rakva, ale vyzerá to ako vagína) .
(peb)