Kubišovi ministrovanie pomohlo

Diplomat Kubiš okúsil, čo je politika. Vydržal dva a pol roka a odchádza.

Minister bol známy pracovným nasadením a v poslednom čase prepadol aj golfu. Vo Švajčiarsku bude mať na prácu i na šport ideálne podmienky.Minister bol známy pracovným nasadením a v poslednom čase prepadol aj golfu. Vo Švajčiarsku bude mať na prácu i na šport ideálne podmienky. (Zdroj: ARCHÍV TASR)

BRATISLAVA. Ministerské kreslo ako odrazový mostík vyššie - do svetovej diplomacie. To je príbeh Jána Kubiša (56), jedného z najznámejších slovenských diplomatov. Diplomacii sa venoval celý život, ale až v roku 2006 okúsil na vlastnej koži, čo je to reálna politika.

Výsledkom boli jeho výroky, že Ján Slota a Pál Csáky „škodia postaveniu Slovenskej republiky“. Ale aj to, že ako jeden z prvých z vládnej koalície začal verejne hlásať politickú doktrínu, že za zhoršením našich vzťahov s Maďarskom je v prvom rade SMK. Zostal však predovšetkým diplomatom a za Slotove výroky o „strapatej pani“ sa išiel ospravedlniť maďarskej ministerke zahraničia Kinge Gönczovej.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

O tom, že je schopný, nepochybovala za dva roky jeho ministrovania koalícia ani opozícia. Niekoľko slovných výmen cez médiá so SNS a SMK bolo skôr výnimkou a ministerstvo presvedčivo vyvažovalo výroky premiéra a členov SNS, ktoré spochybňovali oddanosť vlády euroatlantickým a európskym hodnotám (protiraketový systém v Česku či protimaďarské výroky z SNS).

Výkony workoholika

Do diplomatických služieb nastúpil v polovici 70. rokov. Kariéru rozbiehal predtým, tak ako väčšina súčasných slovenských diplomatov, na Moskovskom štátnom inštitúte medzinárodných vzťahov. Po nižších diplomatických postoch v Etiópii a Moskve sa stal krátko po revolúcii československým veľvyslancom v rozpadajúcom sa Sovietskom zväze. Niekdajší generálny tajomník OBSE si asi ako jediný z Ficových ministrov zachoval kredit človeka nad vecou, ktorý nebol priamo spojený so straníckymi centrálami.

SkryťVypnúť reklamu

Kubiš podľa jeho blízkych spolupracovníkov nastúpil do úradu „ako workoholik“ a podobné pracovné nasadenie vyžadoval aj od ostatných. Prišiel nečakane, keď sa špekulovalo, akého zo straníkov si premiér na toto miesto vyberie.

Škandály sa mu vyhýbali - jediným vážnejším „zakopnutím“ bolo, keď služobné auto so šoférom požičal manželke, ktorá ho použila na súkromný účel. Denník SME tiež upozornil, že hral golf na pozvanie podnikateľa, hoci za hru na najdrahšom golfovom ihrisku na Slovensku iní museli platiť.

Stratenádynamika

Zo Smeru sa asi rok po nástupe vlády šírilo, že vzťah Kubiša s Ficom nie je ideálny. Ľudia od premiéra zasa tvrdili, že ich vzťahy sú korektné a premiér si od ministra dáva často poradiť.

Rozdielne názory ukázal kontrolný deň, na ktorý ku Kubišovi prišiel po dvoch rokoch od volieb Fico. „Stratila sa určitá dynamika našej zahraničnej politiky,“ vyčítal mu. Premiér vraj vtedy Kubišovi povedal, že zahraničná politika je napriek tomu, že je vláda už v polčase, stále „príliš modrá“.

SkryťVypnúť reklamu

O Kubišovom odchode sa špekulovalo zhruba rok. Netajil sa, že keby sa mu naskytla vhodná príliežitosť v niektorej z medzinárodných organizácií. V médiách padali rôzne – aj fantazmagorické – ponuky. Objavilo sa, že je kandidátom na generálneho tajomníka NATO. Posledné úvahy smerovali ku Kubišovi ako k slovenskému eurokomisárovi. O tom, že zrejme do poslednej chvíle nevedel, na čom je, svedčí vyhlásenie hovorcu ministerstva z utorka, že má o tento post záujem.

Plusy a mínusy šéfa diplomacie

Plusy

zachoval apolitické prostredie na ministerstve, personálne zmeny robil uvážene

vyrovnával napätie s Maďarskom a „žehlil“ problémy, ktoré spôsobil Slota

Mínusy

neubránil sa politickej agende, keď často prebral rétoriku koalície o vzťahoch s Budapešťou

SkryťVypnúť reklamu

Šiesta zmena vo vláde prebehla pokojne

Vzťahy vo vláde pôsobia pokojnejšie ako v predchádzajúcej Dzurindovej, viac zmien však robí Robert Fico. Ten má už šiestu zmenu, Dzurinda ich mal po dva a pol roku vládnutia dve. Ján Kubiš je po Ivanovi Valentovičovi druhý, ktorý odchádza dobrovoľne, bez zásahu premiéra či šéfa strany. Ostatní išli pre podozrenia z klientelizmu. V Dzurindovej vláde odišiel Róbert Nemcsics, ktorého nechal odvolať šéf ANO Pavol Rusko za to, že ho minister hospodárstva kritizoval. Ministra obrany Ivana Šimka sa Dzurinda zbavil po kauze skupinka.

Hľadá sa diplomat

Koho Fico vyberie za šéfa diplomacie, neprezradil. Hľadať bude medzi slovenskými diplomatmi.

„Nebudem presadzovať na post ministra zahraničných vecí straníckeho kandidáta,“ povedal o Kubišovom nástupcovi Robert Fico. Zdroje blízke premiérovi tvrdia, že si ešte necháva čas na rozmyslenie, keďže Kubiš by mal z vlády odísť až okolo 10. januára. Definitívne rozhodnutie ešte nepadlo. Vicepremiér Dušan Čaplovič vie o definitívnom odchode len „dva či tri dni“.

SkryťVypnúť reklamu

V Smere aj na ministerstve zahraničia považujú za kandidáta veľvyslanca pri Európskej komisii Maroša Šefčoviča, diplomata s dobrou povesťou v Bruseli. Jeho hendikepom môžu byť blízke vzťahy, ktoré mal s Dzurindovou vládou. Pre­miér mohutného Kubiša v dobrom označil za zjav a vraj by podobný pozitívny zjav chcel mať ako jeho náhradu. Toto kritérium vysoký Šefčovič spĺňa. Nepriamo ho včera za ministra odporučil aj bývalý šéf diplomacie z SDKÚ Eduard Kukan.

Z hry ešte nemusel vypadnúť ani Pavol Hamžík, exminister z Mečiarových čias. Hovorí sa aj o veľvyslancovi v Maďarsku Jurajovi Migašovi či o diplomatovi Igorovi Slobodníkovi.

(knm, hud)

Post v OSN si vyskúšala už Schmögnerová

Miesto v Ženeve patrí medzi prestížne funkcie v OSN. Z hľadiska možnosti ovplyvňovať svetové dianie je však druhotriedne.

SkryťVypnúť reklamu

Na Jána Kubiša čaká v Ženeve ročný plat vyše stotisíc dolárov, množstvo konferencií a časté cestovanie po svete. Na poste výkonného tajomníka Ekonomickej komisie OSN pre Európu nahradí bývalého poľského premiéra Mareka Belku. Pred ním tam pôsobila aj exministerka financií Brigita Schmögnerová. „Je to teplé miestečko v zákulisí,“ povedal pre SME nemenovaný zdroj z prostredia diplomacie.

Kubišovi pomohlo, že sa z čias svojho pôsobenia vo Viedni dobre pozná so šéfom OSN Pan Ki­munom. Ekonomická komisia OSN pre Európu vznikla v roku 1947 s cieľom podporiť hospodársku spoluprácu medzi štátmi. Má 56 členských štátov. Okrem európskych krajín združuje aj Spojené štáty, Kanadu, Izrael a stredoázijské štáty.

(hud)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 348
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 922
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 690
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 158
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 813
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 174
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 688
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 610
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu