LONDÝN. Po vlaňajšom ošiali okolo posledného dielu Harryho Pottera bolo v Británii najočakávanejšou literárno-komerčnou udalosťou vydanie ďalšieho románu o Jamesovi Bondovi Diabol sa postará (v Slovarte vyšiel v preklade Vladislava Gálisa). Do kože Iana Fleminga sa navliekol Sebastian Faulks.
Nikto nečakal literárny skvost a Faulksova snaha rozšíriť bondovskú sériu sa stretla so zmiešanými reakciami recenzentov aj fanúšikov najslávnejšieho fiktívneho špióna. Snahou byť ako Fleming, ale zároveň sa od neho odlišovať, Faulks zrejme uspokojil len málokoho. Kniha sa však okamžite vyšvihla na prvé miesto v predajnosti, takže prinajmenšom autor a vydavateľstvo Penguin si mädlili ruky.
Tiger je skôr ekonomický ako biely
Za značku literárnej prestíže sa na Ostrovoch už desaťročia považuje Bookerova cena. Jej tohtoročným víťazom bol debutový román Aravinda Adigu Biely tiger. Viacerí odborníci mali pocit, že hoci je to kvalitná kniha, porota si mohla vybrať aj lepšie.
Na jednej strane Adiga upútal tým, že sa venoval vidieku, kde žije väčšina obyvateľov Indie, čo je skutočnosť, na ktorú sa dnes často zabúda. Skôr máme pred očami ekonomického ako bieleho tigra. Súčasne však Adigov portrét „tej druhej“ Indie nevyznieva príliš presvedčivo. Cítiť z neho, že autor nepatrí do prostredia, o ktorom píše.
Pôvodne bol favoritom na Bookerovu cenu román írskeho rodáka Josepha O'Neilla Netherland, ktorý sa síce odohráva v New Yorku, ale na pozadí najanglickejšieho zo všetkých športov - kriketu. Knihy so športovým pozadím majú väčšinou úbohú kvalitu, ale O'Neillovo dielo je najmä o imigrácii, odcudzenosti, traume, nenaplnených snoch a jedenástom septembri.
Gomora nie je osamotená
V literatúre faktu sa do popredia dostala najmä kniha Nialla Fergusona Vzostup peňazí (The Ascent of Money). V čase prehlbujúcej sa finančnej krízy je pohľad na dejiny peňazí a ich úlohu v spoločnosti mimoriadne aktuálny, aj keď niektoré časti knihy sú zjavne pozliepané v poslednej chvíli v snahe reagovať na najnovší vývoj.
S peniazmi má veľa spoločné aj pozoruhodná kniha historika Mishu Glennyho McMafia. Zatiaľ čo Roberto Saviano prispel k poznaniu praktík neapolskej mafie v knihe Gomora, Glenny sa presúva z lokálnej na globálnu úroveň organizovaného zločinu, čo je počin nemenej odvážny, podobne nebezpečný a pre čitateľov rovnako poučný.
Babylon v Independente
Z pohľadu slovenskej literatúry treba spomenúť, že anglické vydanie románu Petra Pišťanka Rivers of Babylon v preklade Petra Petra sa dostalo do širšej nominácie na cenu pre najlepšiu prekladovú knihu, ktorú udeľuje denník Independent.
Hoci sa do finálovej šestky neprebojoval, vyslúžil si aspoň zvláštnu pochvalu od poroty. Tento rok zároveň vyšli v angličtine aj ďalšie dve časti Pišťankovej trilógie.
Autor: Tomáš Mrva (Autor je publicista)