Stále zelené kôpky lístkov s bielymi bobuľkami si v zime v korunách opadaných stromov všímali už naši predkovia. Imelu mnohé kultúry pripisovali magické aj medicínske vlastnosti.
Imelo, ktoré si dnes spájame najmä s obdobím Vianoce, je poloparazitická rastlina. Cudzopasec sa prichytáva najmä na listnatých stromoch, do ktorých zapúšťa korienky, no stromu neškodí.
Krátka história imela
Pre európskej biele imelo sú typické kožovité konáriky a listy, žltkasté kvety, ktoré sa objavujú v marci až apríli a v zime už na konárikoch vidno biele bobule. Imelo s červenými bobuľkami je rozšírené na juhu Španielska, Portugalska a v severnej Afrike.
Imelo sa objavovalo už v predkresťanských kultúrach. V gréckej mytológii ho napríklad hrdinovia používali na vstup do podsvetia. Rimania ho zas spájali s mierom a láskou.
Ľuďom v minulosti pripadalo imelo tajomné najmä preto, že rastie vysoko v stromoch a jeho plody sa podobajú perlám.
Zvyk, že sa ľudia pod imelom bozkávajú, sa rozšíril až okolo 15. až 16. storočia. V tomto čase bolo imelo už rozšíreným symbolom Vianoc.
Prečo sa však pod ním ľudia začali bozkávať, nie je plne známe. Tento zvyk zrejme pochádza zo Škandinávie a súvisí s tým, že ker sa považoval za symbol plodnosti a lásky. Po každom bozku pár odstránil jednu bobuľku a keď sa všetky minuli, bozky sa už nedávali.
Tradícia imela bola rozšírená najmä v anglicky hovoriacich krajinách a na našom území tradícia teda nebola zaužívaná. No v poslednom desaťročí sa dostalo imelo do domácností ako dekoratívny prvok, doplňujúci symbol Vianoc.
Ako použiť imelo počas Vianoc
Pred sviatkami ponúkajú na trhoch pozlátené aj postriebrené vetvičky, avšak najkrajšie pôsobia v prírodnom stave, keď ich ozdobujú plody - biele guľôčky.
Podľa zvyku by sa imelo nemalo dotknúť zeme medzi jeho odrezaním zo stromu a jeho odstránením ako ozdoby v období na Hromnice 2. februára, keď kresťania posväcujú sviece. Visieť však môže počas celého roka až do ďalších Vianoc, keďže aj sušené pôsobí efektne.
Počas Vianoc môžete na prizdobenie imela použiť farebnú stužku a takto upravenú kytičku zavesiť na strop, do dverí, pod luster, na zrkadlo alebo ju umiestniť na slávnostne prestretý stôl, prípadne použiť ako doplnok vianočného venca.
Ak imelo aranžujete do vázy, dávajte ho do nej určite len „nasucho“. Vo vode totiž listy imela skoro opadajú.

Účinky imela
Imelo sa už stáročia používa aj v tradičnej medicíne. Ľudia ho používali pri cievnych problémoch, pri liečení bolestí hláv, záchvatov ale aj pri menopauze. treba však spomenúť, že rastlina je toxická. Listy aj bobule imela môžu pri požití spôsobiť ťažkosti v tráviacej sústave.
V súčasnosti sa imelo biele skúma aj pre jeho možné účinky v boji proti rakovine. Jeho účinky sú však zatiaľ nedostatočne preskúmané a chýbajú v tomto smere kvalitné a rozsiahle výskumy.
Na slovenskom trhu sú dostupné tinktúry aj prášky z imela. O ich používaní sa vždy poraďte s lekárom či lekárkou.