Medzi záujemcami o nové bývanie v Česku rastie podiel klientov starších ako päťdesiat rokov. Nehnuteľnosť si zväčša kupujú ako konečné bývanie. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti FINEP Finančné služby, ktorá sa zameriava na poskytovanie komplexných finančných služieb súvisiacich s nákupom nehnuteľností.
Päťdesiatnici a starší figurujú medzi kupcami bytov developerskej spoločnosti FINEP SK aj na Slovensku, pričom tvoria približne pätnásť percent zákazníkov. "Predpokladáme, že vo viacerých prípadoch môže ísť o manželov, ktorých nároky na rozlohu bytu sa s pribúdajúcim vekom menia. Z pôvodných troj- či štvorizbových bytov sa sťahujú do menších - zväčša dvojizbových," uviedla riaditeľka FINEP SK Oľga Petková. Záujem starších ľudí o novostavby však ovplyvňuje to, že slovenské banky len výnimočne poskytujú dlhodobé úvery ľuďom, ktorí budú mať v čase splatnosti vyše 65 rokov.
FINEP u svojich klientov (bez rozdielu veku) sleduje aj schopnosť splácania hypotéky. Pri porovnaní oboch krajín mu vychádzajú rozdiely v percente ľudí, ktorí z rôznych dôvodov nemôžu pôžičky na bývanie splácať. V Čechách ide približne o jedno percento, na Slovensku o zhruba tri percentá. "Čiastočne je to spôsobené klientmi, ktorí získali štátom podporované hypotéky pre mladých a patria medzi nižšie príjmové, a teda aj rizikovejšie skupiny," odôvodnil to Vladimír Zuzák z FINEP Finančné služby.
Autor: ht