Štedré sviatky istia susedia

Oslabenie mien susedných krajín ešte viac zatraktívnilo nákupy za hranicami. Peniaze možno ušetriť aj vďaka skorším výpredajom.

Obchodníci mali včera zlatú nedeľu, ľudia zaútočili na obchodné centrá na Slovensku aj v okolitých krajinách.Obchodníci mali včera zlatú nedeľu, ľudia zaútočili na obchodné centrá na Slovensku aj v okolitých krajinách. (Zdroj: SME – PAVOL FUNTÁL.)

BRATISLAVA. Zo Slovenska vycestovalo a pred Vianocami sa ešte za nákupmi do okolitých krajín vyberie viac ľudí ako vlani. V obchodoch a na trhoviskách v Česku, Poľsku, Maďarsku či na Ukrajine minú za nákupy darčekov, ale aj potravín viac peňazí, ako vlani.

Predpokladá to Ľubomír Drahovský z agentúry na prieskum trhu Terno a naznačuje to aj množstvo slovenských aút na trhoviskách v Užhorode, či pred obchodnými centrami v Brne.

Obchodníci v okolitých krajinách môžu za záujem našincov ďakovať najmä slovenskej korune, ktorá je krátko pred koncom roka najstabilnejšou menou v regióne. Vďaka prijatiu eura, ktoré je ochranným dáždnikom aj pred vplyvom pokračujúcej finančnej krízy, si od začiatku roka k menám okolitých krajín pripísala desiatky percent k dobru.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„V prípade českej koruny je to viac ako 8 percent. Maďarský forint stratil necelých 15 percent. Poľský zlotý sa ku korune oslabil dokonca o pätinu a dosahuje historické minimá k našej mene,“ povedal analytik UniCredit Bank Patrik Malec. Suverénne najviac sa koruna zhodnotila k ukrajinskej hrivne, ktorá podľa pracovníčky nášho zastupiteľstva v Užhorode stratila ku korune až 60 percent z hodnoty v januári tohto roka.

Na lyžovačku do Krkonôš

Pre ľudí u nás to znamená dobrú príležitosť lacnejšie nakúpiť vianočné darčeky, či urobiť bežné nákupy. V Česku je momentálne výhodnejšie napríklad nakupovať spotrebný tovar a potraviny, kde sa zlacnenie prejavilo najviac. Pochvaľuje si aj Eduard z Bratislavy, ktorý chodí občas k západným susedom nakupovať knihy. „Silnejší kurz mi umožňuje za knihy zaplatiť o päťdesiat až sto korún menej ako napríklad v lete“, tvrdí Bratislavčan. To, že sú v súčasnosti nákupy v Česku pre Slovákov žijúcich v pohraničí výhodnejšie, potvrdzuje aj analytička Next Finance Markéta Šichtářová.

SkryťVypnúť reklamu

Zo silnejšej meny môžu profitovať tiež tí, ktorí chcú koncoročnú lyžovačku prežiť v českých horách. Ak v minulosti bolo výhodnejšie pre Čechov dovolenkovať na Slovensku, v súčasnosti je to naopak. Podľa Šichtářovej treba túto situáciu využiť, lebo česká koruna začne opäť posilňovať na pôvodnú úroveň najneskôr začiatkom jari.

Benzín, kaviár a med

Spotrebný tovar a potraviny sú pre našincov cenami zaujímavé aj v Maďarsku a v Poľsku, kde vo veľkom navštevujú nielen tradičné nákupné centrá ako je Nowy Targ alebo Györ, ale aj menšie pohraničné obce. Obec Hidasnémeti medzi Miškolcom a Košicami tiež ožíva obchodom. Slováci kupujú všetko – elektrospotrebiče, nádoby, domáce potreby, kozmetiku. Lacnejšie sú aj niektoré základné potraviny, či rybárske potreby.

SkryťVypnúť reklamu

Masívnejšie zlacnenie pre Slovákov je badateľné na Ukrajine. Za nákupy, najmä potravín, tam zaplatia tretinu až polovicu menej z toho, čo na začiatku roku 2008. „Výhodné sú ceny alkoholu, značkových odevov, ale aj kaviáru, lososa a medu,“ tvrdí Nataliya, Ukrajinka žijúca už niekoľko rokov na Slovensku. Jedinou prekážkou je prísnejší režim na schengenskej hranici, ktorý môže čas nákupu predĺžiť aj o niekoľko hodín.

Samostatnou kapitolou sú ceny pohonných látok. Hoci na Slovensku sú už v prípade najpoužívanejšieho benzínu Natural 95 ceny na hranici 30 korún na liter, u susedov sa dá stále natankovať lacnejšie. Plná nádrž vyjde všade o viac ako stovku lacnejšie. Podľa údajov portálu natankuj.sme.sk liter benzínu s oktánovým číslom 95 je v Česku v priemere lacnejší o 2,70, v Poľsku o 3,40 a v Maďarsku dokonca o 3,90 koruny.

SkryťVypnúť reklamu

Ukrajinské trhy sú lacné, navyše sú blízko

Pre mnohých ľudína východnom Slovenskuje Ukrajina s jej trhmi neďaleko za hranicoupredvianočným Klondajkom. Tento víkendbol určite rekordný.

Posledný raz s korunami v peňaženke vyrazili Slováci na Ukrajinu, aby spravili na miestnych trhoch dobrý nákup.

Kupuje sa tam oveľa lacnejšie. Najmä tým, pre ktorých nie je drahý čas a môžu si dovoliť vyraziť na celodenný nákup. Hranica je priepustná len smerom na Ukrajinu, hraničiari púšťajú kolóny bez prieťahov. Z Prešova do Užhorodu, kde je najväčšia a Slovákmi najobľúbenejšia tržnica, sa zájazdový autobus dostane za dve a pol hodiny.

Spiatočná cesta sa zvykne pretiahnuť o päť aj viac hodín oproti vstupu na Ukrajinu. Prís­ne kontroly sú na slovenskej strane hranice. Colníkov zaujímajú najviac počty cigariet a fliaš alkoholu.

SkryťVypnúť reklamu

Čo Slovákov najviac na Ukrajinu láka? V užhorodskej tržnici je niekoľko stoviek predajných stánkov a kúpiť sa tam dá takmer všetko - od zápaliek až po motorku. Slováci sa sem chodia najčastejšie obliecť a obuť. Kúpite tu honosne vyzerajúce svadobné šaty v cene, za akú si ich doma nevesty požičiavajú v svadobných salónoch. Široká je ponuka nábytku. Domov sa vozia veľké balenia cukru, pracích práškov, oleja, cestovín. Pred Vianocami Slováci skupujú cukrovinky a ozdoby na stromček.

Pred odchodom vodiči nezabudnú natankovať, benzín patrí podľa colnej hovorkyne k lukratívnym tovarom, za ktorým sa oplatí vycestovať.

Slováci minú na ukrajinských trhoch niekoľko tisíc korún za deň. Na trhu sa nakupuje za ukrajinské hrivny. Slovenské koruny si možno zmeniť na parkovisku. Luxusný tovar, ako sú kožené kabáty a kožuchy, ponúkajú trhovníci za doláre. Iba niektorí zoberú aj koruny.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek schengenskej hranici na najznámejšom priechode vo Vyšnom Nemeckom možno vidieť autá aj autobusy od Popradu až po Trebišov. V novembri tadiaľ prešlo priemerne za jeden deň 1560 ľudí. Najslabšie bývajú pondelky, keď bývajú zatvorené trhy.

Ľudia hojne využívajú cestovky, na výber majú aj štyri medzinárodné autobusové linky denne.

Od 10. decembra je otvorený už aj zrekonštruovaný priechod v Ubli. Jediné miesto, kde môžu prechádzať peší, je vo Veľkých Slemenciach.

(sita)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 355
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 933
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 690
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 157
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 871
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 125
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 681
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 618
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu