MOSKVA, PRAHA. Revolúcia štyroch kolies. Tak opisujú Rusi demonštrácie ľudí, ktorí nesúhlasia s rozhodnutím ruskej vlády zvýšiť dovozné clo na ojazdené zahraničné autá. Kremeľ tak chcel v čase finančnej krízy prinútiť ľudí, aby uprednostňovali najmä domáce značky.
Zásah vlády našiel pozitívny ohlas asi u 1,5 milióna zamestnancov automobilového priemyslu v krajine, na východe Ruska však vyvolal vlnu protestov. V prístavnom Vladivostoku demonštrovali v sobotu proti vláde stovky rozhorčených Rusov. Proti asi päťsto demonštrantom okamžite zakročili členovia špeciálnej bezpečnostnej jednotky OMON.
Do ulíc vyšli aj v Moskve
Mnohých demonštrantov podľa agentúry AP bili a kopali na zemi, niektorých nakladali do pristavených áut. Polícia zatkla stovku ľudí a asi desiatich novinárov, ktorým odobrala ich kamery a nakrútený materiál. Ďalších zmlátila vrátane fotografa agentúry AP.
„Zásahová jednotka ich obkľúčila, dokonca aj tých, ktorí len prechádzali okolo, a potom ich začali odvážať, bez akéhokoľvek vysvetlenia,“ citovala agentúra AP 62ročnú dôchodkyňu Oľgu Nikolajevnu.
Demonštrácie potom vypukli aj v ďalších mestách, v Moskve sa včera zišlo asi dvesto protestujúcich. O akciách nespokojných motoristov informovali len niektoré rádiá a internetové portály. Hlavné televízne kanály, kontrolované štátom, demonštrácie ignorovali.
Premiér ruskej vlády Vladimir Putin nahnevaných občanov upokojoval tým, že ak budú radšej kupovať domáce výrobky, Rusko tak uchránia pred krízou. „Pokladám za celkom neprípustné míňať peniaze na zahraničné autá,“ povedal v Naberežnych Čelpach, kde je výskumné pracovisko jednej z najväčších ruských automobiliek Kamaz. Včera vedenie podniku muselo oznámiť zastavenie výroby najmenej na mesiac. Prepustia niekoľko tisíc ľudí.
Kremeľ vidí vo zvýšení dovozného cla spôsob, ako uchrániť domáci automobilový priemysel pred krízou. Ide najmä o automobilky v mestách v oblasti Volgy, akým je napríklad Togliatti, kde sa vyrábala Lada.
Rusi sa bránia diktátu vlády
Na Ďalekom východe však ľudia uprednostňujú najmä lacné ojazdené autá dovážané z Japonska. Pre množstvo bazárov je preto zvýšenie cla likvidačné.
„Vláda ukázala, ako spolupracuje s ľuďmi. Mala by s nimi hovoriť, nie im vykrúcať ruky,“ povedal agentúre Reuters Nikolaj Markovcev, miestny politik z prokremeľskej strany Spravodlivé Rusko. Ľudia podľa neho majú právo kupovať to, čo chcú.
Analytici poukazujú na to, že ide o prvý prípad sociálnych nepokojov, ktoré v Rusku vyvolala nespokojnosť s riešením finančnej krízy.
Autor: Agentúra Epicentrum