BRUSEL, BRATISLAVA. Belgicko zažíva ďalší diel politickej krízy. Zdá sa, že smeruje k predčasným parlamentným voľbám. Premiér Yves Leterme podal v piatok demisiu a o jeho osude mal podľa ústavy rozhodnúť kráľ Albert II.
Prípad Fortis
Podľa analytikov je pravdepodobné, že kráľ demisiu prijme a krajinu bude viesť dočasná vláda. Vytvoria ju zrejme strany súčasnej koalície. Mala by vydržať do predčasných volieb, ktoré by sa mohli uskutočniť spolu s regionálnymi a hlasovaním do Európskeho parlamentu v júni 2009.
Leterme stratil ako premiér dôveru potom, ako v piatok Najvyšší súd naznačil, že jeho vláda sa pokúšala ovplyvniť rozhodnutie súdov v prípade banky Fortis.
Belgickoholandskú banku silne zasiahla finančná kríza. Vláda jej chcela pomôcť podporným balíčkom, pričom časť akcií plánovala predať francúzskej banke BNP. Súd však zobral do úvahy námietky malých akcionárov a plány zrušil.
Premiér Leterme nastúpil do úradu len v marci tohto roka. Prvú demisiu podal už v júli. Dôvodom bolo, že sa mu nepodarilo nájsť kompromis medzi flámskymi politikmi, ktorí požadujú väčšiu autonómiu pre svoj región. Kráľ však vtedy rozhodol, že má pokračovať.
Permanentná kríza
Belgicko je v permanentnej politickej kríze už od parlamentných volieb v roku 2007. Súboj frankofónnych valónskych a flámskych strán sa vtedy skončil patom. Zostavovanie vlády trvalo 9 mesiacov. Často sa hovorilo aj o rozpade krajiny. Ani predčasné voľby zrejme Belgicku viac pokoja neprinesú.
Autor: ma