Vôňa poľského Orientu

Jeden nosí klobúk a druhý fez. Obaja ostria vo sne šabľu...“ To je kúsok z básne Tatársky sen autora Selima Chazbijewicza, básnika, šéfa Zväzu Tatárov v Poľsku a imáma moslimov v Gdansku.

Niekoho prekvapí, že v krajine považovanej za silne monokatolícku, stáročia žijú potomkovia proroka Mohameda. A bez problémov spolunažívajú s kresťanskými susedmi. Poľskí Tatári sú etnickou skupinou, ktorá sa dostala do Poľska pred 700 rokmi. Často bojovali po boku poľských i litovských kráľov, vždy vo vlastných oddieloch pod velením moslimských dôstojníkov. Naposledy tatársky oddiel bojoval s Poliakmi pod Monte Cassino v roku 1939.

Už v stredoveku mali právo vyznávať svoju vieru a stavať mešity. Ich pobyt ,,zoficiálnil“ v 17. storočí kráľ Jan III. Sobieski. Pretože jeho pokladnica bola prázdna a nemal im ako vyplatiť žold, daroval im pôdu v okolí Bialystoku, na severovýchode krajiny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nič, len islam

Tatári sa úspešne asimilovali s domácim obyvateľstvom. Zabudli na svoj jazyk i na svoje kroje. Nezabudli však na svoju vieru – islam.

Poľskí Tatári nie sú jednotnou etnickou skupinou, pochádzajú z rôznych národov. Mohli sa ženiť s Poľkami, ale museli prijímať ich priezviská. Aj dnes môžete stretnúť Tamira, Dženetta, Fatimu, alebo Džamilu či Aliho s typickým poľským priezviskom.

Po druhej svetovej vojne sa zmenili hranice Európy a Poľsko sa posunulo na západ. Tatári, aby ostali v Poľsku, sa tak z východu presídlili na pôvodne nemecké územia, takže dnes sú aj v západnom a strednom Poľsku. Mnohí tiež zostali v Litve a v Bielorusku. Najviac je ich však stále na severovýchode, v meste Bialystok a mestečku Sokolka. Za posledné historické tatárske dediny sa považujú Kruszyniany a Bohoniki. Sú už takmer pri bieloruských hraniciach a dnes sú veľmi módne. ,,Mestskí“ ľudia tam kupujú staré drevené domčeky a rekonštruujú ich na chalupy. Živo je tam najmä v lete.

SkryťVypnúť reklamu

Perlami v Kruszynianach a Bohonikách sú krásne historické mešity z 19. storočia – rekonštruované a stále činné. Tatári sa tam schádzajú najmä na svoje sviatky. Obrady prebiehajú podľa klasického islamského scenára: muži sa modlia zvlášť, ženy zvlášť, a pred vstupom do mešity sa treba, samozrejme, vyzuť. Modlia sa v arabčine, mnohí slovám modlitieb už nerozumejú, ale imám káže po poľsky.

Poľskí Tatári dodržiavajú päť pilierov islamu, medzi ktoré patrí aj hadždž – púť do Mekky. Každý moslim by ju mal absolvovať aspoň raz za život. Každý rok vraj niekoľko leteniek sponzoruje poľským Tatárom saudskoarabský kráľ. ,,Aby sa dostali všetci, každý rok vyberáme z našej komunity tých, ktorí v Mekke ešte neboli,“ hovorí Eugenia Radkiewiczová, správkyňa mešity v Bohonikách.

SkryťVypnúť reklamu

Zaujímavé je navštíviť tatársky cintorín. S náhrobkami, kvetmi a sviečkami sa nelíši od ,,klasického“. Na náhrobkoch sú však namiesto krížov vytesané polmesiace, nápisy sú aj v latinke, aj arabským písmom.

Obnovené tradície

Tatári tvrdia, že ani za socializmu nemuseli ukrývať svoj pôvod, nikdy nemali problémy s katolíkmi. Na východe Poľska je aj veľa pravoslávnych, Bialystok mal pred druhou svetovou vojnou i veľkú židovskú komunitu. ,,Táto multikultúrnosť nás vždy učila, aby sme boli voči sebe tolerantní,“ hovorí Izabela Lysko z bialystockého magistrátu a zároveň turistická sprievodkyňa, a so smiechom dodáva: ,,Dnes to považujeme za veľkú výhodu, najmä cez sviatky. Sú mnohé povolania – lekári, hasiči i iné – kde jednoducho cez sviatky nemôžu mať všetci voľno. A tak napríklad keď sú katolícke Vianoce, tak si berú služby v nemocniciach moslimovia alebo pravoslávni, ktorí majú Vianoce neskôr.“ Opätovný tatársky rozkvet nastal po zmene režimu začiatkom 90. rokov – vtedy obnovili svoje zväzy a náboženské organizácie.

SkryťVypnúť reklamu

Dušou tatárskeho života v Kruszynianach je Dženneta Bogdanowiczová, majiteľka tatárskeho agroturistického hospodárstva. Dženneta zozbierala vyše 60 zabudnutých starých tatárskych receptov a má v pláne vydať ich knižne, usiluje sa získať certifikát únie na najobľúbenejšie tatárske jedlo – pierekaczewnik. V jej pravej tatárskej jurte sa schádzajú hostia, aby si oddýchli od pretechnizovaného sveta, na jej dvore sa konajú tatárske zjazdy a slávnosti, tam zabíjajú tiež obetné zvieratá – ovce alebo kravy.

Kalorická kuchyňa

V mimoriadne voňavej tatárskej kuchyni dominuje múka, zemiaky a mäso. Niektorí môžu mať pocit, že všetko je ,,na jedno kopyto“, pretože mnohé jedlá, to je mleté mäso v ceste – zemiakovom alebo drožďovom – tých najrozličnejších tvarov. Napríklad už spomínaný pierekaczewnik je vlastne veľký zakrútený piroh so šiestimi vrstvami mäsa a cesta.

SkryťVypnúť reklamu

Cibuľovník - mleté mäso s cibuľou upečené v drožďovom ceste - tvarom pripomína oštiepok. Pierekacz, to je zasa mäso v zemiakovom ceste, vysmážané v množstve oleja v tvare guľatého vrecúška veľkosti tenisovej loptičky.

Kolduny sú veľké tatárske pirohy uvarené zo zemiakového cesta s mäsom vo vnútri, podávané k vývaru. Tatárska kuchyňa je kalorická, možno práve preto je typickým nápojom čaj s mätou, citrónom a s ,,ešte niečím“, čo však nikto z Tatárov nechce prezradiť – je to ,,firemné“ tajomstvo.

Poľskí Tatári samozrejme nejedia bravčové mäso a ani úhora. Tieto tvory sa totiž živia aj zdochlinami, preto ich považujú za nečisté. U Džennety v Kruszynianach sa nedá kúpiť ani alkohol – nemá však nič proti tomu, ak si ho hosť prinesie.

Srdcové záležitosti

SkryťVypnúť reklamu

Snúbenec Džennetinej dcéry, 25-ročnej Džemilly Bogdanowiczowej je tiež Tatár. Podľa Džemilly im rovnaká viera uľahčí život. ,,Chodila som aj s chalanmi katolíkmi, ale občas bol s tým problém, napríklad keď som chcela ísť na naše sviatky domov. So snúbencom nebudeme musieť riešiť, ako pokrstiť deti, v akej viere ich vychovávať, kedy sláviť sviatky,“ hovorí Džemilla.

Neznamená to však, že by sa Tatári izolovali. Vždy boli súčasťou spoločnosti, zmiešané manželstvá boli a sú bežné. Nakoniec – manželka správcu kruszynianskej mešity, Džemila Gembického, je katolíčka. ,,Aspoň oslavujeme sviatky dvojnásobne – aj katolícke, aj moslimské. Vlastne až trojnásobne, pretože Kruszyniany sú aj pravoslávnou dedinou,“ smeje sa Katarzyna Gembicka.

Džemilla pri snahe o ,,zachovanie tatárskosti“ vidí iný problém: ,,Nás je už v Poľsku málo, kruh sa čoraz viac uzatvára. Keď sa mi kedysi napríklad páčil nejaký chlapec, a bol Tatár, väčšinou to bol bližší či vzdialenejší bratranec,“ hovorí Džemilla a dodáva, že niektorí jej spoluveriaci si preto ženu ,,priviezli“ zo zahraničia.

SkryťVypnúť reklamu

Poľských Tatárov je podľa odhadov štyri- až päťtisíc. Celkovo žije v Poľsku približne 20-tisíc moslimov, okrem Tatárov sú to cudzinci z moslimských krajín, ktorí žijú v Poľsku. © SMEFOTO - AUTORKA

Multikultúrnosť nás učila, aby sme boli tolerantní. Dnes je to výhoda - cez sviatky. Sú povolania, kde nemôžu mať všetci voľno. Keď sú katolícke Vianoce, tak si berú služby moslimovia alebo pravoslávni. Tí majú Vianoce neskôr.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 336
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 886
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 688
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 189
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 589
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 447
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 721
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 590
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu