BRATISLAVA. „Nikto si nepamätá toho, kto je druhý. Byť blízko k titulu nestačí. Finále musíte vyhrať, pretože druhý nemá nič.“
Tieto slová vyriekol 69-ročný tréner Španielska Luis Aragonés ešte pred súbojom o zlaté medaily s Nemcami na záverečnom turnaji majstrovstiev Európy.
Veril svojmu mužstvu. A hráči jeho dôveru splatili v podobe zisku najcennejšieho kovu.
Nezomreli na krásu
Najstarší tréner EURO 2008 doprial svojej vlasti titul európskych šampiónov po dlhom 44-ročnom čakaní. O všetkom rozhodol v 33. minúte útočník Fernando Torres, ktorý prekonal nemeckého brankára Jensa Lehmanna.
Pripomeňme si slová trénera Aragonésa niekoľko desiatok minút po triumfe. „Je to šťastný deň pre Španielsko. Turnaj sme vyhrali v skvelom štýle. Myslím, že každý, kto má rád futbal, chce vidieť pekné kombinácie, útoky, góly...“ A Aragonésovi zverenci ukázali, že to vedia divákovi ponúknuť - v exkluzívnom balení.
Na rozdiel od mnohých predchádzajúcich turnajov sa tentoraz španielsky reprezentačný tím vedel predať a nezomrel na krásu. Aj preto, že hráči nehrali na vlastné tričko. Útočili, no nezabúdali ani na zadné dvierka.
Nik nemal taký vyvážený tím ako oni, bez výraznejšej slabiny. Bol to španielsky šampionát, španielsky rok. Na mužstvo z Iberského polostrova nik nemal a tento rok zostane nezdolaný. Právom je na čele svetového rebríčka FIFA. Majstrovstvá Európy sa vydarili. Vyhral najlepší tím. Vyhral útočný futbal. Vyhral technický futbal. Vyhral futbal. Vo vypredaných hľadiskách bola výborná atmosféra a násilie nemalo miesto.
Našťastie, ani v uliciach sa nič vážne neprihodilo, strážcovia poriadku dokázali potlačiť aktivity výtržníkov už v zárodku. Rakúsko a Švajčiarsko zvládli organizáciu šampionátu na jednotku.
Triple pre Manchester
Kým futbal na reprezentačnej úrovni ovládli Španieli, klubový mali v hrsti anglické tímy. Finále Ligy majstrov bolo obrovskou futbalovou bitkou medzi Manchestrom United a Chelsea Londýn, pod rozhodcovským dohľadom slovenského arbitra Ľuboša Micheľa. Mužstvá, ktoré bojovali bok po boku o titul v Premier League, si to rozdali aj o najcennejšiu európsku trofej. Musela rozhodnúť až penaltová dráma.
Podobne ako v ligovom finiši, aj v tomto prípade sa radovali zverenci trénera Alexa Fergusona. Moskovskú noc si vychutnali červení diabli.
Pre nich sa rozozvučala hymna Ligy majstrov We are the champions. Pre Chelsea znelo pre zmenu smutné blues.
Manchester United pridal pred niekoľkými dňami k dvom veľkým trofejam aj tretiu. Víťazstvo vo finále klubových majstrovstiev sveta iba podčiarklo svetový rok mužstva z Old Traffordu.
United má vo svojich radoch aj majiteľa tohtoročnej Zlatej lopty France Footballu – Cristiana Ronalda. Fanúšikovia Manchestru zažili v odchádzajúcom roku toľko radosti, že im môže závidieť celý futbalový svet.
Prekvapilo víťazné ťaženie Zenitu Petrohrad v európskych pohároch (vyhral Pohár UEFA i európsky Superpohár) či Maradonov príchod k argentínskej reprezentácii.
Veľkú pozornosť vzbudili megalomanské plány nových majiteľov Manchestru City, kam prišiel Robinho z Realu Madrid za rekordnú britskú prestupovú sumu 42,5 milióna eur. Deň pred podpisom zmluvy ešte velebil Chelsea.
Poľsko a Ukrajina majú obrovské starosti so zorganizovaním EURO 2012 a od UEFA dostali vážne varovanie.
Ak si nesplnia domáce úlohy v krátkom čase, môžu prísť o európsky šampionát.
Udalosti roka
Španieli sa stali majstrami Európy.
Manchester United získal tri cenné trofeje.
Zenit Petrohrad zvíťazil v Pohári UEFA i v Superpohári.
Cristiano Ronaldo získal Zlatú loptu France Footballu.
Diego Maradona sa stal trénerom Argentíny.
Miliardári z Dubaja ovládli Manchester City a plánujú mnohomiliónové hráčske nákupy.
Ferguson a jeho 30 trofejí
TRÉNER ROKA – Patrí medzi najväčšie trénerské osobnosti futbalovej histórie. Alex Ferguson je v Manchestri United už 22 rokov a za ten čas získal s mužstvom 30 veľkých trofejí.
Tento rok bojovalo jeho mužstvo o sedem, z ktorých získalo štyri – v Premier League, v Lige majstrov, v Community Shield a na majstrovstvách sveta klubov.
Dokedy bude tento 66-ročný Škót (na Silvestra oslávi 67. narodeniny) šéfovať Manchestru United? Podľa vlastného vyjadrenia by mal do sedemdesiatky zakončiť trénerskú púť. Šéf exekutívy Manchestru David Gill však nechce o Fergusonovom odchode do dôchodku nič počuť. Ten je stále plný života, energie, futbal si užíva plnými dúškami.
Sir Alex sa však vie aj poriadne napáliť a vtedy si nedáva servítku pred ústa. Počas roka ho najviac rozčuľovalo „drzé“ správanie Realu Madrid, ktorý chcel za každú cenu uchmatnúť Cristiana Ronalda. Ferguson nazval Real najprv fašistickým klubom a nedávno ho označil za gang.
Terry a jeho pošmyknutie
SMOLIAR ROKA – Pôvodne ani nemal kopať. Drogbovo vylúčenie však zmenilo poradie strelcov z bieleho bodu. Piata séria penaltového rozstrelu finále Ligy majstrov medzi Manchestrom United a Chelsea bola osudná.
Loptu si stavia kapitán Londýnčanov John Terry. Ak dá, modrá armáda bude vo vytržení – víťaznom. Rozbeh Terryho po premočenom trávniku moskovských Lužník, náprah... Kopačka sa kĺže, hráč trochu stráca stabilitu a lopta sa obtrie o žrď. Manchester je zachránený a napokon vyrve súperovi pohár z rúk po tom, čo cieľ minie aj Anelka.
Terry, obranca ako žula, roní slzy. Nielen Moskva, ale všetci týmto slzám uveria. Sú nefalšované. Utešovanie od spoluhráčov a od trénera nepomáha. Okamih, ktorý sa nedá vrátiť späť.
„Každé ráno, keď vstanem, na toto si spomeniem ako prvé. Stále som veľmi sklamaný. Pred časom som si hovoril, že som silný a musím sa s tým vyrovnať,“ vravel Terry niekoľko týždňov po nešťastnom momente.
Najžiadanejší Rus Aršavin
SKOKAN ROKA – Európsky šampionát ho vyniesol do obrovských výšav. Andrej Aršavin pritom v prvých dvoch zápasoch na EURO 2008 nemohol hrať pre trest – v poslednom zápase kvalifikácie totiž videl červenú kartu. Na trávniku sa objavil v rozhodujúcom dueli skupiny so Švédskom. Gólom i asistenciou výrazne prispel k postupu svojho tímu.
Proti Holandsku zopakoval hviezdne momenty. Po jeho centri usmernil loptu do siete Torbinskij a o štyri minúty neskôr dal gól samotný Aršavin. Senzácia bola na svete. Holanďania sa s turnajom lúčili a Rusi postupovali do semifinále. V oboch spomínaných stretnutiach vyhlásili Aršavina za muža zápasu. Hoci proti Španielom už nežiaril, dostal sa do ideálnej jedenástky šampionátu.
Za 27-ročným ofenzívnym hráčom Zenitu Petrohrad rozhodili laná popredné európske kluby. FC Barcelona bol vysnívanou adresou pre Aršavina, teraz je údajne horúcim kandidátom na jeho služby Arsenal. Zatiaľ pôsobisko nezmenil, no zrejme je to iba otázka času. A peňazí.
Diamantový Cristiano Ronaldo
HVIEZDA ROKA – O žiadnom inom hráčovi sa tento rok viac nepísalo. Cristiano Ronaldo strieľal góly, dvíhal nad hlavu trofeje – tímové i individuálne. Okrem klubových sa tešil zo Zlatej lopty, vyhlásili ho za najlepšieho hráča uplynulej sezóny v Premier League, nastrieľal v nej najviac gólov. Technickými parádičkami bavil divákov, zavše to však aj prehnal s individuálnymi akciami a namiesto prihrávky prišiel o loptu.
Vo finále Ligy majstrov strelil gól z hry, no z pokutového kopu brankára Petra Čecha neprekonal. Nakoniec ho to však absolútne nemrzelo, veď jeho tím sa radoval z víťazstva. „Prečo sa pýtate na zahodenú jedenástku? Dal som gól, vyhrali, sme, tak aká jedenástka?“ reagoval na novinársku otázku v mixzóne po finálovom dueli s FC Chelsea.
Veľakrát musel opakovať, že je na Old Trafforde šťastný. Nikdy však nezavrhol prestup do Realu Madrid. Biely balet zostáva jeho vysnívaným klubom. Zdá sa, že za vybrúseným portugalským diamantom bude ešte honba...