DHÁKA, BRATISLAVA. Prvýkrát po siedmich rokoch včera v Bangladéši opäť otvorili volebné miestnosti. V krajine tak ukončili dva roky trvajúci výnimočný stav. „Som si istý, že to budú historické voľby,“ povedal agentúre AP šéf volebnej komisie Šamsul Huda.
Osobné antipatie rivaliek
O možnosť voliť sa v roku 2007 pripravili voliči pre násilné boje v uliciach. Vláda tentoraz nasadila 650tisíc vojakov a policajtov, aby násiliu zabránila.
Voliči včera prichádzali k urnám v rekordných počtoch. „Volebná účasť bola obrovská,“ citoval Reuters riaditeľa monitorovacej skupiny Democracywatch Taleya Rehmana.
VIDEO: Počas volieb sa o bezpečnosť starali tisíce policajtov
Najväčšie šance na víťazstvo mali opäť dve ženy, dlhodobé politické rivalky, ktoré sa pri moci striedali od roku 1991. Vtedy sa premiérkou stala šéfka Bangladéšskej nacionalistickej strany Chálida Zijáová.
Tú v roku 1996 vystriedala líderka centristickej Ľudovej ligy Hasína Vadžídová. Jej otca uvádza bangladéšska ústava ako zakladateľa národa. Podľa Zijáovej však pri získaní nezávislosti v roku 1971 zohral väčšiu úlohu jej manžel, generál Zijáur Rahman. Keď sa v roku 2001 opäť stala premiérkou, trvalo jej len tri roky, kým vymazala úlohu otca národa z ústavy.
Krajinu trápi korupcia
Krajina, kde takmer polovica zo 150miliónovej populácie musí vyžiť z jedného dolára denne, sledovala od roku 1991 boj týchto žien o moc. Tentoraz očakávajú od víťaza diverzifikáciu ekonomiky, ktorá je závislá od poľnohospodárstva.
Krajina má veľké zásoby plynu, investorov však stále odrádza strach z terorizmu. Výzvou je aj všadeprítomná korupcia. Obe expremiérky len minulý rok zatkli pre korupčné aféry.