Inflácia spomaľovala od októbra
BRATISLAVA. Vývoj inflácie bol v roku 2008 na Slovensku ovplyvnený predovšetkým rastom cien potravín a pohonných látok. Tieto dve zložky totiž stáli za stálym zrýchľovaním rastu spotrebiteľských cien, ktorý vyvrcholil v septembri, keď inflácia podľa národnej metodiky dosiahla 5,4 percenta a harmonizovaná inflácia 4,5 percenta. Rast cien potravín pritom až do augusta tohto roku dosahoval vyše 8–percentné tempo a strop dosiahol v júni. Vtedy potraviny a nealkoholické nápoje vykázali medziročný nárast cien až o 10,5 percenta. „V októbri sa však situácia obrátila a inflácia začala svoju etapu spomaľovania. Očakávame, že inflácia bude v trende spomaľovania pokračovať aj v roku 2009,“ povedala analytička Poštovej banky Eva
Sárazová. (tasr)
Vláda rešpektuje druhý pilier
BRATISLAVA. Pre dôchodkový systém nepriaznivý demografický vývoj na Slovensku spojený so starnutím obyvateľstva zavedenie druhého dôchodkového piliera nevyrieši. Riešením tohto problému by mohol byť podľa premiéra Roberta Fica zreformovaný prvý pilier. Vláda pod jeho vedením však súčasný dvojpilierový dôchodkový systém rešpektuje. „Nikdy by som si nedovolil povedať, že je tu záujem zrušiť druhý pilier. To určite neurobíme,“ povedal premiér. (tasr)
Rusko pokračuje v devalváciách rubľa
MOSKVA. Ruská centrálna banka včera uskutočnila už deviatu devalváciu rubľa za tento mesiac. Ruská mena tak od augusta stratila už takmer 19 percent hodnoty. Centrálna banka chce touto politikou ochrániť ruskú ekonomiku závislú od ropy a plynu pred rastúcim rizikom recesie. Predtým sa snažila kurz meny podporovať a od leta na to zo svojich rezerv vynaložila asi 100 miliárd dolárov. Klesať začal rubeľ až následkom prepadu cien ropy.