Dzurinda na internete – ľudí zaujímali najmä ceny a platy

BRATISLAVA – O internetovú diskusiu s predsedom vlády Mikulášom Dzurindom bol včera značný záujem. V jednom momente bolo na diskusiu pripojených bezmála sto ľudí.


Keď premiér internetuje, fotoreportéri sú v plnej pohotovosti.

FOTO SME – PAVOL MAJER

BRATISLAVA – O internetovú diskusiu s predsedom vlády Mikulášom Dzurindom bol včera značný záujem. V jednom momente bolo na diskusiu pripojených bezmála sto ľudí.

Záujem položiť otázku bolo treba ohlásiť ešte pred začatím diskusie. Administrátor záujemcu zaradil do poradia. Na tých, čo sa pripojili neskôr, nakoniec nezvýšil čas.

Otázky išli podľa poradia a ostatní mohli diskusiu sledovať len pasívne. Ani veľmi zdvorilá formulácia otázok nedokázala mnohokrát otupiť ich ostrie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ľudí viac ako stranícka politika zaujímala ekonomika a praktické problémy: prečo SPP tvrdí, že plyn drahšie kupuje, ako predáva a musí zvyšovať jeho cenu, keď vykazuje prevádzkový zisk viac než deväť miliárd? Kedy budú na východnom Slovensku platy ako v Bratislave? Kedy sa doriešia aspoň niektoré kauzy? Ako zohnať prácu pred vojnou, keď žiaden zamestnávateľ nechce zamestnať mladých mužov pred absolvovaním ZVS? Je televízia Markíza objektívna? Zasiahnu štátne orgány proti zvyšovaniu cien spoločnosťou UPC? Čo robiť s korupciou na východnom Slovensku?

Mladých ľudí zaujímala výstavba bytov a podpora nástupu informačných technologií. Východniarov diaľničné prepojenie východu s Bratislavou. Otázky zneli značne naliehavo, často sa týkali viacerých problémov naraz. Premiér sa snažil odpovedať diplomaticky, čo sa vždy nestretlo s porozumením a pýtajúci mali občas pocit, že nedostali odpoveď.

SkryťVypnúť reklamu

Najoptimistickejšia bola odpoveď na otázku slovenského študenta – druháka, ktorý študoval v zahraničí. Pýtal sa, či po skončení štúdia bude mať motiváciu vrátiť sa na Slovensko. Dzurinda odpovedal: „Som si tým úplne istý.“

Diskusia trvala vyše 70 minút. Chybou krásy bolo, že premiér už na začiatku neoznámil, koľko času si na diskusiu vyhradil.

Po premiérovom odchode správca všetkým záujemcom umožnil aktívne sa zapojiť do diskusie. Hodnotenie premiérových odpovedí väčšinou nebolo lichotivé: „Myslím, že sa už naučil vyhýbať sa odpovediam. – Škoda, kedysi bol fajn. – Také off-topic odpovede som dávno nevidel. – Pekne sa vykrúcal.“

Posúdiť, nakoľko si premiér zaslúžil takú kritiku, možno na adrese www.premier.gov.sk, kde je včerajšia diskusia uverejnená.
(kr)

SkryťVypnúť reklamu



Ukážka zo záznamu včerajšej online diskusie predsedu vlády Mikuláša Dzurindu.

<fero> podobne aj vam. pamatam sa, ked ste pred volbami hovorili o dvojnasobnych platoch a nie cenach, o integracii do EU a my tu mame pomaly viza uz aj do Ciech?
<Premier> Plati vladny program a plati volebny program SDK. Vlani sme sa stali clenskym statom OECD a vyrazne sme sa priblizili ku krajinam, ktore rokuju s EU omnoho skor ako SR. O vizach do Ciech nemoze byt ani reci, naopak, Slovensko vyrovnava krok s partnermi vo Visegradskej stvorke.
<fero> dakujem

<fantomas> Prva predotazka: Pan Dzurinda, ste krestan a chodite do kostola?
<Premier> fantomas: ano
<fantomas> Druha predotazka: Myslite si ze ked ateisti nechodia do kostola, mali by chodit miesto toho inam?
<Premier> nerozumiem otazke. nie je dolezite, ci je niekto veriaci, alebo hovori, ze je ateista. Najdolezitejsie su skutky.
<fantomas> ako nahradne riesenie, maju ateisti chodit niekam inem len preto ze nechodia do kostola ?
<Premier> uz som povedal.
<fantomas> preco sa v navrhu cirkevnej dane rata s tym ze ju budu platit aj ateisti, hoci aj ich peniaze budu pouzite na nieco ine? Maju platit ateisti mesacne peniaze zo svojho platu LEN PRETO ze take nieco budu platit veriaci? Kulturnu dan nech platia vsetci ale cirkevnu dan IBA veriaci!
<Premier> Ziaden takyto zakon nie je na stole, ked bude tvoreny, diskusie sa zucastni aj siroka verejnost.
<fantomas> navrhy uz zazneli, ste ochotny toto zatrhnut?
<Premier> nikdy nediskutujem hypoteticky a uz vobec nerad spekulujem. Pockajme si na predlohu zakona a budeme diskutovat. Zatial poviem len tolko, ze zakon by mal byt spravodlivy a nemal by diskriminovat nikoho.
<fantomas> ok

SkryťVypnúť reklamu

<Ramirezko> pan premier, kto da migiho bugiho dokopy?? Meciar? Devin banka?? rokovania to asik nebudu
<Premier> Ramirezko: Ja.
<Ramirezko> myslite si ze to dokazete??
<Premier> Ano. Ved uz mame aj skusenost. Naposledy zakon o statnom rozpocte. Myslim, ze strany oboch panov by mali vo vlade aj po dalsich parlamentnych volbach.
<Ramirezko> hovori sa, ze myslite na mladych, ako ma mlady asistent do 30 rokov na VS vyzit z 8800 hrubeho a doktorand dokonca z 6750 hrubeho, ved aj ked bude setrit pri prenajme bytu za 3000 neusetri ani na pivo a nie este na topanky alebo podobne veci. DAKUJEM
<Premier> Postupne tieto deformacie vyrovnavame. Aj v minulom roku, ked sme zvysovali mzdy vo verejnej sprave, najviac sme mysleli na pedagogov. Zdaleka nie sme spokojni, ale vyznamny zaklad pre napravu mzdovych deformacii sme v uplynulych dvoch rokoch polozili.
<Ramirezko> ok DAKUJEM

SkryťVypnúť reklamu

<steve> Pan premier, nahodou som Vas stretol na Silvestra na Sliezskom dome, mali ste stikutku a posobili ste unavene co sa Vam vobec necudujem. Predbiehal som Vas na ceste dolu a kedze je v Tatrach taky zvyk, ze ludia sa na horskych chodnikoch pozdravia a ja som na to nemal moznost, lebo tam bolo okolo vas kopec ludi + ochranka, takze to dobehnem cez irc. Dobry den, vela zdravia a stastny a vesely novy rok !
<Premier> Mam peknu spomienku na navstevu Sliezskeho domu, srdecne Vas zdravim aj ja.

<vlk> Vaz. pan premier, so znepokojenim sledujeme stupnujuce sa poziadavky madarskej koalicie, ktore idu nad ramec platneho pravneho poriadku Slovenskej republiky. Napr. fakulty moze zriadovat len akademicka samosprava prislusnej VS, madarska koalicia vsak o.i. aj touto poziadavkou (adresovanou vlade!) zamerne blokuje prijatie novely ustavy. Nejde o navadzanie na trestny cin zneuzitia postavenia verejneho cinitela, kedze ak by tuto poziadavku vlada chcela realizovat, mala by iba tri moznosti: bud porusil platny VS-zakon, alebo urobit hruby politicny natlak na UKF v Nitre alebo ucelovo a nedemokraticky zmenit zakon o VS? Kto konecne klepne po prstoch nenásytnemu politickemu vydieraniu?
<Premier> vlk: Nehovoril by som o vydierani. V politike je to o zaujmoch. Vo vladnom programe mame zavazok skvalitnit vychovu pedagogov pre vyucovanie v jazykoch mensin. Rokujeme o sposobe zabezpecenia tohto zavazku. Jedno je iste, riesenie bude iba v rozsahu platneho pravneho poriadku. Ak hovorite o fakulte, pre tento pripad moze vlada iba vyhlasit, ze v pripade jej reality sa bude podielat na jej financovani, ale rozhodnutie je plne v kompetencii akademickeho senatu.

SkryťVypnúť reklamu

<calcumat> pred volbami to boli same dvojnasobne platy, ale po volbach skutek utek... Tak co s tym ??? Tusim je to na slovensku s politikmi tak, pekne reci, ale ked sa dostanu ku "korytu..". Cakam stale na tie zmeny...
<Premier> calcumat: zmeny nastavaju. O zahranicnej politike hovorit nebudem, ale predsa len. Moj predchodca nemal sancu sa dostat k nemeckemu kancelarovi. Za mojej vlady nemecky kancelar prisiel na Slovensko. Je zriadeny financny Visegradsky fond, na financovanie projektov vzdelavania, kultury. Jeho sidlo je v Bratislave. Mohol by som dlho pokracovat, ale podme ku peniazom. Stal som sa premierom a zdedil som faktury na obrovske miliardy. Ministerka financii hovorila, kolko faktur z minulosti je v kartotekach Narodnej banky. Dnes ziadne kartoteky nejestvuju. Splatili sme vsetky zavazky za dialnice, oddlzili sme kompletne vsetky zakladne a stredne skoly, prve odhady ukazuju, ze ciste prijmy obcanov sa zvysili uz v roku 2000 aj nezavisle analyzy dnes hovoria, ze rok 2001 bude rokom rastu realnych miezd. Tempo rastu zavisi od toho, ako rychlo dokazeme prijimat riesenia. Viete dobre, ze nevladnem sam a ze tieto riesenia sa casto rodia po castych zdlhavych diskusiach. Ale ze Slovensko sa stava fungujucou trhovou ekonomikou, niet najmensich pochybnosti. V minulom roku na Slovensku vzniklo 23 novych firiem s kapitalom min. 1 miliarda korun. Mzdy v tychto fabrikach su podstatne vyssie ako celoslovensky priemer. Vytvarame stale lepsie podmienky, aby takychto investicii pribudalo.

SkryťVypnúť reklamu


Viacej na adrese www.premier.gov.sk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 254
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 990
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 260
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 660
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 171
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 957
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 625
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 340
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu