BRATISLAVA. Idylickú hladinu výnimočného olympijského roka rozčeril šéf komárňanského štvorkajaku Michal Riszdorfer, ktorý až v novembri prudko kritizoval nízku finančnú odmenu.
Od olympijského výboru bola vopred stanovená suma 1,5 milióna pre všetkých štyroch členov spoločnej lode. „Takto sme vždy ukrátení,“ povedal pre SME Riszdorfer, podľa ktorého by bolo férovejšie, keby každého odmenili samostatne ako v súťažiach jednotlivcov. Strelkyňa Zuzana Štefečeková tak zinkasovala za striebro 600 tisíc korún.
Prezident olympijského výboru František Chmelár vtedy na ich na polovážny zastrašovací pokus o vydieranie odchodom do českého klubu reagoval: „Keď chcete, tak tam choďte.“ Tréner kanoistov Dukly Praha Vratislav Odvarko túto možnosť bral skôr ako žartovnú konverzáciu pri brehu. „Nemali by sme na nich peniaze. O takých podmienkach, aké majú na Slovensku špičkoví vodní slalomári a kanoisti, môžu športovci v Česku iba snívať,“ povedal Odvarko.
Mimoriadne doplatenie komárňanského štvorkajaku sľúbil aj prezident Ivan Gašparovič. Loď Michala a Richarda Riszdorferovcov s Tarrom a Vlčekom mala dostať požadovaný rozdiel 900 tisíc medzi tímovým 1,5 miliónom a štvornásobkom striebra jednotlivcov (2,4 milióna). „Nie, pán prezident síce sľúbil, že sa postará, aby suma bola dorovnaná, ale dodnes sme nedostali ani korunu. Vnímam to iba ako ďalšie populistické vyhlásenia politika pred verejnosťou, čo som už viackrát zažil. Som znechutený, ak to v našom športe pôjde takto ďalej, obávam, sa, že vymizne chuť reprezentovať,“ povedal Riszdorfer.
Hovorca prezidenta Ivana Gašparoviča Marek Trubač pre SME povedal, že prezident spomínal problém štvrokajaku koncom novembra: „Pán prezident bol naklonený vyriešiť nepomer v odmeňovaní olympionikov. Neviem konkrétne z akých zdrojov, ale určite v budúcnosti sa im bude snažiť pomôcť.“
Ktovie, či by individuálne milióny sľúbil doplatiť aj v prípade víťazstva futbalovej jedenástky.
Chmelár tvrdí, že výška odmien bola stanovená štyri roky vopred a bolo by nesystémové ju meniť. „Štvorkajak spolu so slalomármi sú absolútna svetová extratrieda, pýcha nášho športu. No niekedy majú sklony pri myslení uniknúť realite.“
Urazení Hochšíci
Bratia Hochschornerovci neúčasťou na vyhlásení ankety Športovec roka dali otvorene najavo jej bojkot. Protestovali, že medzi jednotlivcami skončili až druhí za zlatým Michalom Martikánom. V Pekingu dovŕšili zlatý olympijský hetrik, čo je unikát nielen v slovenskej histórii. Ani oni nedostali milión na hlavu, museli sa uspokojiť s odmenou 1,5 milióna po bratsky.
Slalomári sa v podvedomí logicky prispôsobili komfortu plynúcemu z príslušnosti ich športu do olympijskej rodiny. Konzervatívny proolympijský postoj zvýrazňujú v hlasovaní aj novinári. Ak by pri rozhodovaní prevládala napríklad masová rozšírenosť či marketingové zázemie športových výrobcov, ťažko by vodáci konkurovali futbalu či lyžovaniu.
Vodáci ochotne rýchlo zabudli, že pred olympiádou v Sydney 2000 bola ohrozená ich existencia. Ak by ich tlak komerčne oveľa silnejšieho golfu vyškrtol z olympijského programu, možno by boli nútení preladiť na štýl mnohonásobných majstrov sveta vo vodnom zjazde Valu so Slúčikom. Na preteky sa roky trepali v ojazdenom aute, pred štartom si krájali slaninu.
Olympijský lesk medaily sa teší adekvátnej podpore štátu, ale predovšetkým by mal aktivizovať ich manažérov.
Podrazený zápasník
Poslednou zachmúrenou tvárou v galérii pekinských medailistov je 36–ročný zápasník David Musuľbes. Svetaskúsený olympijský víťaz v drese Ruska z roku 2000 nedostal okrem 400 tisícovej odmeny za bronz od SOV ani fuka. Klasická obeť kombinácie prefíkanosti a naivnosti slovenského prostredia. Tým prvým sa javí paradoxne jeho priateľ z detstva vo Vladikavkaze Rodion Kertanti. Sľubotechna v úlohe šéftrénera slovenskej reprezentácie. Druhý, podnikateľ a nováčik na poste prezidenta zápasníckeho zväzu Peter Marček. Ich predstava, že stačí olympijského medailistu prezentovať na niekoľkých recepciách a z každej strany sa začnú sypať sponzorské milióny, sa ukazuje minimálne ako amatérska. Musuľbes stráca chuť si ďalej platiť letenky zo svojho a slovenský šport kredit.
Sú svetová extratrieda, no niekedy unikajú realite.
František Chmelár, prezident SOV
![]() Zápasník David Musuľbes. |