Môže to byť prvá veľká zahraničnopolitická výzva jeho prezidentovania. A aj keď sa do 20. januára, keď sa Barack Obama ujme úradu, môže ešte veľa stať, už teraz si pre násilie v Gaze novozvolený prezident postavil do radu svojich najlepších poradcov.
Avšak až na zopár interných debát, Obama sa zatiaľ verejne nevyjadril ani slovom o nedávnych izraelských leteckých útokoch, ustupujúc tak Bushovej administratíve. A to v čase, keď jeho zvolenie „prinieslo očakávania tak medzi spojencami, ako aj nepriateľmi, že prichádza nový americký prístup, čo zvyšuje tlak na neho, aby rýchlejšie naznačil, čo sa chystá urobiť“.
„Obama si stanovil za cieľ okamžite znovunaštartovať mierový proces a dal najavo, že jedným z jeho prvých krokov v zahraničnej politike bude prejav v moslimskom svete, ktorý by znamenal nový začiatok vzťahu medzi Spojenými štátmi a 1,5 miliardy stúpencov islamu,“ napísal Paul Richter z denníka Los Angeles Times.
Násilie v pásme Gazy zrejme ešte viac zhorší podmienky na vyjednávanie. A neutíchajúce boje, obzvlášť straty na životoch civilistov, opäť posilnia názory mnohých moslimov, že Spojené štáty až príliš často poskytli bezvýhradnú podporu izraelským operáciám.
Ben Smith a Harry Siegal zo združenia Politico tvrdia, že situácia v Gaze „môže posilniť pozície poradcov vyznávajúcich razantnejšie riešenia, ktorí argumentujú, že jeho prvým krokom k mieru na Blízkom východe by mal byť pokus o oslabenie a izoláciu Iránu, a nie rokovania s izraelskými a palestínskymi lídrami.
Autor: Michael Falcone