BRATISLAVA. Slovensko sa ako prvá z krajín Visegrádskej štvorky pripojilo k eurozóne. Stalo sa jej 16. členom.
Euro je tak v súčasnosti domácou menou pre takmer 329 miliónov ľudí v Európe.
Ekonómovia hovoria, že bude pre nás ochranným štítom pred ekonomickou krízou a môže k nám prilákať viac investorov a vytvoriť tak nové pracovné miesta.
„V súčasnej svetovej hospodárskej kríze je to pre Slovákov psychologický nástroj, ktorý spevňuje vlastné sebavedomie,“ zhodnotil hodinu po polnoci príchod novej meny premiér Robert Fico.
Guvernér Národnej banky Ivan Šramko povedal, že euro je šancou a očakáva, že nám prinesie „stabilitu, aj rýchlejšie dobiehanie životnej úrovne vyspelých krajín“.
Banky o polnoci previedli korunové sumy na účtoch a vkladných knižkách na eurá. Premena bankových systémov pokračuje, preto banky zatiaľ fungujú len v obmedzenom režime.
„Banky zvládli prechod veľmi dobre. Prvé bankomaty fungovali hneď po polnoci a zhruba o druhej v noci boli funkčné takmer všetky,“ povedala prezidentka bankovej asociácie Regina Ovesny-Straka.
Už minútu po polnoci si jeden človek vytiahol na železničnej stanici v Leopoldove 10 eur (301 korún).
Dnes sú banky otvorené ako po iné pracovné dni. Ľudia si môžu meniť koruny na eurá. Cez víkend by mala byť otvorená asi tretina pobočiek našich bánk od 10. do 14. hodiny, niektoré z nich aj dlhšie.
Naozajstná skúška prechodu z koruny na eurá príde až dnes, keď sa ľudia vyberú po sviatkoch do obchodov a reštaurácií.