COLOMBO, BRATISLAVA. Ostrovný štát Srí Lanka v Tichom oceáne je slávny svojím cejlónskym čajom či nádhernými palmovými plážami. Turizmus, ekonomika, no hlavne život obyčajných Srílančanov však už vyše štvrť storočia trpí občianskou vojnou.
Konflikt, pri ktorom vybuchujú na uliciach bomby a státisíce ľudí opúšťajú domovy, môže byť po včerajšku bližšie k svojmu koncu. Vládne jednotky včera obsadili Kilinochchi, hlavné mesto tamilských tigrov na severe ostrova.
Politické a administratívne centrum rebelov, ktorí bojujú za vlastný štát, je podľa analytikov obrovským debaklom pre separatistov. Prezident krajiny Mahinda Radžapaksa to označil za „bezprecedentné víťazstvo“.
VIDEO: Hlavné mesto tamilských tigrov obsadili vládne jednotky
Dlhá vojna
Občianska vojna na Srí Lanke je boj rebelov z tamilskej hindiustickej menšiny na severe ostrova proti prevažne budhistickej sinhálskej vláde. Povstalci z organizácie Tigri oslobodenia tamilského Ílamu obviňujú vládu z diskriminácie asi trojmiliónovej tamilskej menšiny a chcú vlastný štát.
V konflikte zahynulo doteraz okolo 70tisíc ľudí. Tamilskí tigri, ktorých mnohé štáty zaraďujú k teroristom, často využívajú samovražedné atentáty. Podľa medzinárodných agentúr ako Human Right Watch a Amnesty International porušujú ľudské práva obe strany. Pred rokom sa oficiálne skončilo prímerie, ktoré medzi bojujúcimi stranami sprostredkovali Nóri v roku 2002. Podľa denníka Guardian tento čas využívali tamilskí tigri, aby na severe budovali vlastné štátne inštitúcie.
Koniec kvázištátu?
Hlavné centrum separatistov, ktoré obsahovalo aj vlastné súdy či školy, bolo práve v Kilinochchi.
„Obsadenie mesta svedčí veľmi jasne o tom, že úsilie tamilských tigrov vytvoriť kvázištát teraz skončil,“ povedal pre Reuters politický analytik Pakiasothy Saravatamuttu.
Mier v nedohľadne
Napriek významu obsadenia hlavného mesta sa o konci vojny zatiaľ hovoriť nedá. „Nemyslím si, že to tak je, ale môže to byť začiatok ústupu rebelov z obsadených území,“ dodal analytik.
Úspešnú ofenzívu vlády proti rebelom vysvetľujú analytici podľa BBC zvýšením vládnych výdavkov na armádu či zatvorením prílevu financií pre Tamilov z rôznych bankových kont v Európe či v Severnej Amerike.
Tamilskí tigri síce stratili svoje politické centrum, no vojenské základne v džungli ešte držia a môžu pokračovať v gerilovej vojne. Ich bunkre sú skryté a cesta k nim je často zamínovaná. Jeden vládny plukovník to pre BBC prirovnal k pozícii Američanov vo Vietname. Navyše, Tamili môžu pokračovať v teroristických útokoch. Aj včera samovražedný atentátnik v metropole Colombo zabil dvoch ľudí.
Občianska vojna na Srí Lanke
Trvá vyše 25 rokov. Tamilskí tigri obviňujú vládu, že diskriminuje ich menšinu a chcú vlastný štát.
Rebeli ovládajú časti na severe Srí Lanky. Po vládnej ofenzíve sa ich územie zmenšilo.
V bojoch zahynulo okolo 70tisíc ľudí.