BYTČA. O nákupe materiálu od 3319,39 eur (100 000 korún) vyššie a výbere dodávateľa stavebných prác od 6638,78 eur (200 000 korún) sa bude v Bytči rozhodovať elektronicky.
Možnosť využívania elektronickej aukcie mal magistrát už niekoľko rokov, využíval ju však zriedkavo. Poslanci zaviedli povinnosť používať ju od nového roka. Mesto tak spraviť nemusí iba výnimočne.
Ako na dražbe
O víťazovi obstarávania rozhodne najnižšia cena. Firmy ju budú ponúkať ako na dražbe. „Bude to transparentnejšie, odbúrajú sa náznaky akéhokoľvek podozrenia,“ povedal primátor Bytče Peter Korec.
Zároveň vznikne aj čo najširší zoznam firiem, ktoré bude mesto o zákazkách informovať elektronicky. Cieľom je odbúrať tak problémy s nedostatkom súťažných ponúk, čo sa stáva v prípade, ak sa firmy o súťaži nedozvedia.
Šetrenie a transparentnosť
„Elektronické aukcie znižujú riziko korupcie a klientelizmu na minimum,“ tvrdí poslanec Peter Bologa, ktorý túto formu obstarávania najvýraznejšie presadzoval. „Pri otváraní obálok pred členmi komisie predsa len zostáva priestor na korupciu,“ myslí si.
Takúto formu obstarávania považuje za najlepší aj nezisková organizácia Transparency International Slovensko.
„Elektronická aukcia má mnoho výhod - od šetrenia financiami až po zrýchlenie procesu obstarávania. Najdôležitejší prínos je však transparentnosť,“ povedal Ivan Rončák z organizácie.
Levice šetria
Priekopníkom vo využívaní elektronickej aukcie sú Levice. „Úspory sa pohybujú v rozpätí 20 – 40 percent. Sú však aj prípady, keď úspora nie je“, povedala povedala Božena Krajčovicová z Oddelenia vnútornej prevádzky mestského úradu v Leviciach. Veľkou výhodou podľa nej je, že proti priebehu aukcie a jej vyhodnoteniu ponúk nemožno podať námietky.
Pri otváraní obálok pred členmi komisie predsa len zostáva priestor na korupciu.
Peter Bologa, mestský poslanec v Bytči