BRATISLAVA. Na prestížnom Turné štyroch mostíkov už neobhajuje vlaňajšie prvenstvo Janne Ahonen. Legendárny fínsky skokan, pre večne kamennú tvár prezývaný Maska, po minulej sezóne ukončil dlhú kariéru a teraz sa bude z diaľky pozerať, či raz niekto prekoná jeho rekord piatich triumfov z rokov 1999, 2003, 2005, 2006, 2008.
Premiéra v 15 rokoch
„Janne je jednoznačne najväčším skokanom na lyžiach v histórii,“ zložil pred rokom v Bischofshofene poklonu rodákovi z Lahti Thomas Morgenstern. Mladý Rakúšan skončil v celkovom poradí turné druhý za Ahonenom, hoci pred pretekami bol po vydarenej prvej fáze Svetového pohára jasným favoritom. Nakoniec zavážili Fínove skúsenosti a jeho gradujúca forma - v Oberstdorfe začal na treťom mieste, v Garmisch-Partenkirchene skončil druhý a v Bischofshofene obidva preteky vyhral (v Innsbrucku sa pre zlé poveternostné podmienky neskákalo).
„To, čo som dokázal, si úplne uvedomím asi až o pár rokov neskôr. Cítim sa dobre, ale ešte lepšie mi je doma,“ vravel tridsiatnik Ahonen a už vtedy pripúšťal, že po sezóne možno uzavrie svoju športovú dráhu.
Na Turné štyroch mostíkov štartoval 16 ráz. Vo Svetovom pohári sa prvý raz objavil ako 15-ročný a o rok neskoršie sa vo švajčiarskom Engelbergu tešil z prvého víťazstva.
Aj pre Kojonkoskiho je jednotkou
Pokojný, vyrovnaný Ahonen sa na rozdiel od svojho krajana Mattiho Nykänena nikdy nestal olympijským víťazom, nebol majstrom sveta v letoch a vo Svetovom pohári nezískal toľko prvenstiev, čo jeho kontroverzný krajan, napriek tomu bol aj u známeho trénera Miku Kojonkoskiho jednotkou. „Ahonen skákal na vyššej úrovni než pred ním Nykänen,“ vysvetľoval fínsky kouč. „Matti je podľa výsledkov najväčší skokan histórie, ale Janne bol zo všetkých najlepší.“
Ahonena akoby nedokázalo nič rozhádzať. Pri triumfe na Turné štyroch mostíkov 2005 ho posledným skokom v Bischofshofene pripravil domáci pretekár Martin Höllwarth o dokonalé štyri víťazstvá - predtým vyhral v Oberstdorfe, Ga-Pa aj v Innsbrucku. Vyrovnal by sa Nemcovi Svenovi Hannawaldovi z roku 2002. Ahonen férovo zašiel za Höllwarthom a podal mu ruku: „Bol si lepší.“ Bola to vtedy len druhá prehra fínskeho skokana v jeho najlepšej sezóne, keď z prvých dvanástich pretekov Svetového pohára vyhral desať.
Premiérové prvenstvo z turné si odniesol v roku 1998, a to bez jedinej výhry v pretekoch. Ďalšie pridal po štyroch rokoch a v pamätnej dráme 2006 sa oň podelil s českým skokanom Jakubom Jandom - obaja dosiahli po štyroch pretekoch na desatinu bodu rovnaký výsledok.
„Janne je talent od prírody,“ charakterizoval ho bývalý čs. reprezentant František Jež. „Pre skoky mal výborné dispozície - rýchlosť, dynamiku, silu a techniku. Telo dokázal perfektne koordinovať.
Letná vášeň - dragstery
Stereotyp zo zimných pretekov a tréningov vyrovnával Ahonen v lete jazdou na motorke a tiež v adrenalínových pretekoch na silných dragsteroch v kráľovskej triede Top Fuel, ktoré dokážu zrýchliť z nuly na stovku za necelú sekundu a vo finiši dosahujú rýchlosť vyše 400 km/h.
Janne žije s rodinu v rodnom meste vo veľkom dome s obytnou plochou vyše 330 štvorcových metrov, dom si s pomocou architekta sám naprojektoval. Vo voľných chvíľach sa zabával kreslením komiksov.
S Tiiou Jakobssonovou sa zobrali v lete 2004, keď už mali dva a polročného syna Mica.
Jeho známi tvrdia, že v osobnom živote je iný, otvorenejší, ako bol na mostíkoch po pretekoch, keď aj po víťazstvách nasadil ľadovú tvár a opakoval: „Nie som tu preto, aby som sa smial, ale pre skákanie.“
Prvoradá je rodina
Ahonen štartoval na zimnej olympiáde v Nagane 1998, v Salt Lake City 2002 aj v Turíne 2006 a hoci má „len“ dve striebra z tímovej súťaže, nepredĺžil si kariéru, aby mohol bojovať o kov v individuálnych pretekoch vo Vancouveri 2010.
„Cieľom každého športovca je skončiť na vrchole,“ napísal po minulej sezóne na svojej internetovej stránke, keď vysvetľoval, čo ho viedlo k ukončeniu kariéry: „Moja motivácia a tréningové úsilie už nie sú také, aby som mohol skákať na úrovni ako doteraz. Najdôležitejšia je pre mňa rodina, chcem byť pritom, ako rastú moje deti.“
V lete 2008 sa Janne rozlúčil so svojimi najväčšími súpermi v pretekoch na mostíku s umelou hmotou v Lahti, ale od skokov neodišiel - stal sa manažérom fínskej reprezentácie, zodpovedným za športový výstroj.
Janne Petteri Ahonen
Narodil sa 11. mája 1977 v Lahti, kde žije s rodinou.
Preteky Svetového pohára vyhral 34 ráz - viac víťazstiev má len Nykänen (46) a Malysz (38).
Majster sveta 1997 a 2005, v tímových súťažiach aj 1995, 1997, 2003.
Olympijské striebra z tímových pretekov 2002 a 2006.
Svetový pohár vyhral dva razy 2003/2004 a 2004/2005.
V roku 2005 ho vyhlásili vo Fínsku za Športovca roka.
Historické poradie víťazov T4M
Janne Ahonen (Fín.) – 5
Jens Weissflog (NDR/Nem.) – 4
Helmut Recknagel (NDR) – 3
Björn Wirkola (Nór.) – 3
![]() |
![]() |
![]() |
Janne Ahonen po pretekoch so synom Micom. Päť prstov na ruke znamená päť prvenstiev na Turné štyroch mostíkov. Koniec kariéry ohlásil po minulej sezóne.
FOTO – SITA/AP, REUTERS