Jahnátek: Slovensku hrozí akútny nedostatok energie

Minister Jahnátek dnes varoval, že nedostatok plynu môže spôsobiť na Slovensku blackout.

(Zdroj: SME)

  • V noci na stredu sa zastavili dodávky zemného plynu na Slovensko.
  • Minister Jahnátek varuje, že nedostatok plynu môže spôsobiť blackout.
  • K obmedzeniu dodávok plynu domácnostiam a nemocniciam podľa ministra nedôjde.
  • Teplárne zatiaľ dostávajú plyn bez obmedzenia.
  • Odpojené od dodávok z Ruska sú aj susedné krajiny.
  • Rakúsko, Nemecko a ČR sú schopné pokryť domáci dopyt po plyne.

BRATISLAVA. Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek dnes varoval, že nedostatok plynu môže spôsobiť na Slovensku akútny nedostatok energie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Veľké problémy spôsobuje Slovensku fakt, že vzhľadom k zastaveniu jedného bloku Bohuníc museli nabehnúť záložné generátory, ktoré však bežia na plyn. Premiér Fico dnes potvrdil, že v prípade zhoršovania sa situácie je možné opätovné naštartovanie uzatvoreného bloku v Bohuniciach.

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) po zastavení dodávok z Ukrajiny uzavrel tranzitné plynovody na vstupe aj výstupe z krajiny, čím sa udržal prevádzkový tlak umožňujúci pokračovanie distribúcie plynu zo zásobníkov.

"Pri tomto režime sme schopní pre dlhé obdobie držať tento stav a môžeme garantovať najmä domácnostiam a nemocniciam, že nedôjde k obmedzeniu dodávok plynu," uviedol po stredajšom rokovaní krízového štábu minister Jahnátek s tým, že pri takomto režime dokáže SPP plyn distribuovať zhruba 70 až 80 dní.

SkryťVypnúť reklamu

Ako však zároveň dodal, nevyhnutné na udržanie tohto stavu bude dodržiavanie krízového obmedzeného režimu spotreby zo strany priemyselných odberateľov. "Apelujem na priemyselných odberateľov, aby skutočne dodržali režim, ktorý definuje vyhláška ministerstva hospodárstva. Pokiaľ by sa nám nepodarilo dodržať disciplínu u priemyselných dodávateľov, ohrozili by sme dodávky pre domácnosti a nemocnice," dodal Jahnátek.

Núdzový režim postihuje zhruba tisícku firiem, ktoré podľa SPP deklarovali, že sú na núdzový režim pripravené. Pri nedodržaní vyhlášky sa pritom firmy vystavujú možným sankciám.

Dovoz nórskeho plynu podľa premiéra Roberta Fica nerieši problém odstávky dodávok plynu z Ruska. "Pozrite sa na Českú republiku, to sú zanedbateľné sumy, ktoré pri odstavení ruského plynu nič neriešia," upozornil dnes na stretnutí s novinármi predseda vlády.

SkryťVypnúť reklamu

Navyše, závislosť Európy od ruského plynu bude podľa neho v ďalších desaťročiach iba narastať. "V rokoch 2020, 2030 táto závislosť bude podstatne vyššia, ako je v tomto období," zdôraznil. Súčasnú krízu pritom nespôsobil nedostatok plynu, upozornil Fico, ale obchodno-politický spor medzi Ruskom a Ukrajinou.

Slovensko je podľa predsedu vlády na krízový vývoj ohľadom dodávok plynu dostatočne pripravené. Momentálne sa plyn uložený v zásobníkoch na západnom Slovensku smeruje aj na stredné a východné Slovenska. "Každý rok vidíme tento rituál, pokiaľ ide o spory medzi Ukrajinou a Ruskom ohľadne cien. Nemáme dôvod byť nervózni. Čakáme len na definitívne vyriešenie tohto obchodno-politického sporu medzi dvoma krajinami," dodal Fico.

SkryťVypnúť reklamu

Teplárne: Plyn dostávame bez obmedzenia

Dnešné obmedzenie dodávok plynu pre niektoré podniky sa zatiaľ nedotklo výrobcov tepla, potvrdil ČTK podpredseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla (SZVT) Jozef Krázel. K zníženiu dodávok pre priemysel došlo po zastavení tranzitu plynu z Ruska pre spor plynárenskej spoločnosti Gazprom s Ukrajinou o ceny tejto komodity.

"Nemáme žiadne obmedzenia," povedal Krázel. Pokiaľ by však klesli dodávky plynu aj pre teplárne, výrobcovia najskôr znížia teplotu ohrevu vody, po ďalšom poklese výrobu teplej vody odstavia. Až potom by podľa Krázela znížili ohrev vody, ktorá slúži na vykurovanie. SZVT združuje asi 80 výrobcov tepla.

Spoločnosti, ktoré pri výrobe tepla používajú len plyn, nemajú podľa Krázela žiadny iný náhradný zdroj. Niektoré teplárne používajú na výrobu tepla uhlie, ich by sa obmedzenie dodávok plynu nemalo dotknúť.

SkryťVypnúť reklamu

V noci sa dodávky plynu zastavili

"Počas noci sa zastavili dodávky zemného plynu na Slovensko" informoval pred pár minútami Slovenský plynárenský priemysel. Len včera pritom plynári vyhlásili stav núdza z dôvodu obmedzenia dodávok plynu o 70 percent. K zastaveniu dodávok došlo podľa SPP aj v susedných krajinách. Domácnosti dostávajú plyn bez obmedzenia, časť podnikov však má výrazne znížený odber.

Odpojení sú aj susedia

Maďarská vláda už nariadila veľkým odberateľom plynu obmedziť jeho spotrebu počnúc utorkom večer, oznámil minister dopravy, telekomunikácií a energetiky Csaba Molnár prostredníctvom tamojšej súkromnej televízie. Obmedzenia sa týkajú najmä najväčších odberateľov, ktorých spotreba sa pohybuje na úrovni viac ako 2500 metrov kubických za hodinu.

SkryťVypnúť reklamu

Rakúsko je od stredy rána definitívne bez dodávok ruského plynu. Informoval o tom národný energetický gigant OMV. Napriek tomu však spotrebitelia v najbližších dňoch a týždňoch neutrpia žiadnu škodu, ako uviedla spoločnosť. Dôvodom je fakt, že Viedeň sa môže spoľahnúť tak na dodávky plynu zo západnej Európy, ako i na vlastné zdroje a zásoby. Tie sa podľa informácií agentúry AFP pohybujú na úrovni 1,7 miliardy metrov kubických.

Dodávky zemného plynu do Českej republiky cez ukrajinské siete sa dnes zastavili. Informovala o tom spoločnosť RWE Transgas.

"Dodávky zemného plynu, ktorý k nám priteká cez hlavné potrubie z východu, boli od polnoci zastavené a v súčasnosti na Slovensko ani do Českej republiky neprúdi žiadny plyn z Ruska," povedal hovorca RWE Martin Chalupský.

SkryťVypnúť reklamu

Odstavenie od ruského zemného plynu dnes zaznamenalo aj Rumunsko. Potvrdil to rumunský minister hospodárstva Adriean Videanu.

"Je nám ľúto, že k tomu došlo," povedal Videanu pre súkromnú televíziu Realitatea TV. "Cez stanicu Mediesu Aurit neprúdi momentálne žiadny plyn."

Dodávky cez druhú zo staníc Isaccea 2, ktorá zabezpečovala približne 75 % z kontrahovaného objemu ruského plynu, sa zastavili už v utorok. Ako však Videanu pripomenul, Rumunsko je na tieto výpadky pripravené a "malo by túto zimu zvládnuť bez problémov". Bukurešť zatiaľ čerpá zemný plyn z podzemných zásobníkov a časť spotreby zabezpečujú aj domáce firmy Romgaz a Petrom.

Srbsko je kolaterálna obeť rusko-ukrajinského sporu o dodávky zemného plynu, uviedol srbský prezident Boris Tadič po tom, čo po polnočnej omši v Chráme sv. Sávu v Belehrade zaželal pravoslávnym veriacim šťastné Vianoce.

SkryťVypnúť reklamu

Dodávky plynu boli prerušené nielen Srbsku, ale aj mnohým ďalším krajinám ako následok krízy vzťahov medzi ruskými dodávateľmi a Ukrajinou pre mnohoročné ukrajinské dlhy, dodal Tadič.

"Okamžite sme ruského dodávateľa požiadali o rýchlu intervenciu. Neustále konzultujem s našou vládou i krízovým štábom, vstúpili sme do kontaktu aj s Maďarskom v rámci pokusu, aby sa problém zmiernil mimoriadnymi dodávkami plynu z ich skladov," spresnil.

Generálny riaditeľ srbskej spoločnosti Srbijagas Dušan Bajatovič dnes uviedol, že požiada Maďarsko o istú formu pôžičky, ktorá by umožnila zachovanie chodu systému. Zároveň dodal, že táto kríza môže trvať najneskôr do utorka budúceho týždňa.

Dodávky ruského zemného plynu do Chorvátska boli o polnoci opätovne prerušené. Stalo sa tak po druhýkrát za posledných 24 hodín, povedal v stredu pre tamojší rozhlas predstaviteľ chorvátskeho ministerstva pre ekonomiku Branimir Horaček. Prvé pozastavenie dodávok zaznamenali v Záhrebe už v utorok ráno, následne sa síce obnovili, no dodávaný plyn z Ruska dosahoval úroveň iba 15 percent z pôvodného objemu.

SkryťVypnúť reklamu

V Bulharsku zatvárajú školy

Tisíce Bulharov strávili noc bez dodávok tepla a niektoré firmy a školy museli dnes zatvoriť svoje brány potom, ako krajina prestala dostávať z Ruska zemný plyn. Bulharsko je tak ďalšou z krajín, kde sa už začína spor medzi Ruskom a Ukrajinou dotýkať priamo firiem či obyvateľstva. Ráno informovalo Maďarsko, že obmedzuje dodávky plynu pre veľké a stredné firmy.

Bulharsko je však najhoršie postihnutým štátom Európskej únie, keďže na rozdiel od iných krajín nemá dostatok zásob, ani vlastnú produkciu ako napríklad susedné Rumunsko. Navyše, nemá prístup ani k alternatívnym zdrojom. Krajina čerpá z jediného zásobníka zemného plynu teraz iba 4,3 milióna m3, zatiaľ čo bežná denná spotreba Bulharska je 12 miliónov m3 zemného plynu. Plynárenský monopol Bulgargaz varoval, že Bulharsko môže vyčerpať zásoby už o niekoľko dní, najneskôr však do mesiaca. Ako dlho mu zásoby plynu vydržia bude závisieť od teplôt, a tým objemu spotreby.

SkryťVypnúť reklamu

Bulgargaz preto obmedzil dodávky plynu priemyselným podnikom na minimum a vyzval ich, aby prešli čo najskôr na náhradné vykurovacie suroviny ako napríklad vykurovací olej. Takýto krok urobilo napríklad v Maďarsku dnes budapeštianske letisko.

Približne 12.000 domácností v treťom najväčšom bulharskom meste Varna na pobreží Čierneho mora a asi 3800 domácností v meste Razgrad na severovýchode krajiny však muselo vydržať bez dodávok tepla, pretože teplárne potrebujú čas na pretransformovanie dodávok zo zemného plynu na náhradné energetické zdroje, informovali zástupcovia miestnych samospráv.

Rakúsko, Nemecko a ČR sú schopné pokryť domáci dopyt po plyne

Rakúsko, Nemecko a Česko patria k tým európskym krajinám, ktoré sú schopné pokryť z náhradných zdrojov domáci dopyt po plyne po výpadku jeho dodávok z Ruska cez územie Ukrajiny.

SkryťVypnúť reklamu

Rakúsky energetický gigant OMV Gaz informoval, že je schopný pokryť domáci dopyt z rezervných zásobníkov a dovozom komodity z iných krajín.

RWE Transgas v Česku zase využíva dodávky plynu z Nórska a z podzemných zásobníkov. Spoločnosť operatívne zabezpečila mimoriadne dodávky plynu v spolupráci s materskou nemeckou spoločnosťou RWE cez tzv. severskú vetvu, ktorou sa dováža plyn z Nórska.

Čo sa týka Nemecka, koncern RWE, ktorý je druhým najväčším dodávateľom plynu v krajine, v správe pre tlač oznámil, že jeho zákazníkom žiadne obmedzenie alebo prerušenie dodávok nehrozí. Spoločnosť získava približne 80 % plynu z iných krajín ako z Ruska, prípadne cez iný plynovod ako ten, ktorý vedie cez územie Ukrajiny.

V priebehu stredy aj poľský monopolný plynárenský podnik PGNiG potvrdil, že dodávky ruského plynu cez Ukrajinu sa úplne zastavili. Prevádzkovateľ poľského plynárenského systému však uviedol, že dovoz plynu cez Bielorusko je od utorka na nezmenenej úrovni.

SkryťVypnúť reklamu

V tomto okamihu ide o jediný zdroj dovozu plynu do Poľska. Televízna stanica TVN CNBC Biznes uviedla, že najväčší poľský výrobca umelých hnojív, firma Pulawy, by pre obmedzenie dodávok plynu mohla výrobu znížiť o 10 percent.

Ukrajina píše do Bruselu, Moskva varuje

Ukrajinský prezident Viktor Juščenko v stredu dôrazne vyzval Rusko na znovuobnovenie dodávok zemného plynu do Európy a to "okamžite". Svoju výzvu prostredníctvom listu adresoval svojmu ruskému kolegovi Dmitrijovi Medvedevovi a list zároveň zaslal i predsedovi Európskej komisie Josému Manuelovi Barrossovi.

"Je nevyhnutné obnoviť denné dodávky plynu do Európy a to v intenciách dohôd z roku 2008", do momentu, kým nebudú dohodnuté nové podmienky medzi Kyjevom a Moskvou, uvádza sa v liste.

SkryťVypnúť reklamu

Ruský energetický gigant Gazprom, ktorý má monopol na export zemného plynu, je pripravený kedykoľvek obnoviť vyjednávania s Ukrajinou o dodávkach. V stredu to povedal zástupca generálneho riaditeľa Gazpromu Alexander Medvedev.

"Situácia sa nanešťastie naďalej zhoršuje. Včera v noci Ukrajina úplne zastavila všetky plynovody slúžiace na export do Európy cez ukrajinské územie," povedal Alexander Medvedev. Vzhľadom na chladné počasie by v systéme mohli nastať problémy, ak plyn nebude prúdiť, dodal.

So znižovaním začali v utorok

Podľa včerajších slov ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka, ak bude na Slovensko naďalej prúdiť o 70 percent menej plynu, naše zásoby pri plnom odbere firiem, domácností a verejných inštitúcií vystačia na 10 dní, potom nastane problém a plyn by zostal len pre domácnosti. Názory na túto otázku sa však rôznia.

SkryťVypnúť reklamu

„Dostali sme len 30 percent objemu plynu, ktorý sme si objednali. Vyhlásili sme stav núdze,“ informoval na včerajšom mimoriadnom brífingu predseda predstavenstva Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) Bernd Wagner. Kritickú situáciu sa včera podarilo zvládnuť vďaka zásobníkom bez obmedzenia dodávok, dnes to už nemusí byť tak.

Domácnosti sú v bezpečí, firmy nie

„Stav núdze umožňuje obmedziť odber plynu istých skupín odberateľov, hlavne priemyselných, aby sme udržali a zabezpečili dodávku plynu najmä pre domácnosti,“ povedal Sebastian Jochem, predseda predstavenstva SPP distribúcia, ktorá stav núdze riadi. Zatiaľ podľa SPP nemožno pre priemysel robiť žiadne predpovede. Konkrétne obmedzenia by sa však mohli prejaviť už dnes.

Domácnosti sú podľa SPP naopak v bezpečí aj v prípade, že by sa Rusi rozhodli vo svojej politike znížených dodávok pokračovať. „Aj pri súčasnom najväčšom obmedzení dodávok v histórii, situáciu, čo sa týka domácností, zvládneme,“ povedal Wagner.

SkryťVypnúť reklamu

Všetko bude napokon závisieť od toho, koľko plynu sa dostane na ukrajinsko-slovenské hranice a od počasia – všetko v týchto chvíľach neznáme veličiny. Niektoré domácnosti v Bulharsku, Maďarsku a na Balkáne však už mrznú. Plyn im zostal tak akurát v zapaľovačoch.

To, že sa znížené dodávky nebudú týkať domácností, potvrdil aj minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek po zasadnutí krízového štábu. „V žiadnom prípade sa to nedotkne občanov, odberateľov pre domácnosti, nemocníc a škôl,“ povedal minister. Všetko však závisí od toho, ako dlho bude núdzový stav trvať.

Jahnátek: Len aby nebola tuhšia zima

Limitovaní odberatelia, v prvom rade firmy, budú podľa ministra zverejnení vždy v tlačových správach aj s presným termínom, odkedy im dodávky plynu obmedzia. Jahnátek tiež informoval, že Slovensko odstavilo všetky kompresorové stanice a plyn prúdi sústavou voľným tokom. Zo zásob sme podľa neho schopní čerpať 22 miliónov kubíkov denne, ale nie neobmedzene. Pri terajšom počasí pritom spotrebujeme denne zhruba 30 miliónov kubíkov. Od Gazpromu pritom dostávame každú hodinu o 1,5 až dva milióny kubických metrov menej, než máme dohodnuté.

Minister Jahnátek upozornil, že núdzový režim vychádzal z určitých predpokladov. „Vychádzali sme z teplôt do mínus 10 stupňov. Pokiaľ sa tieto teploty znížia na mínus 15, dôjde k rapídnemu nárastu spotreby plynu a celú situáciu to skomplikuje,“ vysvetlil Jahnátek, Ukrajincom aj Rusom poslal už protestnú nótu.

Znížené dodávky majú vplyv aj na kvalitu distribučnej siete. „Začínajú sa aj fyzikálne problémy s potrubím. My musíme udržať distribučnú sieť pod určitým tlakom, pretože môže nastať deštrukcia potrubia,“ konštatoval Jahnátek.

Núdzový stav

Obmedzenie a prerušenie dodávok plynu sa uplatňuje v tomto poradí:

pre odberateľov, ktorí prevádzkujú výrobu alebo poskytujú služby náročné na spotrebu energie,

pre ostatných odberateľov mimo domácností a zariadení verejnoprospešných služieb,

pre zariadenia verejnoprospešných služieb,

pre odberateľov v domácnosti.

Zdroj: zákon o energetike

Európa dopláca na susedský spor

Rusko sa hnevá na Ukrajinu za mnoho vecí. Plyn používa ako silový nástroj.

MOSKVA, PRAHA. Rusko-ukrajinský spor sa nekončí. Obe krajiny sa síce včera dohodli, že vo štvrtok obnovia rokovania, ich výsledok však nikto nezaručuje.

Tlak v plynovode vedúcom do Európy pritom stále klesá. Agentúra Reuters citovala šéfa ukrajinskej spoločnosti Naftogaz Olega Dubina, ktorý pripustil i celkom katastrofický scenár. Podľa neho sa Moskva chystá nielen priškrtiť, ale celkom uzavrieť plynovod vedúci cez Ukrajinu do Európy.

Experti predpovedajú, že rozhovory budú mimoriadne komplikované. Zatiaľ totiž obe strany trvajú na svojom. Moskva obviňuje Kyjev z krádeže plynu, ktorý je určený európskym zákazníkom. „Vina za súčasný stav vecí leží len na ukrajinskej strane,“ zdôraznil Sergej Kuprjanov z ruského plynárenského koncernu Gazprom.

Ukrajina však tvrdí, že Rusi púšťajú do plynovodu menej suroviny, než oficiálne deklarujú, a že odoberá len množstvo zodpovedajúce výške tranzitných poplatkov. Zároveň prezident Ukrajiny Viktor Juščenko tvrdí, krajina používa pre svojich spotrebiteľov výlučne domáci plyn a plyn zo svojich zásob.

Takmer identická situácia nastala už v predchádzajúcich rokoch, ale vždy sa ju podarilo vyriešiť skôr, než došlo k energetickému kolapsu tej časti Európy, ktorá je závislá od Ruska.

Minulý rok bol analytikmi vyhlásený za najhorší v rusko-ukrajinských vzťahoch za posledné desaťročie. Moskvu hnevá snaha Kyjeva stať sa členom NATO. Okrem toho Ukrajinu vo februári 2008 v Ženeve prijali do Svetovej obchodnej organizácie. Vzápätí Ukrajinci vyhlásili, že členstvo Ruska rozhodne nemôžu odporučiť. Vrcholom vzájomnej nevraživosti bola podpora Ukrajiny spriatelenému Gruzínsku vo vojne proti Rusku o Južné Osetsko.

Spor o plyn je podľa analytikov len vrcholom ľadovca. Gazprom ako predĺžená ruka Kremľa dodáva plyn zákazníkom z bývalého sovietskeho tábora za ceny, ktoré si zaslúžia. A tak poslušné Bielorusko platí za tisíc kubických metrov niečo vyše 100 dolárov, zatiaľ čo od Ukrajiny požaduje 450 USD.

Petra Procházková, agentúra Epicentrum

Podniky o tom, čo bude bez plynu

Mondi Business Paper SCP - spolumajiteľ firmy Milan Filo:

„Podnik je veľmi závislý od plynu, obmedzenie dodávok by sa nás citeľne dotklo. Ak bude vonku do mínus 10 stupňov Celzia, január by sme zvládli aj pri znížení dodávok do 25 percent. V takom prípade by sme však museli obmedziť výrobu a vykurovať najmä mesto Ružomberok.“

Slovnaft - hovorca Anton Molnár:

„Dodávky sú zatiaľ v zmysle zmluvy. Dôležité je, aby sa udržali minimálne na úrovni 70 percent. S núdzovými zásobami Správy štátnych hmotných rezerv máme zásoby paliva a ropy asi na 100 dní.“

U. S. Steel Košice - hovorca Ján Bača:

„Situáciu monitorujeme. Sme v kontakte s predstaviteľmi štátu aj SPP, budeme sa snažiť, aby sa situácia čo najskôr vyriešila. Detaily, pokiaľ ide o možné zníženie dodávok plynu a ich vplyv na chod podniku, nezverejňujeme.“

Slovenské magnezitové závody Jelšava - finančný riaditeľ Jaroslav Švejkovský:

„Zatiaľ je predčasné hovoriť o percentách, to zistíme najskôr zajtra (dnes – pozn. red.). Zníženie dodávok plynu by však ohrozilo časť výroby v podniku.“

PPC Energy (Paroplynový cyklus) - hovorca Penty Martin Danko, ktorá ovláda tento podnik:

„Musíme počkať do zajtra (dnes), ako sa situácia vyvinie a pozrieť sa, ako máme nastavené zmluvy s SPP.“

(vag)

Autor: ľja, pef, čtk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 313
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 512
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 694
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 605
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 128
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 550
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 458
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu