Portál, Praha 2001
Carl Gustav Jung bol najzáhadnejším a najkontroverznejším žiakom Sigmunda Freuda, ale predovšetkým výnimočným mysliteľom, učencom a vedcom, lekárom i filozofom života. Rozvinul Freudovo učenie zavedením dôležitých otázok náboženstva a duše do jeho psychoanalýzy. Kniha jasne popisuje profesionálny rozchod Junga s Freudom, ale aj jeho vlastné zrútenie, z ktorého vyšiel so zásadne novým porozumením povahy nevedomia, i jeho kroky, ktorými pomocou snov, fantázie a psychických porúch pacientov skúmal psychológiu náboženstva, ale aj astrológiu a mnoho ďalších oblastí.
Alessandro Barrico: City
Slovart, Bratislava 2001
Posledný Barricov román City (Mesto) je v skutočnosti rozprávkou o túžbe po prostom ľudskom cítení, zaľudnenou čudákmi, ktorých stvoril diktát elektrizovaného a schematizovaného sveta. Nátlak nových globalizačných reálií, ako sú rýchle občerstvenia typu McDonald, subkultúra bankomatov ako symbolu blahobytu a priamy ľudský kontakt nahradený telefónmi, prednášky o filozofii nepodstatných vecí, to všetko signalizuje stratu ľudskosti, tolerancie odlišnosti, pochopenia a cítenia obyčajných ľudských vecí.
Egon Bondy: Deník dívky
Albert Marenčin, Vydavateľstvo Prístrojová technika, Bratislava 2001
Bondyho v lete 1971 zasiahol nevysvetliteľný extatický stav. „Jako bych pozbyl rozumu, vyjížděl jsem každé ráno na konečnou tramvají, svlékl se donaha a dal se zcela bezcílně do běhu. V hlavě mi začaly vířit verše.“ Autor v nich nechcene vyjadril to, čo neskôr charakterizoval autodeštrukciou ako poslednou ústupovou líniou rezistencie. Táto „obranná línia“ sa potom pre nastupujúcu vlnu undergroundu stala bodom nového východiska. A tak hoci má táto zbierka v Bondyho diele marginálne miesto, znamenala dosiahnutie a prekročenie bodu nula.
Konrad Lorenz: Osm smrtelných hříchů
Academia, Praha 2000, preložil Petr Příhoda
Lorenz, držiteľ Nobelovej ceny za medicínu a fyziológiu z roku 1973, jedna z najvýznamnejších vedeckých autorít 20. storočia, položil základy etológie ako novej zoologickej disciplíny a svoje poznatky aplikoval i na správanie človeka. V tomto bestselleri varuje pred doterajším konaním človeka, ktoré môže znamenať bezprostredné ohrozenie existencie ľudstva. Ekologické vandalstvo súčasnej priemyselnej civilizácie podľa neho vedie k jej narastujúcemu estetickému a etickému úpadku.