Je známe, že romantici hľadali a dodnes nachádzajú uvoľnenie a inšpiráciu v prírode. Voľné zoskupenia a farebné kompozície stromov, kríkov i kvetov, doplnené skalkou, kameňom či žblnkotajúcim potôčikom, lahodia oku a v dnešnej uponáhľanej dobe, keď väčšina z nás prežíva stresové situácie v zamestnaní, pri podnikaní či v bežnom živote, sú doslova balzamom na dušu. Ak máme k dispozícii čo i len kúsok pôdy, sami si môžeme vykúzliť malú oázu zelene s pestrofarebnými kvetmi a omamnými vôňami. Pohľad na všetky možné odtiene zelenej je príjemný v každom počasí. Správnou voľbou rastlín osvieži a poteší i v každom ročnom období.
ZÁHRADA
Kým ešte v nedávnej minulosti bola záhrada miestom únavnej celodennej práce a plnila zväčša hospodársku funkciu, dnes postupne nadobúda rekreačný charakter. Úžitkové záhrady sa menia na záhrady úžitkovo-okrasné alebo okrasné, ktoré veľmi výrazne esteticky pôsobia pri tvorbe ekologického životného prostredia. Nezastupiteľnú úlohu majú rastliny pri produkcii kyslíka, zvlhčovaní prostredia, zachytávaní častíc prachu, eliminovaní hluku a pod. V pekne upravenej oáze zelene bude každá chvíľa strávená v kruhu rodiny alebo priateľov príjemná a nezabudnuteľná.
Veľkosť a tvar pozemku, jeho orientácia ku svetovým stranám a pôdne pomery sú najdôležitejšími kritériami pri navrhovaní plánu záhrady. Základom dobre navrhnutej výsadby sú poznatky o vlastnostiach a nárokoch pestovaných rastlín. Ani pri najlepšej opatere nebude vývin nevhodne vybratej a nesprávne umiestnenej rastliny uspokojivý a môže nám narušiť celkový estetický vzhľad záhrady. Ak sa na pozemku nachádza jestvujúci porast, zvážime, či ho zachováme a prispôsobíme mu ďalšiu výsadbu. Urastený strom sa tak môže stať výrazným dominantným prvkom v celkovej kompozícii záhrady, zaujímavo tvarovaný dokonca unikátnym solitérom.
Pri plánovaní a zakladaní záhrady dôsledne zvažujeme naše časové možnosti, ktoré budeme mať na jej obrábanie a zveľaďovanie. Musíme brať do úvahy životný štýl rodiny, potreby a záľuby jej jednotlivých členov a ich požiadavky na spôsob oddychu a relaxácie. Na malom kúsku pôdy si musíme starostlivo naplánovať výsadbu, jednotlivé pestovateľské a oddychové zóny, aby sme tu mohli realizovať všetko, čo máme v úmysle. Naopak, ak je záhrada príliš veľká a naše časové možnosti obmedzené, stáva sa bremenom a ošetrovanie jednotlivých rastlín nezvládneme. Rozdielna je aj časová náročnosť pri starostlivosti o záhradu pri dome a samostatnú záhradu v záhradkárskej osade.
PREDZÁHRADKA
Vizitkou bytu je predsieň, ktorá vnímavému návštevníkovi prezradí mnoho o členoch rodiny. Vizitkou obyvateľov rodinného domu je predzáhradka, vystavená nekompromisnému pohľadu a kritike okoloidúcich, najmä susedov. Na vidieku majú predzáhradky starú tradíciu a ešte stále sa tešia veľkej obľube. Pekne oplotený, i keď rozlohou malý priestor pred domom, plný rôznofarebných kvetov, bol a je po celý rok pýchou domácej pani. K predzáhradke neodmysliteľne patrí malá lavička, učupená v tieni popínavej rastliny.
Výsadbu v predzáhradke treba naplánovať tak, aby nebola preplnená a aby sa jednotlivé druhy kvetov striedali v kvitnutí celé vegetačné obdobie. Najvhodnejšie na výsadbu sú rozmanité druhy a odrody trvaliek, letničiek a ruží. V svahovitom teréne pekne vynikne skalka vysadená kobercovitými alebo vankúšovitými skalničkami, trvalkami a kríčkami. Najpríťažlivejšou je najmä na jar, keď kvitnúce rastliny upútavajú sviežou paletou pestrých farieb.
Ak sa rozhodneme pre trávnik pred domom, na jeho ucelenej ploche najlepšie vynikne skupinka rastlín - kvetov, kríkov, stromčekov. Vhodné sú listnaté aj ihličnaté dreviny. Môžeme ich vysádzať jednotlivo alebo v menších skupinkách, v ktorých skombinujeme niekoľko odtieňov zelenej farby. Zaujímavo pôsobia mohutné trsy vyšších okrasných tráv. Živé ploty sú praktické v rušnej ulici, kde vytvárajú optickú bariéru a zároveň chránia okolie domu pred hlukom a prachom.
Pokiaľ nám situovanie, tvar pozemku a umiestnenie domu neumožňuje založenie predzáhradky, obmedzíme pestovateľskú zručnosť na výsadbu a aranžovanie rastlín do vegetačných nádob, umiestnených pri vstupe do domu alebo na okne či balkóne. Sortiment rastlín pestovaných v nádobách dnes nepredstavuje len tradičné muškáty a petúnie. Kombináciou nízkych druhov letničiek alebo trvaliek, popínavých druhov kvetov, miniruží a drevín môžu vzniknúť nápadité a pôsobivé minizáhradky. Na kuchynskom okne bude praktická a zároveň dekoračná nádoba s aromatickými bylinkami, neoceniteľnými pri príprave chutných jedál. Pre tropické a subtropické rastliny v kvetináčoch musíme mať vyhradené vhodné miesto na ich prezimovanie. Pravidelná zálievka a prihnojovanie, rovnako ako aj kvalitné kvetináče sú základom úspešného pestovania rastlín. Hlinené a terakotové kvetináče, prípadne iné vhodné nádoby na výsadbu majú aj tú výhodu, že ich môžeme počas sezóny premiestňovať. Napríklad na miesta, kde nám vyhynie iná rastlinka a objaví sa nevzhľadné prázdne miesto.
ZÁHRADA PRI DOME
Územie za domom, využité ako záhrada, je v skutočnosti rozšírením funkčných priestorov domu do exteriéru a predstavuje určitý druh vonkajšieho obytného priestoru. Vhodným prepojením vnútorného a vonkajšieho priestoru vznikne vzájomné spolupôsobenie interiéru domu so záhradou v každom ročnom období. Pôsobivé sú zimné pohľady cez veľké presklenné okná na trblietajúcu sa snehovú pokrývku. V lete umožňujú presklenné dvere pohyb z interiéru do obytnej časti záhrady alebo na terasu, zariadenú oddychovým záhradným nábytkom alebo nábytkom vhodným na stolovanie. Najpraktickejšie z hľadiska využitia je preto prepojenie kuchyne a obývacej izby s vonkajším priestorom.
Optické rozdelenie plochy záhrady a prepojenie jednotlivých pestovateľských zón si zabezpečíme chodníkmi. Uložením plochých kameňov v teréne dosiahneme voľnú kompozíciu nadväzujúcich plôch a, naopak, chodníky zo zámkovej dlažby alebo z drobného štrku sú ostro ohraničené a majú opticky oddeľujúci účinok.
Na oddych a relaxáciu sú určite najvhodnejším miestom oddychové zákutia s dobrým výhľadom do záhrady, prípadne do okolitej prírody. Aby sme ich využili v daždi i v horúcich letných dňoch, prekrývame ich prístreškami, pergolami alebo v záhrade umiestnime altánok. Konštrukcie takýchto drobných záhradných stavieb sú najčastejšie z dreva, menej sa používajú oceľové konštrukcie, kameň a tehly. Kombináciou z týchto materiálov tiež môže vzniknúť zaujímavá stavba, treba však citlivo zvážiť ich vzájomný pomer. Ak nemáme dostatočnú predstavivosť, špecializované predajne so záhradným sortimentom ponúkajú montovateľné drevené prístrešky a altánky. Nosné stĺpiky konštrukcií ohraničujúcich oddychové zákutie sú zároveň oporou pre popínavé rastliny.
Praktickým doplnkom záhrady je ohnisko, záhradný krb alebo gril. Večerné posedenia s priateľmi pri ohni spájajú príjemné s užitočným. Príprava chutných grilovaných jedál je v poslednom období veľmi obľúbenou činnosťou rodinných a spoločenských stretnutí. A aby sme mohli pokojne oddychovať, nesmieme zabudnúť na deti. Tie najmenšie budú mať určite radosť z pieskoviska i z hojdačky. Umiestnime ich tak, aby sme ich mali v dohľade z obytnej terasy a zároveň aj z okna domu, a aby boli chránené pred poludňajších slnkom.
Vodné plochy patria medzi pôvabné prvky krajiny. Malé jazierko kruhového, symetrického alebo nepravidelného pôdorysného tvaru je vhodné umiestniť pozdĺž plochy na odpočinok. Okraj jazierka môžeme obložiť kameňmi a skrášliť močiarnymi rastlinami. Vodné rastliny vysádzame v košoch v rôznych hĺbkach. Vodná hladina pokrytá listami a kvetmi lekna pôsobí veľmi esteticky. Pohľad na plávajúce farebné rybičky upokojí po namáhavom dni. Hĺbka jazierka by mala byť najmenej 80 cm (nezamŕzajúca hĺbka), aby sme v ňom mohli chovať rybičky a pestovať lekná.
SAMOSTATNÁ ZÁHRADA
Ak nemáme záhradu pri dome, ale samostatne situovanú, pre jej budovanie a údržbu je dôležité, v akej vzdialenosti od nášho bydliska sa nachádza. Či ju budeme navštevovať pravidelne, alebo len rekreačne, sezónne. Od toho závisí jej štruktúra, usporiadanie a druh pestovaných rastlín. V takomto type záhrady je potrebná záhradná chatka, ktorej vybavenie musí poskytovať určité pohodlie a odkladacie priestory na náradie, prípadne malú záhradnú mechanizáciu. Murovanú stavbu môžeme realizovať tam, kde to dovoľujú príslušné predpisy. Oveľa jednoduchšia a rýchlejšia je montáž dreveného objektu, ktorý býva často estetickejší a jeho údržba je menej nákladná. Dôležitou zásadou je, že záhradnú chatku nikdy nesituujeme uprostred pozemku. Zabraňovalo by to členeniu záhrady na väčšie funkčné celky a pestovateľské zóny. Nesmieme zabudnúť na nielen estetické, ale najmä bezpečné oplotenie. Výsadbu drevín, kvetinových a zeleninových záhonov zaradíme až po vybudovaní prístupovej komunikácie a chodníkov. Vlastným pracovným pričinením a postupným zveľaďovaním sa priblížime k vytúženej predstave toho, čo sme si naplánovali. Zistíme sami, čo sa osvedčilo, prípadne plán v niektorých miestach zmeníme a upravíme. Ak sa z nás stanú zanietení záhradkári, budeme netrpezlivo čakať na každú vhodnú chvíľu, aby sme sa mohli do nášho kúska prírody opäť vrátiť.
FARBY V ZÁHRADE
Pôsobením farieb na ľudský organizmus si dokážeme v byte vytvoriť takú atmosféru a prostredie, v ktorom si príjemne oddýchneme, alebo, naopak, dokážeme stimulovať pracovnú aktivitu. Možno si však už menej uvedomujeme, že rovnako na nás pôsobia farby kvetov, stromov a kríkov v okrasnej i úžitkovej záhrade. Vhodne zvolenými farebnými kombináciami zvýrazníme relaxačný charakter oddychového zákutia. Pestrú paletu farieb kvetov, okrasných drevín, listových rastlín využijeme v okolí terasy domu, pred oknami obývacej izby a všade tam, kde máme na rastliny výhľad. V malej záhrade môžeme farebnou výsadbou opticky navodiť pocit nekonečna. Veľká plocha umožňuje voľné prelínanie pestrofarebných rastlín alebo vytvorenie väčších kontrastných farebných plôch. Harmonické farebné kombinácie kvetov majú upokojujúci účinok. Niektoré farby však môžu vyvolať napätie, dokonca aj depresiu.
Významnou vlastnosťou farebných rastlín v záhrade je ich intenzita a viditeľnosť. Najžiarivejšími sú odtiene žltých druhov, nasledujú žltozelená s oranžovou, oranžová, červená, zelená, modrozelená, červenofialová, menej vynikne modrá, modrofialová a fialová.
Platí, že plochy s rovnako intenzívnou farebnosťou oddeľujeme navzájom jasnejšími farbami alebo tmavšími plochami zelenej. I v priebehu dňa sa pôsobením svetla mení vnímanie farieb. Počas slnečného dňa teplé farby vytvárajú optimistickú atmosféru, večer sa môžu niektoré odtiene zdať drsné až agresívne. Teplá farebná zmes vystihuje podstatu leta. Jasne sfarbené žlté, oranžové a červené kvety vysádzame do popredia záhrady alebo na dominantné miesta. Nie je vhodné umiestniť ich na koniec záhrady, pretože by zdanlivo zmenšovali a ohraničovali priestor. Šero pohlcuje tmavomodrú, fialovú a červenú farbu, naopak, svetlá žltá a biela z prítmia vyniknú. Modré kvety potešia oči počas dňa. V pozadí záhrady navodia pocit nekonečnosti priestoru. Ak vysadíme v susedstve modré a fialové kvety, farby sa budú vzájomne opticky prelínať a celok bude pôsobiť príjemne fialovým odtieňom. Miestam určeným pre večerné rozjímania vyhradíme biele a svetložlté kvety.
Kombinácia komplementárnych (doplnkových) farieb je veľmi kontrastná, napríklad žltá vynikne v kombinácii s modrou. Nie je vhodná na veľké plochy, pretože veľmi upútava pozornosť. Kontrast zmiernime, ak sa budú žlté a modré kvety navzájom prelína, a primiešame k nim bielu farbu. Aj pre rastliny platí, že biela je neutrálnou farbou a dokonca samostatne pôsobí až chladne. Dobre vynikne s množstvom zelených odtieňov. Krémovou by sme nikdy nemali nahrádzať bielu, pretože má otepľujúci účinok. Rastlinky krémovej farby zjemnia výraznosť teplých tónov, najmä červenej a oranžovej, ale pekné sú aj zmiešané s tmavoružovou alebo cyklámenovou a na zelenom trávniku.
Nebojme sa experimentovať s farebnou paletou záhradných rastlín. Sami si postupne zvykneme na určité kombinácie farieb a druhov kvetov a zistíme, ktoré lahodia našim zmyslom. Pretože prírodu vnímame nielen zrakom, ale aj omamnými vôňami zakvitnutých záhonov. A nielen na jar a v lete. Pestré jesenné farby teplých tónov sú predzvesťou konca vegetačného obdobia a príchodu zimy. V zimnom období upokojí pohľad cez presklenné dvere obytných priestorov na vždyzelené stromy a kry, čnejúce nad snehovou pokrývkou, spestrené napríklad červenými plodmi šípok. Pri plánovaní záhrady nesmieme zabúdať na to, že ju využívame nielen na jar a v lete, ale po celý rok je našou malou oázou zelene.
Ing. arch. Jana Skopálová
Snímky autorka a archív