Architektúra rodinného domu, ktorá sa podieľa na formovaní kultivovaného životného prostredia, neznamená iba samotný dom. Každý sa totiž nachádza v charakteristickom prírodnom alebo mestskom prostredí, čo v nemalej miere ovplyvňuje úpravu jeho okolia, tvarovanie, charakter a celkovú koncepciu nielen architektúry budovy, ale aj záhrady.
Záhrada v súčasnosti slúži prevažne na odpočinok a rekreáciu a jej priestor by mal spĺňať individuálne požiadavky a predstavy majiteľa. Pri tvorbe treba skonfrontovať predstavy s realitou, veď záhrada sa tvorí na dlhé roky. Pre jednotlivé druhy rastlín sú z hľadiska slnečnosti, zatienenia a veternosti vhodné určité časti pozemku a kvalita pôdy, čo je tiež jedným z kľúčov k peknej záhrade.
Tvorba záhrady - to nie sú iba rastliny, ale aj terénne úpravy, komunikácie - cestičky, oporné múriky, schody a dôležité sú aj iné záhradné doplnky, osvetlenie, záhradný nábytok i drobné záhradné stavby. Nie každý si vie záhradu vytvoriť podľa vlastných predstáv. Okrem znalostí z botaniky treba mať priestorovú predstavivosť a kameňom úrazu sa môžu stať vedomosti o ponuke materiálov a ich vhodnom použití. Pomoc záhradného architekta, ktorý vytvorí individuálny charakter aj štýl záhrady, pričom rešpektuje názory klienta, sa aj tu stáva nenahraditeľnou.
Po dokončení nového rodinného domu alebo rekonštrukcie starého je potrebné najprv odstrániť stavebné zvyšky, pokryť plochy s nekvalitnou pôdou kvalitnou zeminou, prípadne zbaviť pozemok starobou poznačených či chorých drevín. Dôležité je uvedomiť si, že všetky navrhované terénne úpravy - budovanie terénnych schodov, terás a chodníkov, záhonov, okrasných nádrží, vydláždenia chodníkov - je najvhodnejšie vytvoriť v prvý rok existencie záhrady. Tieto prvky a ich spolupôsobenie s architektúrou a flórou záhrady nám vytvárajú príjemné domáce prostredie a sú súčasťou celkového dojmu z domu a záhrady.
Priestorovú koncepciu záhrady napomáha vytvárať veľkosť a konfigurácia terénu na pozemku. Terén môže byť rovinatý, mierne zvlnený a svahovitý. Každý jeho charakter sa dá využiť alebo úplne zmeniť zásadným zásahom. Z rovinatého terénu môžeme vytvoriť dynamický zvlnený terén, ale aj zo strmého svahu sa dajú vytvoriť rovinaté terasy. Existujú prostriedky stvárnenia terénu - terénne úpravy, tvorba spevnených plôch, chodníkov a terénnych schodov, pomocou ktorých sa dá vytvoriť príslušný priestor pre primeranú záhradu.
TERÉNNE ÚPRAVY
Majú svoj význam ako základný prostriedok tvarovania a formovania architektúry záhrady. Od ich riešenia sa odvíja uplatnenie ďalších neživých a rastlinných prvkov a plnia aj dôležité úžitkové funkcie. Význam a komplikovanosť terénnych úprav sa zvyšuje strmosťou pozemku. Čím je terén strmší, tým menej je využiteľný vo svojej prirodzenej podobe. Vytvorenie terás zabezpečí vylúčenie vodnej erózie, oporné konštrukcie spevnia svah a na využitie sa získajú aj zvislé plochy. Stabilita a fixovanie terénu možno dosiahnuť svahovaním alebo spevnením opornými múrmi. Svah bez spevnenia opornými múrmi sa dá použiť v záhrade do 30°, v prípade potreby ho možno spevniť vhodnou vegetáciou (koreňovým systémom rastlín, príp. skalkou). Pri strmších svahoch na pozemkoch s výškovými rozdielmi je nevyhnutné spevňovanie opornými múrmi a terasami.
Vzhľad oporných múrov závisí od charakteru záhrady, výšky, proporcie a použitého materiálu. Môžu byť tvarované v tvrdších geometrických alebo oblých organických líniách. Na oporné múriky sa najčastejšie používa kameň, tehla, betón a drevo. Lomový a štiepaný kameň sa dá klásť nasucho, jeho výhodou sú nepravidelná štruktúra a farebnosť. Betón ponúka možnosti uplatnenia ako monolit (pohľadový alebo povrchovo upravený) alebo vo forme rôznych farebných tvaroviek. Tehlové murivo sa dá využiť v príjemnej neomietnutej, ale aj omietnutej podobe. Drevo je využiteľné ako guľatina alebo hranoly a hodí sa k určitým záhradným štýlom. Jeho využitie je obmedzené výškou múrov a zemnou vlhkosťou.
Terénne úpravy sa prirodzene spájajú s riešením ostatných živých a neživých prvkov obytnej záhrady a umožňujú ich netradičné aplikácie. Výborne sa dajú využiť pre umiestnenie záhradného sedenia, použitie otvorených ohnísk a kozubov či využitie výškových rozdielov na dynamické uplatnenie sa vody v záhrade. Vzhľad oporných múrikov ovplyvňujú zaujímavé kompozície pri použití popínavých a plazivých druhov rastlín, prerastaní trvaliek, tráv a skalničiek, ktoré múriky postupne včleňujú do organizmu záhrady.
CHODNÍKY, TERASY A SPEVNENÉ PLOCHY
Koncepcia modernej záhrady narába nielen s trávnikom a vegetáciou, ozvláštňujú ju aj neživé prvky, ako sú spevnené plochy a komunikácie. Ich riešenie vychádza z celkovej koncepcie záhrady, ktorá v súčasnosti spĺňa polyfunkčné nároky na oddych a rekreáciu. Komunikačné prvky v záhrade majú svoju nezastupiteľnú úžitkovú funkciu - nielenže zaisťujú bezpečný a pohodlný pohyb po záhrade a v okolí domu, ale dláždené chodníky a spevnené plochy prerastené trávnikom pomáhajú dotvárať záhradný celok. Chodníky uzatvárajú zvonku jednotlivé záhradné úseky a vedú cez ne tak, že členia priestor. Z hľadiska kompozície záhrady je dôležité nasmerovať chodníky na dom a na iné zaujímavosti, ktoré sa v priebehu cesty odvíjajú.
Komunikácie a spevnené plochy sa podľa pevnosti delia na plochy s mäkkým a tvrdým povrchom. Tvrdý povrch tvoria kompaktné plošné materiály (kameň, keramika, tehla, betón a drevo), mäkký povrch sypké materiály (štrk, piesok, kamenná drť, drevená kôra). Každý z týchto druhov má svoje výhody a nevýhody. Ideálnym riešením je ich optimálna vzájomná kombinácia. Na riešenie chodníkov a spevnených plôch sa najčastejšie používa kameň, tehla, keramické dlaždice, betón a drevené prvky. Kameň sa používa na súvislé dlažby aj náznakové chodníky v podobe neopracovaných (lomových a štiepaných) i pravidelných dlaždíc. Umožňuje maloformátové aj veľkoformátové skladby. Tehliarske výrobky s farebne príjemným povrchom podporujú prírodný vzhľad. Pri keramike, ktorá je k dispozícii v rozsiahlej farebnej a rozmerovej škále, treba dbať na protišmykovú úpravu. Betón sa najlepšie uplatní vo forme betónových dlaždíc a drevo v podobe klátikovej dlažby alebo palubovky na spevnených plochách. Netreba zabúdať ani na úpravu okrajov chodníka, ktoré môžu lemovať atraktívne balvany, tvárnice, výsadbu kríkov alebo drevené palisády so skalkou.
SCHODY A RAMPY
Záhrady pri dome bývajú málokedy riešené v jednej úrovni s domom. Obyčajne v nich treba prekonávať viacero výškových úrovní, ktoré sú spojené rampami, vyrovnávajúcimi stupňami alebo exteriérovými schodiskami. Tieto stabilné stavebné prvky zabezpečujú bezpečné a pohodlné prechody medzi jednotlivými výškami terénu. Ich množstvo ovplyvňuje svahovitosť terénu záhrady a ich riešenie a konkrétnu podobu zase úžitkové a estetické kritériá architektonického riešenia záhrady. Okrem funkčnosti sú schodiská a rampy výrazným kompozičným prvkom. Ich riešenie úzko súvisí s riešením celkovej koncepcie záhrady, s jej atmosférou. Bežné umiestnenie týchto prvkov je súčasťou chodníkov a spevnených plôch, býva neoddeliteľnou súčasťou oporných múrikov a terénnych úprav a malo by s nimi korešpondovať. V záhradnej kompozícii však môžu byť umiestnené aj nezávisle a voľne - v prípade, kde dominuje ich estetická funkcia. Navrhovanie schodísk má svoje normatívne pravidlá, ktoré striktne určujú pomer medzi výškou a šírkou stupňa, podstatný je najmä pohodlný a bezpečný presun. Pri sklone terénu do max. 8 % sa dajú na prekonávanie rozdielnych výšok terénu využiť rampy. Umenie stvárnenia schodov a rámp prvkov sa viaže nielen na kompozičné princípy, ale aj na hmotové, tvarové a materiálové riešenie. Dôležité je aj ich spolupôsobenie s ostatnými prvkami v záhrade. Materiálová škála, ktorá sa dá použiť, je podobná ako pri múrikoch a spevnených plochách.
K priestorovej predstave záhrady prispievajú stromy, kríky a prvky tzv. malej architektúry (oporné múriky, spevnené plochy, chodníky a schody). Pre dosiahnutie harmónie záhrady treba, aby všetky prvky navzájom ladili ich vhodným pomerom k veľkosti budovy a pozemku, vyváženosťou materiálov a pod. Majstrovstvo tvorby záhrady spočíva tiež v redukcii prostriedkov a v sústredení sa na to najpodstatnejšie, pretože dobre upravená záhrada vytvára vždy jednotu v súlade s okolím.
Ing. arch. Irena Dorotjaková