ovládali svet gramofóny a gramofónové platne, k dnešku patria rôzne prehrávače kompaktných diskov (CD) a od nich neoddeliteľné nosiče hudby, CD-čka.
Najdôležitejšie je, že tieto médiá poslucháčom hudobnej produkcie sprostredkovávajú dokonalejší zvuk a majú aj menší rozmer ako gramofónové platne. I pre ne však treba mať v byte miesto, kam ich odložiť. Určite máte okolo seba náruživcov, ktorí vlastnia jeden až tri metre cédečiek s obľúbenou hudbou, ale okrem nej sa na nich vydávajú i encyklopédie a pomaly aj rôzne bežné knižky, dajú sa na nich prenášať a uskladňovať fotografické a grafické materiály.
Na uloženie CD-čiek slúžia rôzne stojany. Ich rozmer vychádza z rozmeru jeho obalu (14,2 x 12,4 x 1,0 cm). Výrobcovia kancelárskych potrieb a počítačov síce pohotovo nastúpili na trh s typovými štandardnými plastovými výliskami, ktoré funkčne vyhovujú pri počítačoch, ale ich vzhľad nie je pre obývací priestor nijako invenčný ani pôsobivý. Ak si zariaďujeme byt, netreba sa uspokojiť s ponukou z predajní počítačov. CD stojany začínajú byť súčasťou nábytku, akýmsi nábytkovým doplnkom, ktorý je lepšie vyberať v súvislosti s celkovým nábytkovým zariadením.
Rovnako ako venujeme pozornosť hi-fi aparatúre, aj stojan na CD je témou na zamyslenie. Zle zvolený bytový doplnok určite nepomôže kráse vašej obývacej izby. Pretože skrášlenie obytného priestoru býva pre každého motivujúce, radi by sme čitateľom poskytli na inšpiráciu pár domácich i zahraničných príkladov.
CD stojan Apač I (1) od dizajnéra Mariána Filkora (1999) patrí tiež k zaujímavým samostatne stojacim nábytkovým kusom, ktorý kombinuje drevo a kov. Drevená plocha má v sebe zasunuté drobné kovové bodové prvky presne v rozsahu hrúbky jedného CD-čka.
CD držiak The Soundtrack (2) od dizajnéra Rona Arada (1998, vyrába Alessi) sa drží zásady „menej je viac“. Tento predmet bol ocenený ako stelesnenie vízie dizajnu 21. storočia. Ide o termoplastový pásik s výstupkami, medzi ktoré sa CD-čko umiestňuje tak, že držiak ani neregistrujeme. Pásik sa pripevňuje na pevný podklad samolepiacou plochou a upravuje podľa potreby na vhodnú dĺžku. Je to univerzálny predmet, hodiaci sa k počítaču alebo do obývacej izby. Pri dizajne držiaku prevláda minimálne tvarovanie a maximálna funkčnosť.
CD stojan Brutal (3) od dizajnéra Jana Padrnosa (1999, vyrába Tunnel) sa hodí do avantgardne riešeného priestoru, skôr obytného. Ide o hrubú platňu so zhrdzaveným povrchom, ktorá sa dá postaviť, a sú v nej chaoticky umiestnené otvory na CD-čka.
CD stojan Osamu (4) od dizajnéra Zdeňka Duroňa (2001, vyrába Design Duroň) zo sady Home furniture patrí k nábytkovým kusom stvárneným v súčasných jednoduchých trendoch. Drevený korpus stojí samostatne na pochrómovaných nožičkách.
Ing. arch. Irena Dorotjaková
fotomateriály - archív autorky