Jarné zmeny vo vašom byte

S jarou, keď sa okolitá príroda prebúdza a rok čo rok nás prekvapuje svojou životaschopnosťou vyjadrenou bujnými, meniacimi sa tvarmi, malebnými farbami či pestrými zvukmi, nás pochytí neodolateľná túžba po zmenách. Zrazu nám všetko, čím sme sa obklopova

li cez obdobie zimy, prichodí sivé, fádne a nudné. Cítime potrebu akoby zbaviť sa starých šiat, striasť zo seba letargiu chmúrnych krátkych dní a dlhých nocí, proste vykročiť do sviežeho dňa. Prebúdzajúci sa život za vonkajšími múrmi našich domovov, jeho pestrosť a rozmanitosť sa môžu stať vzorom a inšpiráciou nápadov a byť zároveň impulzom pre naše aktivity.

Na to, aby boli zmeny v našich obydliach viditeľné, vyvolali v nás pocit zadosťučinenia a popritom nás nezruinovali či už fyzicky, alebo finančne, mnohokrát netreba siahnuť na dno našich úspor a možností. Stačí, keď sa budeme riadiť heslom - menej znamená viac.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V princípe najjednoduchšou zmenou, ktorú vám vrelo odoporúčame, hoci poniektorí z nás sa zhrozia už len pri pomyslení na ňu, je reorganizácia a premiestnenie nábytku. Je to činnosť, do ktorej sa môže zapojiť skutočne celá rodina od najmenších až po večne nespokojnú babičku. Nevyžaduje žiadne financie, jedine ak by sme si na fyzickú prácu privolali sťahovákov, naopak, prinúti nás pred samotnou činnosťou pretriediť všetky veci nazhromaždené v domácnosti a spraviť nutnú každoročnú „rituálnu očistu“. Neodporúčame však bezhlavé chaotické „pobehovanie“ po domácnosti s ťažkými kusmi nábytku a hľadanie kúta, kam by sa zmestili. Aj táto zdanlivo banálna činnosť chce trochu disciplíny a plánovania. Najlepšie je vopred si rozdeliť úlohy a zamestnať napríklad triedením šatstva či ukladaním vecí do krabíc najmä tých členov, ktorí by pri samotnom premiestňovaní mohli zavadzať či proces zbytočne zrdžovať. Potom si na štvorčekový papier v mierke 1 : 50 načrtneme rozmery miestností a z kartónu si vystrihneme v rovnakej mierke pôdorysné zobrazenie nábytku, ktorý máme a ktorý chceme popremiestňovať. Na nasledujúcej rodinnej porade či skôr celorodinnej hre premiestňujeme štvorčeky po papieri a hľadáme ich optimálnu polohu. Táto činnosť môže rodinu buď stmeliť, ale i rozdeliť na nezmieriteľné nepriateľské tábory. Aby sme predišli hnevom, voľme princíp demokracie - nechajme o dispozičnom riešení rozhodovať tých členov domácnosti, ktorí budú danú miestnosť obývať. V spoločne využívaných priestoroch voľme kompromis. Pri zariaďovaní a riešení dispozičného usporiadania sa držme týchto zásad: vysoké, úzke steny opticky znížime a rozšírime nízkym nábytkom usporiadaným v jednej horizontálnej línii, členitý pôdorys miestnosti s rôznymi nikami, výčnelkami a odskokmi zjednotíme tým, že do nich zabudujeme nábytok tak, aby bol v jednej úrovni s okolitými stenami. Naopak, veľké priestranné miestnosti môžeme opticky predeliť otvorenými policovými zostavami siahajúcimi od podlahy až po strop, posuvnými priehľadnými dverami alebo priečkami. V miestnostiach s vysokým stropom môžeme časť nábytku - napr. sedaciu zostavu, pracovný kút alebo posteľ spolu so skriňami na celú výšku miestnosti umiestniť na zvýšenú podestu a zároveň schody vedúce k podeste využiť ako odkladací priestor alebo vytvoriť samonosné poschodie so schodiskom a galériou, ktoré môžu byť dominantou miestnosti.

SkryťVypnúť reklamu

V detských izbách, pokiaľ chceme účelne využiť priestor, je dobré posteľ „zdvihnúť do výšky“ a pod ňou využiť na skrine alebo pracovný stolík. Pracovné plochy - stoly, stolíky by mali byť osvetlené denným svetlom dopadajúcim zľava. Vôbec, snažme sa rôzne časti miestností využívať polyfunkčne - pracovný kút so stolíkom, kde občas vybavujeme korenšpondenciu, sa môže zmeniť na jedálenský roztiahnutím stolovej dosky alebo pridaním ďalšieho stolíka a priložením skladacích stoličiek. Oddychový kút s pohovkou môžeme v prípade väčšej návštevy pohotovo zmeniť na miesto príjemného spoločenského posedenia priložením kresiel na kolieskach a pridaním mobilného konferenčného stolíka, ktorý inokedy slúži ako podstavec na kvety. Sektorovú knižnicu jednoducho doplníme na filmový kútik pridaním televízora položeného na mobilnej skrinke na kolieskach alebo naopak zostavu televízoru s videoprehrávačom a hifi štúdio v prípade potreby rýchlo schováme do skrinky so žalúziovými alebo posuvnými dvierkami a pod.

SkryťVypnúť reklamu

Mnohým z nás to nedá, a keď začneme z organizovaním „malých“ zmien, väčšinou to skončí pri činnostiach väčšieho rozsahu. Práca jedného druhu si proste pýta ďalšiu - pohyb nábytku odkryje zaprášené kúty a steny za nábytkom „vyskočia“, sú vždy iné ako tie, na ktoré voľne sadá prach, dym z cigariet a dopadá slnečné svetlo. Prestavovanie nábytku je vlastne ideálna príležitosť na maľovanie. Efekt zmien sa maľovaním pri použití sviežich pastelových farieb alebo netradičných maliarskych technológií len zväčší a zvýrazní. Farebnosť stien miestností ladíme k farebnosti nábytku alebo naopak. Využívame pritom kontrastnosť farebnej škály. Napríklad modrá ladí dobre k ružovej a oranžovej, fialová k žltej a zelená k červenej. S farbami sa dajú robiť zázraky: veľké miestnosti možno zmenšiť použitím sýtych tónov, stropy opticky znížiť pomaľovaním steny len do určitej výšky a ponechaním zvyšku steny rovnakej farby ako strop, malú izbu svetlými tónmi modrej zväčšíme a doplnkovými farbami - žltou, tmavomodrou a oranžovou osviežime. Pri voľbe farebnosti miestnosti je dôležité aj osvetlenie denným svetlom a poloha k svetovým stranám. V miestnosti, kam dopadá intenzívne slnečné svetlo, farby na stenách celý deň „hrajú“, sú živé a menia sa v priebehu dňa. V takýchto izbách si môžeme dovoliť zaexperimentovať a použiť žiarivejšie stredomorské odtiene. Nesmieme ale zabudnúť na vhodné umelé osvetlenie, aby izba po západe slnka nepôsobila ťažkým dojmom. Miestnosti, kam denné svetlo temer nedopadne alebo je studené vzhľadom na otočenie k severnejšej svetovej strane, maľujeme svetlejšími farbami v tónoch béžovej, svetložltej svetlohnedej, možno citlivo použiť určité odtiene svetlozelenej a azúrovomodrej. Farebnosť prispôsobujeme aj k funkčnosti miestnosti: teplé tóny hnedej, žltej oranžovej a béžovej dobre pôsobia v kuchyni a jedálni, podporujú kuchársku fantáziu a chuť do jedla. Spálni ako oddychovej a intímnej zóne vyhovujú odtiene zelenej a modrej v kombinácii s prírodnými materiálmi. Neutrálne farebné odtiene sú vhodné na väčšie plochy ako podklad na zvýraznenie určitých detialov - či už farebného nábytku, obrazov, alebo výrazných jasných detailov na stenách a v miestnosti. Teplé odtiene žltej, oranžovej a hnedej sú výborným doplnením tradičných materiálov ako dreva, rákosu, textílií. Pokiaľ nemáme radi jednotvárne jednoliate farebné plochy v rovnomernom odtieni, odporúčame pri maľovaní si trochu zaexperimentovať.

SkryťVypnúť reklamu

Farebnú rôznorodosť stien nám umožňujú tradičné, u nás temer zabudnuté techniky: šumrovanie, čo je vlastne rozotieranie farby štetcom alebo hubou buď do oblúku, kolmo alebo vodorovne v jednej alebo dvoch vrstvách. Hubovou technikou robenou odtlačkom umelej alebo prírodnej huby docielime akoby rôznorodú štruktúru steny, efekt je výraznejší, ak použijeme dve vrstvy príbuzných farieb. Ďalšie zaujímavé techniky sú vyťahovanie, roztieranie, tupovanie či valčeková technika. Zaujímavé je batikovanie, ktoré robíme zmazávaním farby z čerstvo natretej steny pokrčenou jelenicovou handrou. Pokrčeným papierom alebo kusom igelitu dosiahneme podobný efekt nazývaný frotážovanie, efekt je ostrejší a výraznejší. Náročnejšia technika je mramorovanie, čo je imitácia prírodného mramoru, ktorá vyžaduje už určitú maliarsku zručnosť a skúsenosť. Efekt starých fresiek môžme docieliť aj na našich stenách vrstvami dvoch kontrastných farieb vo farených obrazcoch, ktoré po zaschnutí rôzne intenzívne zbrusujeme ručnou vibračnou brúskou, až dosiahneme požadovaný vzhľad. Zaujímavý výzor miestnosti docielime použitím farebných opakujúcich sa vzorov na stenách či už v horizontálnych líniách alebo krivkách lemujúcich určité prvky v miestnosti, alebo v pravidelných rozostupoch na stenách - vzory môžeme maľovať ručne na steny alebo nanášať ich pomocou šablón. Musíme pamätať na to, že posledné tri techniky sa hodia len do určitých priestorov a k určitému štýlu nábytku.

SkryťVypnúť reklamu

Tretia vec, ktorá nás určite napadne pri predchádzajúcich „nenáročných“ jarných zmenách našich obydlí, je renovácia, vylepšenie a zmodernizovanie nášho opozeraného nábytku. Chce to len trošku remeselnej znalosti a zručnosti, základné náradie domáceho majstra, veľa chuti a kvapku odvahy. Fantázii sa pri týchto prácach medze nekladú. Starý nábytok, pokiaľ je zhotovený z masívneho dreva, môžeme smelo zbavovať starých lakov, moridiel a náterov mechanicky zbrusovaním alebo chemicky použitím špeciálnych prípravkov a odlakovačov. Pokiaľ nie je nábytok celodrevený, ale je len opatrený prírodnou dyhou, musíme byť opatrnejší, pretože dyha sa nevhodou technológiou môže odlúpiť alebo nenávratne poškodiť. Po odstránení vrchnej krycej vrstvy povrch nábytku tmelíme a vyspravujeme, znovu brúsime a nakoniec opatríme novým náterom pozostávajúcim buď z vrstvy moridla a laku, alebo zo syntetickej alebo olejovej farby. Pre docielenie efektu prírodného materiálu môžeme drevo napustiť buď terpentínom, alebo voskom. Nábytok môže neuveriteľne zmeniť svoj výzor a jeho konečný vhľad nás môže nesmierne potešiť, keď zvolíme vhodnú farebnú kombináciu či stenám, kobercom a závesom. Hlavne na čelá zásuviek a vonkajšie plochy dvierok môžeme použiť aj pestré jasné farby, čím dosiahneme skutočne moderný výzor. Poniektorí z nás pôjdu ešte ďalej a nájdu odvahu vymeniť dvierka a čelá, prípadne ich výplne za sklenené, ratanové, textilné alebo z perforovaného plechu. Odvážne pôsobí kombinácia rámov z eloxovaného hliníkového profilu v kontraste k svetlému či tmavému drevu vyplneného matovaným sklom. Nábytok možno najmenej pracne zmodernizujeme vymenením pevných nožičiek za kolieskové, nahradením zničených alebo nepekných úchytiek na dvierkach a zásuvkách modernými, vymenením vrchných stolových dosiek či ich oblepením obkladačkami alebo nahradením bezpečnostným sklom. Aj staré sedacie súpravy či sólo kanapy a lehátka sa dajú renovovať - prečalúniť poťahmi ušitými z moderných textílií zaujímavých farebných kombinácií a nezvyčajných štruktúr alebo opatriť snímateľnými návlekmi, ktoré sa dajú ľahko čistiť.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšou kapitolou je doplnenie stávajúceho vybavenia o „objavené“ kusy nábytku zo starých povál, starorodičovských domov, starožitníctieb, záhradných chatiek a podobne. Niekedy stačia jeden - dva kusy z týchto zabudnutých zdrojov a váš byt začne dýchať inou atmosférou a jeho obývanie sa obohatí o ďalšiu dimenziu.

Po všetkých týchto úpravách a premenách by sme nemali zabudnúť na zdanlivé maličkosti: doplniť obydlie o vhodné textílie: závesy, záclony, dekoračky, zavesiť na steny obrazy, obrázky, fotografie a do vitrín a políc umiestniť rôzne zaujímavé maličkosti: šálky, vázičky, misy, sošky a podobne. Tí odvážnejší alebo s väčšou dávkou fantázie si na steny zavesia umelecké diela vlastnej výroby. Fotografie zo starých rodinných albumov osadia do nových príhodných rámov, prípadne využijú novú technológie: staré obrázky si nechajú zosnímať, digitálne dopracovať a dokolorovať, zväčšiť a vytlačiť a potom zavesiť. Ich šikovné polovičky vytiahnu zo zásuviek staré čipky a výšivky a vhodne zarámované ozdobia nimi milý kútik.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci všade navôkol v prírode sú zmeny rýchle a nezvratné, predsa - opakujú sa v cykloch neúprosne sa držiac určitých zákonitostí. Nemali by sme na to zabúdať a z toho vyplývajúcich princípov by sme sa mali držať aj pri jarných zmenách v našich domovoch. To znamená, že veľké a radikálne zmeny, napríklad prestavby miestností - búranie a stavanie priečok, spájanie malých izieb do jednej miestnosti, delenie veľkých miestností na menšie, rozsiahle zmeny v kúpeľniach a kuchyniach, ktoré sa dotýkajú prestavby vodoinštalácií, a podobne, robiť až po dôkladnom zvážení: naplánovaní a po porade s odborníkmi, prieskume trhu, spočítaní predpokladaných investícií, odhade nevyhnutného časového rozpätia prác a našej osobnej zaiteresovanosti potrebnej na prestavbu a pridaní rezervy. Tieto zmeny sú mnohokrát po všetkých stránkach náročnejšia, ako sme aj pri najdôkladnejšom plánovaní a príprave predpokladali, a sú takpovediac nezvratné. Neuvážené a neodborné kroky sú často napraviteľné len s veľkými finančnými a časovými stratami.

SkryťVypnúť reklamu

Pri plánovaní takýchto veľkých zmien musíme byť takpovediac nad vecou a do tejto činnosti zapojiť našu predvídavosť a zdravý rozum, ktorý nám radí držať sa pri zemi a nepodľahnúť vábeniu všetkých úžasných noviniek, ktoré sú momentálne na trhu. Tie sa u nás s neúprosnou pravidelnosťou objavujú rok čo rok, odkedy je voľný pohyb tovaru, a len niektoré z nich sa uchytia a pretrvajú. Preto keď nechceme cyklicky rok od roku búrať, vŕtať a prášiť, musíme dobre zvážiť, čo z posledných hitov uplatniť u nás doma a čo nie. Dobrou radou je poobzerať sa u našich západných susedov a aplikovať len to, čo ani tam nevyšlo z módy a aj po rokoch zostáva hodnotné a funkčné. Veď po jarných životodarných dňoch prídu horúce slnenčné dni, kedy by sme radi tempo zľavili, aby sme si užili predchádzajúci pot a námahu.

SkryťVypnúť reklamu

Ing. Katarína Polakovičová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 682
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 6 007
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 041
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 438
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 310
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 978
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 745
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 330
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu