Pestovanie rastlín v bytoch alebo v nádobách blízko pri dome nie je záležitosťou posledných desaťročí. Už pred päťtisíc rokmi mali Číňania vo svojich palácoch rastliny a reliéfové obrazy potvrdzujú, že i neskôr zdobili obydlia Egypťanov. Visuté záhrady v Babylone boli vytvorené zo zelene pestovanej na terasách v nádobách. Existujú svedectvá o rastlinách v interiéroch v časoch gréckej i rímskej civilizácie, ale aj stredoveku. Hoci vtedy sa najmä v kláštoroch pestovali rôzne vzácne rastliny a liečivé byliny, nie kvetiny na okrasu.
Devätnáste storočie odštartovalo súťaž aristokratov a boháčov, ktorí sa chceli predviesť vlastníctvom čo najexotickejšej a najvzácnejšej zbierky rastlín. Hoci sa v meniacej situácii dvadsiateho storočia mnohé zbierky zničili a roztratili, umenie pestovania izbových rastlín sa rozšírilo medzi všetkými vrstvami spoločnosti a rastliny sa stali dostupné a obľúbené.
Najmä obyvatelia miest si pestovaním rastlín v bytoch týmito živými dekoráciami spríjemňujú svoje bývanie.
Okrem príjemného pocitu úspechu, keď sa rastline darí, púšťa nové listy či kvitne, zelení spoločníci farebne i tvarovo dopĺňajú interiér a vytvárajú v byte priateľskú atmosféru.
VHODNÝ KVETINÁČ
Teraz sa však nechceme venovať samotným rastlinám, ale tomu, v čom sú zasadené. Súčasná ponuka kvetináčov je široká, záleží na finančných prostriedkoch, ktoré môžete na ich nákup obetovať. Pri výbere vhodných nádob na pestovanie rastlín berieme do úvahy viaceré kritériá, ktoré zohľadňujú estetické i pestovateľské požiadavky. Nie vždy o tom síce premýšľame, ale výber správnej nádoby má veľký význam hlavne pri kúpe rôznych dekoratívnych či väčších a drahých nádob. Mali by vydržať dlhé obdobie bez toho, aby sa to prejavilo na ich vzhľade a pritom by aj rastline v nich posadenej mali poskytnúť potrebný priestor na zdravý rast. Pri nákupe zvážte, či pekný vzhľad zaručí aj potrebnú funkčnosť, a preto by ste mali poznať, aký vplyv majú na rastliny nádoby z hliny či plastov.
Odpoveď na otázku, ktorý materiál je lepší, nie je jednoduchá - výhody má totiž jeden i druhý a pri výbere zohráva úlohu aj spôsob pestovania rastliny. Nádoby z hliny sú pórovité a dobre v obidvoch smeroch prepúšťajú vlhkosť a kyslík. V hlinených nádobách pre vyparovanie vody cez ich steny nedochádza k premokreniu a zemina v nich rýchlejšie vysychá. Na to by ste mali myslieť najmä v horúcich dňoch, keď by sa mladým rastlinám pri vyparovaní vody mohli poškodiť korene v blízkosti črepníkovej steny. Pri presádzaní rastlín do nových kvetináčov je dobré namočiť ich cez noc do vody, aby potom neodoberali vlhkosť zo zeminy.
Plastové nádoby majú tú výhodu, že hospodárenie s teplom je v nich vyrovnanejšie a tepelné výkyvy v oblasti koreňovej oblasti sú menšie. Oproti klasickým črepníkom je v nich 4- až 10-krát menší výpar a tomu treba prispôsobiť aj polievanie, aby sme rastliny nepreliali. Väčšina izbových rastlín totiž bez ujmy na zdraví prežije i suchšie obdobie, ale poškodiť ich môže práve nadmerné polievanie.
Hoci hlinené nádoby bývajú rôzne dekorované a plastové môžu mať rozmanitú farebnosť, ak majú rastliny vo vegetačných nádobách plniť aj dekoratívnu funkciu, nevysádzame ich iba do nich. Dekoratívne črepníky napriek vyššej cene skrášlia každé prostredie a kvetináč sám dokáže byť ozdobným prvkom. Farba a tvar nádoby by však nemali nadmerne priťahovať našu pozornosť, ich poslaním je umocniť krásu rastliny.
(bb)