Pekné dni pribúdajú a my čoraz častejšie a radšej začíname vystavovať svoju tvár hrejivému jarnému slnku. Naše debaty so susedmi cez plot alebo len tak z balkóna na balkón sa začínajú nebadane predlžovať. Jarná príroda a podvedomé atavistické chúťky nás nútia „rýpať“ sa v záhonoch alebo aspoň kvetináčoch, vysádzať, presádzať a slastne vťahovať nosom príjemnú vôňu jarnej zeme.
Po vykonaní všetkých potrebných záhradníckych a okolie zušľachťujúcich prác prichádza na rad zveľaďovanie odpočinkových kútov a posedení, aby sme mali odkiaľ pohodlne sledovať bujnenie a kvitnutie našich pestovateľských úspechov alebo si aspoň odpočinúť či dopriať si kulinárske posedenie s priateľmi.
Zariaďovanie záhradným nábytkom prichádza na rad ako posledné a je nepochybne akýmsi vyvrcholením našich estetických snáh. Príjemné posedenie na balkónoch, terasách či v odpočinkových kútoch v záhrade a pri bazénoch sa v lete stáva akousi vysunutou obývačkou pod holým nebom. Pri výbere vhodného zariadenia by sme mali dbať nielen na estetické kritériá, ale aj na účelnosť, spôsob a miesto použitia. Záhradný nábytok môžeme rozdeliť na dve funkčné skupiny: prvú tvorí nábytok na stolovanie, čiže stôl, lavice, stoličky a servírovacie stolíky, druhú polohovateľné kreslá, ležadlá a príručné stolíky slúžiace na oddych, relaxáciu a chytanie bronzu, prípadne na odpočinok pri bazéne. Každá z týchto skupín má svoje špecifiká. Kým u prvej je dôležitá najmä pohodlnosť, stabilita a vhodné ergonomické tvarovanie, druhá, keďže sa používa vo vlhkom prostredí, musí mať aj pár dobrých vlastností, ako je napríklad nenasiakavosť, priedyšnosť - keď na ňom budete sedieť v mokrých plavkách a navyše aj ľahká údržba.
Zabudovaný nábytok tvorí integrálnu súčasť záhradnej architektúry, prípadne terénnych úprav a už jeho názov napovedá, že má nastálo určené svoje miesto. Obľúbené sú napríklad lavice z pohľadového betónu a kameniny, ktoré sa pre príjemnejšie sedenie dopĺňajú matracmi a čalúnenými podložkami. Použiť sa môžu aj prefabrikované dielce, z ktorých sa vytvárajú vyvýšené stupne, schodíky i oporné múriky. V porovnaní s prenosným nábytkom takto riešené sedenie je menej nápadné, aj keď jeho priestorová variabilita je obmedzená.
Naproti tomu mobilný záhradný nábytok má síce približne určené svoje miesto - zväčša ho ohraničuje vydláždená plocha, ale môžeme ho ľubovolne meniť a podľa potreby presúvať.
Preč sú časy, keď vrcholom elegancie a mondénnosti bol biely plastový nábytok, dnes si môžete vybrať aj iné farby. Obľúbená je tmavozelená, bordó, tmavomodrá i hnedá. Plast je farbený „v hmote“, to znamená, že celá zmes ešte pred lisovaním výrobku sa dobre premieša kvôli rovnomernému rozloženiu farebných pigmentov. Oceníte to najmä pri reparáciách poškodených častí. Povrch je upravovaný polyuretánovým lakom s vysokým leskom a odolnosťou voči UV žiareniu. Jednoduchšie modely sú kompletne vylisované z tvrdeného polypropylénu, ktorý sa vyznačuje nerozbitnosťou, odoláva nepriazni počasia i mrazu. Tie finančne o niečo náročnejšie majú nosnú kostru a všetky viac namáhané časti z kovu povrchovo upraveného poplastovaním. Plastový nábytok sa dá vďaka možnosti ideálneho ergonomického tvarovania používať aj bez doplnkového čalúnenia. Jeho ponuka je neporovnateľne väčšia ako v minulosti a stále má svojich „skalných“ zástancov.
Dnes aj náš trh prináša ešte niekoľko ďalších možností:
Novinka na našom trhu záhradného nábytku má meno hularo - je to syntetický materiál imitujúci ratan. Pre tých, čo chcú vedieť všetko, vysvetlíme, že ide o pretláčaný polyetylén s prímesou farebného pigmentu a má nasledujúce neoceniteľné vlastnosti: je veľmi pevný na namáhanie ťahom, odolný voči teplotným rozdielom, špeciálnym spôsobom spracovania je chránený proti ultrafialovému žiareniu, takže po čase nežltne a nezhoršuje sa jeho kvalita. Je veľmi ohybný a prispôsobivý, je možné tvarovať ho rôznymi spôsobmi a dajú sa z neho vypliesť aj náročné a zložité časti nábytku, ako sú opierky na ruky, rôzne rohy a zaoblenia a podobne. Vlákno sa vyrába v dvoch farebných odtieňoch: prírodnej a bielej, neškodí životnému prostrediu a je plne recyklovateľné. Nábytok firmy Dedon z vlákna hularo je vyrábaný klasickým spôsobom ručného vypletania - výroba jedného kresla trvá jeden celý pracovný deň. Aj nosné časti, čiže kostra, je z prvotriedneho materiálu - hliníkovej zliatiny, ktorá je veľmi ľahká a pevná. Nezničiteľnosť a jednoduchá manipulácia, ako aj tradičný klasický vzhľad predurčili tento nábytok nielen pre záhradné zákutia, ale s obľubou sa používajú aj na zariaďovanie kaviarní, reštaurácií, hotelov, klubov a iných verejných priestorov. Zaujímavosťou je, že výrobca v snahe uspokojiť náročných klientov a väčších odberateľov dodáva na americký trh aj parfémované vlákno. Posedieť si tak môžete obklopení vôňami vanilky, škorice či borovice. Takže ak sa práve rozhodujete, akým nábytkom si zariadiť terasu, balkón či záhradu a páči sa vám klasický ratan, ale odmietate s ním pri daždivom počasí behať dnu a zase von, môže byť práve takýto nábytok horúcim kandidátom. Aj údržba je veľmi jednoduchá, stačí ho umyť bežnými čistiacimi prostriedkami a ostriekať tlakovou hadicou. A ak nemáte miesto na jeho zimné uskladnenie, môžete ho nechať na vetre, daždi aj mraze, na jeho vzhľade ani úžitkových vlastnostiach sa to vôbec neodrazí.
Ratanový, prútený aj bambusový nábytok je starou známou „klasikou“. Pri spracovaní týchto prírodných materiálov je dôležitá nielen kvalita použitých surovín (pri ratane a bambusu dokonca o kvalite rozhoduje i oblasť, z ktorej pochádzajú), ale aj technologické postupy, dôkladnosť a v neposlednom rade náročnosť remeselného prevedenia. Tieto faktory sa zvyknú odzrkadliť samozrejme aj na cene hotových výrobkov. U našich spotrebiteľov zatiaľ zostáva pomerne neznámy a nedocenený bambusový nábytok. Napriek robustnejšej konštrukcii prekvapí svojou ľahkosťou, pružnosťou a odolnosťou. Duté stvoly sú príjemne hladké a vydržia aj pomerne veľkú relatívnu vlhkosť vzduchu - náročné klimatické podmienky juhovýchodnej Ázie, odkiaľ pochádza, ho na to priam predurčujú. Okrem toho je najrýchlejšie rastúcou a tým takmer nevyčerpateľnou rastlinnou surovinou. Tieto vlastnosti z neho nepochybne robia materiál budúcnosti.
Svojich zástancov má aj subtílny nábytok z kovaného železa. Umožňuje vytvarovať železné prúty do romanticky ozdobných i pôvabne jednoduchých foriem. Pohodlná a príjemná je kombinácia s drevom a doplnkovým čalúnením.
Drevený záhradný nábytok nevtieravo splýva so svojím okolím. Vďaka svojej odolnosti sú obľúbené hlavne tvrdé druhy dreva ako dub, buk a hlavne exotické tropické drevo z juhovýchodnej Ázie - teak. Jeho odolnosť je naozaj dobre preverená, vyrábajú sa z neho aj paluby luxusných jácht a člnov. Stromy s latinským názvom Tectona Grandis, z ktorých sa vyrába nábytok, sú zväčša staršie ako 60 rokov. Povrchovo neupravené drevo má zvláštnu vôňu, veľmi efektnú štruktúru vlákien a svetlú, po niekoľkých sezónach strávených vonku ľahko našedlú, zamatovú farbu. Napustené teakovým olejom si uchováva tmavšie, zlatisto-medové zafarbenie. Teakovým olejom sa nemusí impregnovať len teakový nábytok, ale je vďačným prostriedkom aj na ochranu iných druhov dreva, napríklad menej odolných ihličnatých druhov - smrekového, borovicového a cédrového. Kvalitný drevený nábytok býva impregnovaný pod tlakom, čo umožní lepšie a hlbšie preniknutie prostriedku do štruktúry dreva a nemusíte každú sezónu pobiehať okolo neho so štetcom a moridlom.
Samostatnú skupinu tvorí kamenný skulpturálny záhradný nábytok. Nie je určený len na sedenie, ale zohráva dôležitú úlohu v kompozícii záhradnej architektúry a možno aj citovom živote - umiestňuje sa do romantických zákutí, a ak si spomeniete aspoň na jeden romantický film, zistíte, že je určený na vyznávanie lásky pri opojnej vôni ruží za vlahých letných nocí. Obľúbené sú najmä nahrubo opracované väčšie kamenné kusy aj zaujímavo tvarované rekonštituované architektonické články zo zaniknutých objektov. Milovníkom rustikálnej vidieckej idylky zas učarovali vyradené železničné podvaly, ktoré s obľubou používajú ako oporné múriky i lavičky na sedenie.
Vhodným a naozaj netradičným riešením poskytujúcim dostatok intimity aj ochranu pred vetrom je plážový kôš, dobre známy každému, kto bol na dovolenke v bývalej NDR pri Severnom mori v známom a hlavne veternom letovisku na Rujane.
Romantikom zasa odporúčame napnúť hojdaciu sieť. Uchytiť ju môžete buď na kmene stromov rastúcich vo vhodnej vzdialenosti, ale dostať aj siete so samostatnou nosnou konštrukciou pre prípad, že vaša zeleň ešte nedorástla.
Pri malej záhradke postačí stôl s pár stoličkami, ak máte väčšiu záhradu, je dobré navrhnúť rôzne druhy posedenia. Príjemné miesto s pekným výhľadom prijateľne vzdialené od kuchyne či obývačky môže mať vydláždený povrch, môže stáť na drevenom pódiu alebo len na spevnenej ploche vysypanej štrkom či kamennou drťou. Okrem jasného optického vyznačenia sedenia si tak ušetríme starosti s trávnikom. Osamotené ležadlo, lavička či polohovateľná stolička určená na čítanie, rozjímanie a relaxáciu môže stáť, ak ju používame len príležitostne, aj priamo na trávnatej ploche.
O intimitu záhradného posedenia a príjemný chládok sa postarajú slnečníky, slnečné clony, pergoly, markízy, paravány, deliace steny, múriky či len správne zvolená výsadba drevín a rastlín. Je najvyšší čas teraz všetko dobre premyslieť a rozvrhnúť, aby ste mohli s príchodom teplých dní už len vychutnávať jarnú pohodu.
Ing. arch. Renata Štrpková