ANKARA, BRATISLAVA. Ergenekon. Toto slovo už niekoľko mesiacov pozná každý Turek. Ide o tajnú organizáciu, ktorú vytvorili politici, armádni hodnostári, univerzitní profesori a novinári. Ich spoločný cieľ je ochrana sekularizmu a národnej suverenity Turecka.
Počet zadržaných členov Ergenekonu, ktorí plánovali prevrat, sa stále rozširuje. Vo väzbe sa v stredu ocitlo ďalších štyridsať ľudí vrátane troch generálov vo výslužbe a bývalého šéfa polície.
Vražda Pamuka
Už v októbri sa dostalo za mreže 86 Turkov, ktorí sa údajne pokúšali destabilizovať krajinu. Plánovali nepokoje, ktoré by následne vyprovokovali armádu k prevratu.
Podľa vyšetrovacieho spisu je skupina zodpovedná prinajmenšom za dva útoky - výbuch bomby pred sekulárnym denníkom a súdom, pri ktorom v roku 2006 zomrel jeden človek.
Plánovali aj vraždu nositeľa Nobelovej ceny za literatúru Orhana Pamuka, čo by vyvolalo politický chaos.
„S najväčšou pravdepodobnosťou si Ergenekon dal za cieľ zmenu zriadenia v Turecku a chystal puč. Ide o sieť, ktorá siaha zospodu až po najvyššie miesta,“ povedala pre SME Sylvia Tyriaki, ktorá prednáša na istanbulskej Kültür University.
Zmena režimu ako v Iráne?
Kritici tvrdia, že vládnuca strana Spravodlivosti a rozvoja (AKP) jednoducho zneužíva moc a vyrovnáva si účty s prominentnými predstaviteľmi opozície. Objavili sa aj správy, že za mrežami čoskoro skončia bývalí prezidenti Suleyman Demirel a Necdet Sezer.
„Sme svedkami útoku na základné hodnoty republiky. Toto je zmena režimu, tak ako v ére Chomejního a Hitlera,“ povedal líder republikánskej strany CHP Deniz Baykal v najčítanejšom denníku Hürriyet.
Minister spravodlivosti Mehmet Ali Sahin obvinenia odmieta a vyhlásil, že zatýkanie nebolo politicky motivované.
Analytici hodnotia prípad ako pokračovanie dlhodobého súboja o moc medzi konzervatívnou vládou s islamistickými koreňmi a armádou a elitami, ktoré striktne presadzujú oddelenie štátu od náboženstva v duchu predstáv Mustafu Kemala Atatürka.