Bratislava. Ako významného autora experimentálnych bestsellerov hodnotí prozaika Jána Lenča tajomník Spolku slovenských spisovateľov (SSS) Pavol Janík pri príležitosti jeho nedávnych 75. narodenín. Podľa Janíka je Lenčo nevšedný spisovateľ v slovenských i medzinárodných súvislostiach, prominentný člen SSS a niekdajší dlhoročný tajomník odbočky SSS v rodnej Žiline.
"Ján Lenčo je pozoruhodný autor, pretože jeho umelecky ambiciózne knihy nielen spĺňajú vysoké kvalitatívne kritériá, ale zväčša opakovane vyšli vo vysokých nákladoch. Je výnimočným príkladom dosiahnutia nesmiernej popularity bez estetických a myšlienkových ústupkov," uviedol dnes pre TASR Janík.
Podľa neho kľúčovým slovom k pochopeniu a interpretácii tematicky rozmanitých umeleckých úsilí Lenča je paradox. Tým je nielen protichodné spojenie formálnej a filozofickej komplikovanosti zvolených vyjadrovacích prostriedkov so schopnosťou upútať pozornosť a udržať záujem širších vrstiev čitateľov. Je ním aj protirečivý vzťah a nanajvýš produktívne napätie medzi závažnosťou autorových výpovedí a ich spravidla súbežným odľahčením v rozličných tóninách sarkastického nadhľadu či humorného odstupu od dramatických konfliktov i tragických momentov.
Súčasťou veľkého paradoxu je prirodzená tendencia zaostriť prenikavú autorskú optiku na nemennú podstatu človeka a trvalé konštanty spoločenského pohybu, ktorý ustavične v kruhu či po špirále opakuje analogické situácie. Spisovateľ vždy hovorí o súčasnosti, aj keď príbehy často rafinovane vkladá do kulís dávnej minulosti alebo prvkami science-fiction navodzuje možné alternatívy budúcnosti. Lenčo tak v histórii, prítomnosti i v budúcom čase a udalostiach, ktoré ešte možno len predvídať, sugestívne, sympaticky i súcitne rozohráva večné problémy človeka a spoločnosti. Takými sú nesmrteľné ťažkosti, hriechy, chyby, omyly a ľudské nedostatky. "Preto v nich čitateľ vždy nachádza sám seba bez ohľadu na zdanlivú vzdialenosť v čase či priestore," dodáva Janík.