BRATISLAVA. Presťahuj sa do Bratislavy a dostaneš 5000 korún mesačne prvý polrok na nájom. Inzerát s takouto ponukou si zadala koncom roka VÚB banka.
Riaditeľka odboru personálny a vzťahový manažment vo VÚB banke Soňa Machatová hovorí, že ich inšpirovali skúsenosti, podľa ktorých ľudia majú záujem o prácu v Bratislave.
„Mimobratislavskí kandidáti si viac vážia pracovnú príležitosť, chceli sme im dať možnosť," dodáva Machatová.
V pobočkách stále málo
Podľa prieskumu spoločnosti Hay Group je na Slovensku priemerná dobrovoľná fluktuácia 15 percent. „Zásadné rozdiely medzi bankami a inými sektormi vo fluktuácii nie sú, celková fluktuácia v bankách je asi o dve percentá vyššia," povedala Zoja Hollá zo spoločnosti.
Inak je to s pozíciami v pobočkách, kde býva fluktuácia aj dvadsaťpercentná či vyššia.
„Najmä v Bratislave je ľudí vhodných na obchodné pozície v retailových pobočkách dlhodobo nedostatok," povedala Machatová z VÚB banky. Títo ľudia často striedajú prácu, je ťažké ich udržať.
Prvým dôvodom vysokej fluktuácie v pobočkách je podľa Hollej to, že títo zamestnanci sú relatívne lacní, pretože ich zaúčanie netrvá dlho a nie je také náročné nahradiť nevýkonného zamestnanca. Nového zamestnanca vyškolia rýchlo alebo siahnu po človeku od konkurencie, ktorý už potrebné zaškolenie má. „Ďalším dôvodom je aj spôsob riadenia výkonnosti," vysvetľuje Hollá. „Aby banka dosiahla alebo zvýšila svoj podiel na trhu, musí tlačiť na zamestnancov v pobočkách, aby predávali viac." A mnohým dlhodobý tlak nevyhovuje.
Ani VÚB banke zatiaľ kampaň veľa nových záujemcov nepriniesla. „Zrejme je to aj dôsledok väčšej opatrnosti pre hospodársku krízu," povedala Machatová. V kampani chcú pokračovať.
Kríza spomalí fluktuáciu
Vďaka väčšiemu počtu voľných kandidátov na trhu napríklad z konzultačných spoločností aj bankového sektora, očakávajú banky nateraz trochu pokojnejšie obdobie, pretože očakávajú nižšiu fluktuáciu.
Za odchádzajúcich zamestnancov budú naďalej hľadať náhradu. „Žeby sa niečo zásadne zmenilo na trhu práce v bankovom sektore, nevieme podľa aktuálne dostupných informácií povedať," povedala Hollá.
Pozastavený nábor ľudí majú podľa Hollej len menšie banky. Ostatní skôr očakávajú zmeny v odmeňovaní, ktoré môžu znamenať aj nižšie mzdové nárasty ako plánované.
„Dexia banka revidovala plán na rozvoj a tým prichádza aj k spomaleniu rastu počtu zamestnancov, a to tak, že sa zvýši produktivita na úrovni minimálne 10 percent," povedal hovorca banky Michal Fúrik.