Futuristické múzeum vedy a umenia je pýchou

Máloktoré európske mesto prechádza v posledných rokoch takou markantnou premenou ako Valencia. Do novej infraštruktúry domáci investovali milióny pesiet. Aj preto tretie najväčšie špa-nielske mesto s takmer 800-tisíc obyvateľmi dokáže v dnešných časoch ..

Máloktoré európske mesto prechádza v posledných rokoch takou markantnou premenou ako Valencia. Do novej infraštruktúry domáci investovali milióny pesiet. Aj preto tretie najväčšie špa-nielske mesto s takmer 800-tisíc obyvateľmi dokáže v dnešných časoch uchvátiť návštevníkov v každom ročnom období. V čase našej návštevy, v polovici decembra celé centrum žiarilo vianočnou výzdobou. Striekajúca fontána v pozadí hlavného námestia a vedľa nej nasvietený betlehem dotvárali čarovný kolorit metropoly Galície.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Prechádzka rozžiarenými uličkami budila priam rozprávkový dojem, pri návšteve pýchy mesta Ciudad de las Artes y las Ciencias (Múzeum vedy a umenia) na okraji centra mesta zasa človek nadobudol dojem, že vidí mesačnú krajinu. Samotní Španieli túto monumentálnu stavbu vystavenú novou technológiou v symbióze s vodnou hladinou označujú za projekt Tretieho milénia. Na jeho stavbe, ktorého súčasťou je i známa budova L‘Hémisféric, pracovalo sedem držiteľov Nobelovej ceny. V budove L‘Hémisféric, ktorá bola sprístupnená v roku 1998, si návštevníci môžu prezrieť planetárium a obrovské laserové kino. Vo vedľajšej budove, nazvanej Palác vedy a umenia, nájdete hudobný, fyzikálny i športový pavilón pre deti, kde sa im prístupnou formou snažili držitelia Nobelových cien priblížiť výdobytky 20. storočia. Ak však neovládate španielčinu a z fyziky ste na vysvedčení nemali jednotku, tretine prístrojov nebudete rozumieť. O to čarovnejšie je dobýjanie ich podstaty (pravda, ak sa nikam neponáhľate). Autorom Paláca vedy a umenia je valencijský architekt Santiago Calatrava, ktorého výtvorom je i jeden z mostov cez dnes už bývalú rieku Turia. Na rieku nemajú Valencijčania najlepšie spomienky, v roku 1957 bola príčinou veľkých záplav, ktoré si vyžiadali aj ľudské obete. Po odklonení do jednej z priehrad Španieli naplno využili vyschnuté koryto rieky. Vyrástli v ňom tenisové i futbalové ihriská a množstvo parkov a záhrad s rastlinami od výmyslu sveta. Ak sa práve nachádzate v niektorej z nich, ani vám na um nepríde, že stojíte v koryte rieky. Späť k Palácu vedy a umenia. Rozkladá sa na ploche 42-tisíc metrov štvorcových, je vysoký 55 metrov a dlhý 220 m. Na jeho stavbu bolo použitých 58-tisíc kubíkov betónu a 6-tisíc ton ocele. Mamutia, ale nádherná stavba.

SkryťVypnúť reklamu

Čarovná je i prechádzka po jednej zo striech budovy oproti Palácu vedy a umenia. Stačí vyjsť dve poschodia a ocitnete sa v záľahe vysokých paliem, ktoré v kontexte s nezvyčajnou kovovou konštrukciou budovy vytvárajú zaujímavú symbiózu. Ak práve v tom čase presvitajú dovnútra lúče slnka, dojem je o to romantickejší. Futuristická stavba, ktorou sa Valencijčania hrdia už dnes, však ešte zďaleka nie je dokončená. V čase našej návštevy pár metrov opodiaľ vyrastalo gigantické divadlo, za Palácom vedy a umenia by mal stáť Oceánografický park.

Medzi dominanty architektonicky nádherného mesta patrí i Palau de la Musica (Hudobný palác), ktorý je už 14 rokov centrom kultúry. Futuristický vzhľad má i detský rekreačný park Gulliver. Ak vás stavby budúcnosti prestanú baviť a máte chuť oddychovať, nie je nič ľahšie, ako sa metrom zhruba za 25 minút presunúť k moru. Dvadsaťstupňová decembrová teplota síce kúpanie nesľubuje, prechádzka opustenou piesočnou plážou za šumenia mora však dá zabudnúť na svetské problémy. A nezabudnite v jednej z miestnych reštaurácií ochutnať paellu - typické španielske národné jedlo skladajúce sa z množstva ryže a kuracieho mäsa, prípadne darov mora. RASTISLAV HRÍBIK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 554
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 8 210
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 011
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 346
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 3 495
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 161
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 915
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 341
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu