Choroba chráni pred výpoveďou natrvalo

Počas choroby výpoveď človek nedostane, rok môže dostávať asi polovicu platu. Ak si výpoveď zamestnanca počká, odstupné dlhá choroba neovplyvní.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - PROFIMEDIA)

Počas choroby výpoveď človek nedostane, rok môže dostávať asi polovicu platu.
Ak si výpoveď zamestnanca počká, odstupné dlhá choroba neovplyvní.

BRATISLAVA. Koncom minulého roka stúpol na Slovensku počet ľudí, ktorí boli práceneschopní. Bolo ich viac ako predvlani či pred tromi rokmi. Prípadov chrípky na druhej strane bolo v porovnaní s decembrami troch predchádzajúcich rokov vlani najmenej.

Tí, ktorí sa nechali vypísať, hoci to s nimi až také akútne nebolo, mohli prečkať v pohode koncoročné škrty zamestnancov. Človek, ktorý je uznaný dočasne za práceneschopného, totiž nemôže dostať výpoveď.
Na PN­ke je v takzvanej ochrannej lehote.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ochrannou lehotou je podľa Zákonníka práce čas, počas ktorého je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného, ak si práceneschopnosť nevyvolal úmyselne alebo nespôsobil pod vplyvom, alkoholu, alebo iných látok. Počíta sa medzi to aj obdobie od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo obdobie kúpeľnej liečby.

V ochrannej lehote je žena počas tehotenstva a zamestnankyňa na materskej dovolenke. Rovnako sa do ochrannej lehoty dostáva aj zamestnankyňa či zamestnanec, ktorí sú na rodičovskej dovolenke.
Ochranná lehota chráni tiež osamelú zamestnankyňu alebo zamestnanca starajúceho sa o dieťa mladšie ako tri roky.

Pred výpoveďou je chránený i človek, ktorý je dlhodobo uvoľnený na výkon verejnej funkcie alebo vykonáva mimoriadnu službu v krízovej situácii.
„V prípade, ak zamestnávateľ dá výpoveď zamestnancovi pred začatím plynutia tejto ochrannej lehoty a výpovedná lehota by uplynula počas ochrannej lehoty, výpovedná lehota sa predĺži a ukončí sa spolu s ukončením ochrannej lehoty," vysvetľuje advokátka Daniela Ježová.

SkryťVypnúť reklamu

Ochranná lehota aj navždy

O aké dlhé obdobie môže zamestnanec odchodom na maródku maximálne oddialiť či sa schovať pred výpoveďou, zákon nehovorí.
„Žiadny zákon neupravuje dĺžku trvania dočasnej práceneschopnosti, predlžovať ju teda možno teoreticky bez obmedzenia," povedal advokát Vendelín Benkóczki.

Dočasnú práceneschopnosť stanovuje lekár v prípade, že zamestnanec pre chorobu alebo úraz nemôže vykonávať doterajšie zamestnanie. „Zákaz výpovede trvá odo dňa, keď bol zamestnanec rozhodnutím lekára uznaný za dočasne práceneschopného, trvá do smrti zamestnanca, rozhodnutia o skončení práceneschopnosti alebo do rozhodnutia o tom, že zamestnanec je z tohto dôvodu invalidný alebo čiastočne invalidný," povedal Benkóczki.

Rok polovica platu

Prvé tri dni, keď je zamestnanec vypísaný, dostáva 25 percent z denného vymeriavacieho základu, štvrtý až desiaty deň má nárok na 55 percent. Desať dní choroby dostáva peniaze od firmy ako náhradu mzdy.
Rovnaké percento - 55 percent z denného vymeriavacieho základu môže práceneschopný poistenec dostávať do 52 týždňov od Sociálnej poisťovne ako dávku sociálneho poistenia.
Žena na materskej má nárok na polročné materské, ak pred pôrodom pracovala a platila si poistné aspoň 270 dní za posledné dva roky.

SkryťVypnúť reklamu

Materské vo výške 55 percent z dennej mzdy je prilepšením k takmer päťtisíckorunovému rodičovskému príspevku od štátu. Rozhodujúci na výpočet výšky materského je zvyčajne predošlý rok.

Odstupné choroba nezníži

Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď aj počas ochrannej lehoty. „Napríklad ak sa zamestnávateľ zrušuje alebo ak zamestnanec porušil pracovnú disciplínu, alebo ak z vlastnej viny stratil predpoklady na výkon dohodnutej práce," dopĺňa advokátka Ježová.

Človek, ktorého prepustia z dôvodu nadbytočnosti, má nárok na odstupné. Jeho výšku obdobie na péenke ovplyvní. Jeho výška sa vypočítava z priemerného mesačného zárobku ako jeho dvoj­ alebo trojnásobok podľa počtu odpracovaných rokov alebo podľa dohody v kolektívnej zmluve.
Hlavnou zásadou výpočtu je, že priemerný zárobok sa vypočítava z rozhodujúceho obdobia, ktorým je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok.
„Priemerný zárobok sa vypočítava len z odpracovaného času a zo mzdy vyplatenej za tento odpracovaný čas. Čas, keď zamestnanec z dôvodu práceneschopnosti nepracuje a poberá náhradu mzdy alebo nemocenské, sa vylučuje z výpočtu a nemôže teda negatívne ovplyvniť výšku odstupného," povedal Stanislav Tarnovský, z úseku legislatívy v OZ Kovo.

SkryťVypnúť reklamu

V skúšobnej lehote môže prísť o prácu aj tehotná

V Zákonníku práce je človek chránený pred výpoveďou vo vymenovaných prípadoch.
Ani tehotenstvo, materská a rodičovská dovolenka či PN­ka neochránia zamestnanca pred stratou zamestnania, pokiaľ nastúpil do zamestnania nedávno a zamestnávateľ sa s ním dohodol na skúšobnej lehote. Skúšobná lehota môže byť najviac tri mesiace.
„Zákaz výpovede a ochranná lehota sa na zamestnanca v skúšobnej lehote právne síce vzťahujú, no si treba uvedomiť, že výpoveď je len jedným zo spôsobov skončenia pracovného pomeru," vysvetľuje advokát Benkóczki.
V skúšobnej lehote môže tak zamestnávateľ, ako aj zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu. Písomné oznámenie o skončení pomeru sa má pritom doručiť druhému účastníkovi aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť.
„Zamestnanec, na ktorého sa vzťahuje ochranná lehota, síce nesmie dostať výpoveď, ale ak je v skúšobnej lehote, tak ho možno poslať preč skončením pracovného pomeru v skúšobnej lehote," hovorí Benkóczki.

SkryťVypnúť reklamu

Koho najľahšie prepustia

Pracovný pomer na menej ako 15 hodín týždenne môže zamestnávateľ skončiť výpoveďou z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu - výpovedná lehota je 30 dní.
Pracovný pomer na určitý čas sa skončí jeho uplynutím.
V skúšobnej lehote môže zamestnávateľ skončiť pracovný pomer z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.
Ak z dohody o pracovnej činnosti priamo nevyplýva spôsob jej skončenia, možno ju skončiť aj výpoveďou bez uvedenia dôvodu.

joč

Ochranná lehota

keď je zamestnanec uznaný za práceneschopného,
pri povolaní na výkon mimoriadnej služby v období krízovej situácie,
keď je zamestnankyňa tehotná, keď je na materskej dovolenke, keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke alebo keď sa osamelá zamestnankyňa alebo osamelý zamestnanec starajú o dieťa mladšie ako 3 roky,
keď je zamestnanec dlhodobo uvoľnený na výkon verejnej funkcie,
keď je zamestnanec pracujúci v noci uznaný za dočasne nespôsobilého na nočnú prácu.

SkryťVypnúť reklamu

Po roku choroby už bez peňazí

Ak je človek chorý dlhšie ako rok, možno hovoriť
o invalidite.

BRATISLAVA. Človek, ktorý si platil poistné a mal nárok na nemocenské dávky počas svojej péenky, už po roku nedostane žiadne peniaze ani v prípade, že by jeho pracovná neschopnosť naďalej trvala.

„Najneskôr tri mesiace pred uplynutím 52 týždňov by mal dlhodobo práceneschopný človek požiadať o posúdenie zdravotného stavu z hľadiska invalidity," povedala hovorkyňa ministerstva práce Daniela Rodinová.

Ak totiž dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav trvá dlhšie ako jeden rok, možno hovoriť o invalidite. Nie je to však automaticky dané.

(mgl)

Po materskej môžu dostať inú prácu

Rodičovská dovolenka chráni pred výpoveďou aj tri roky, neplatené voľno či dovolenka pred výpoveďou nechránia.

BRATISLAVA. Ak počas obdobia, keď žena bola na materskej dovolenke alebo počas obdobia, keď bol jeden z rodičov hoci aj na trojročnej rodičovskej dovolenke a zamestnávateľ zruší jeho pracovisko alebo sa práca, ktorú mali rodičia pred odchodom na materskú či rodičovskú dovolenku, už nevykonáva, musí ich zamestnávateľ zaradiť na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve.

SkryťVypnúť reklamu

To platí aj v prípade, že sa zamestnanec vráti do práce po skončení dočasnej pracovnej neschopnosti.
Skončenie pracovného pomeru prichádza do úvahy až vtedy, ak zamestnávateľ nemá inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve a pokúsil sa dohodnúť zmenu pracovných podmienok.

„Zamestnanca, ktorý je na neplatenom voľne, Zákonník práce nechráni, a preto možno dať takémuto zamestnancovi výpoveď, ak sú na to predpoklady," povedala advokátka Ježová.

Rovnako výpoveď môže dostať aj zamestnanec na dovolenke, ak mu je výpoveď riadne doručená.

(mgl)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 14 581
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 341
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 924
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 155
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 807
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 574
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 454
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 113
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu