BRATISLAVA. Výhodná poloha a relatívne lacná pracovná sila aj nízke daňové zaťaženie pritiahli v posledných rokoch na Slovensko zahraničné spoločnosti, ktoré si tu zakladali centrá a spoločnosti, aby v nich sústreďovali napríklad účtovnícke služby, IT služby alebo zákaznícky servis pre celý región.
Zjednotili tak operácie všetkých krajín a zároveň znižovali náklady na činnosti, ktoré nie je nutné robiť v každej krajine.
„Od roku 2006, odkedy sme začali sledovať takzvané centrá zdieľaných služieb, sa naša databáza rozšírila zo 6 klientov na 16," povedala Zuzana Modrovichová z Hay Group.
Po necelých dvoch mesiacoch od príchodu eura analytik UniCredit Bank Ján Tóth hovorí, že naň i doplácame. Vypočítal, že pre padajúce okolité meny dôjde na Slovensku k zdraženiu pracovnej sily.
Prieskum rast nákladov potvrdzuje.
Sme úspešní, zdražujeme
Spoločnosť Hay Group začiatkom roka robila prieskum platov a podmienok, ktoré na slovenskom trhu centrá zamestnávajúce tisíce ľudí majú.
Do skupiny centier zdieľaných služieb zaraďujú napríklad IT spoločnosti ako Lenovo, IBM, Accenture alebo AT & T.
Zistili, že platy v nich za posledné tri roky rástli ročne asi o desať percent a dnes sa vyšplhali asi o pätinu vyššie, než je priemerný bratislavský plat.
Podľa Štatistického úradu bolo koncom roka v Bratislavskom kraji priemerný plat 27tisíc korún, 896 eur.
„Centrá prichádzali na Slovensko všetky vo veľmi podobnom čase, a dostali sa tak do situácie, keď potrebovali niečím získať veľké množstvo ľudí," povedala Modrovichová.
Uprednostňovali mladých ľudí s dobrou znalosťou jedného alebo dvoch cudzích jazykov.
Priemerný vek zamestnancov v mnohých nedosahuje ani 30 rokov a obdobie, počas ktorého pracujú pre jedinú spoločnosť, je v priemere jeden a pol alebo dva roky.
Mladí sú nelojálni a nároční
Mladí ľudia sú na trhu práce nelojálni zamestnanci a neboja sa striedať zamestnávateľov.
Nízky vek a podobná práca vo viacerých spoločnostiach dvíhali postupne fluktuáciu v jednotlivých spoločnostiach. Kto si chcel zaučených zamestnancov udržať, musel ich preplatiť.
„Vysoká fluktuácia na pracoviskách s podobnou, často opakujúcou sa činnosťou v náplni práce, znamenajú umelé špirálovité zvyšovanie miezd, keďže zamestnanci môžu prechádzať z jednej spoločnosti do druhej a umelo tak zvyšovať mzdy," vysvetľuje Modrovichová.
Vlani sa fluktuácia ustálila podľa prieskumu na úrovni 15 percent, kým rok predtým bola ešte 24percentná.
Lákajú východnejší
Platy v centrách v susednom Česku sú podobné, no napríklad v Rumunsku je už rozdiel v nákladoch väčší. „Za posledné tri roky zo Slovenska odišli dve takéto centrá, možno sa rozhodnú i ďalšie, na druhej strane práve v rumunských univerzitných mestách, s potenciálom budúcich zamestnancov, vidieť teraz ich rast," povedala Modrovichová.
Lenovo neprijíma, Dell hľadá špecialistov
IT centrá hovoria, že šetrenie je dôsledkom krízy, nie zvyšujúcich sa nákladov na prácu.
BRATISLAVA. Svetové počítačové firmy na Slovensku ešte pred pár mesiacmi mali otvorené stovky voľných miest, dnes sa od nich čaká šetrenie.
Čínska spoločnosť Lenovo, vyrábajúca počítače a technologické produkty, na Slovensku začala v roku 2005 so 40 zamestnancami. Po štyroch rokoch zamestnáva asi 700 ľudí. „Aby sme odpovedali na potreby trhu, každoročne sme rozširovali centrum," hovorí Mária Chrobačinská z Lenova. Dnes nových ľudí neprijímajú a na obsadenie niektorých pozícií presúvajú terajších zamestnancov.
Krízu vidia aj v IT
Opatrenia na znižovanie nákladov robia podľa slov Chrobačinskej pre krízu, nie v súvislosti s rastúcimi platovými nákladmi. „Tento krok je nevyhnutný v tom, aby sme mohli vybudovať udržateľný rast na trhu, ale sme oddaní slovenskému trhu a zotrvaniu v Bratislave," povedala.
Karel Taschner, riaditeľ komunikácie HP pre Českú a Slovenskú republiku, hovorí, že pôsobenie spoločnosti na slovenskom trhu je dlhodobé. „Na druhej strane však spoločnosť sleduje trendy v tejto oblasti a neustále optimalizuje svoje nákladové štruktúry," povedal.
V súvislosti s poslednými hospodárskymi výsledkami spoločnosť predstavila projekt na ochranu pred núteným znižovaním počtu zamestnancov podľa aktuálnej hospodárskej situácie. V rámci neho navrhuje znížiť základné platy zamestnancov o 2,5 až 5 percent, globálnym manažérom o 10 až 15 percent a celosvetovému generálnemu riaditeľovi o 20 percent.
„V regióne Európy, Blízkeho východu a Afriky sa môžu zamestnanci rozhodnúť, či sa k projektu pripoja," povedal Tascher. Spoločnosť za posledný rok prijala vyše tristo nových zamestnancov, má otvorený nábor na vysoko špecializované technické pozície.
Máme európskych klientov
Pavol Varga, manažér ľudských zdrojov v európskom obchodnom centre Dell, hovorí, že silné euro oproti susedným menám nie je pre nich dôvodom na smútok. „Euro pokladám pre Slovensko za stabilizačný moment aj v otázke nákladov práce. Naši zákazníci sú v eurozóne," vysvetľuje Varga.
Dell zamestnáva okolo 1400 ľudí. Počet zamestnancov plánujú zvýšiť mierne, hlavne o pracovníkov technickej podpory a projektových špecialistov a finančných odborníkov.
Na otázku, aká je momentálna mzdová politika centra a či museli zmraziť rast platov svojim zamestnancom, Varga odpovedá, že naďalej budú monitorovať trh, aby boli schopní platmi konkurovať na trhu. „Plošné zvyšovanie platov všetkých zamestnancov v prvej polovici roka nepredpokladáme," povedal Varga.
Špecialistov prijímame
Ďalšie spoločnosti ako IBM či Accenture tvrdia, že nábor majú stále otvorený.
V Accenture medziročne neurobili významné zmeny v počte zamestnancov, ktorých je asi 1100. „Naďalej hľadáme ľudí so špecifickými zručnosťami a znalosťami na projekty, kde potrebujeme navýšiť kapacity," povedal hovorca Marek Geššo.