Bratislava 2. mája (TASR) - So zvýšením poplatkov za ubytovanie na vysokoškolských internátoch sa študenti, ktorí v marci vyhlásili štrajkovú pohotovosť, budú musieť pravdepodobne zmieriť. Ministerstvo školstva (MŠ) SR totiž nemá dostatok prostriedkov na vyrovnanie deficitu, ktorý vznikol v rozpočtoch piatich univerzít po zavedení novej metodiky financovania ubytovní. Paradoxom však ostáva, že kým riaditelia internátov týchto škôl boli k zvyšovaniu poplatkov prakticky donútení, ceny o viac ako päťdesiat percent sa zdvihli aj tam, kde z novej metodiky financovania internáty profitujú.
Hovorca Koordinačného centra štrajkových výborov (KCŠV) Tomáš Zeman dnes TASR informoval o stretnutí so šéfom rezortu Milanom Ftáčnikom a zástupcami MŠ SR, ktorí prisľúbili finančnú pomoc najviac postihnutým školám. Spolu do 15 miliónov korún z rezervy MŠ SR a nevyčerpanej čiastky určenej na štipendiá by mali dostať Univerzita Komenského a Slovenská technická univerzita (STU) v Bratislave, Žilinská univerzita, Technická univerzita vo Zvolene a Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre. Podľa Zemana táto suma nestačí, pretože len deficit STU je nateraz 30 miliónov korún. "V rámci možností ministerstva je to však dosť veľký kompromis, otázkou je, koľko prostriedkov na riešenie problémov internátov školám skutočne pridelí." Študenti, ktorí si podľa Zemana uvedomujú, že navýšenie potrebných financií nemôžu očakávať ani od vlády SR, preto ostanú v štrajkovej pohotovosti, aby "videli, koľko financií školy naozaj dostanú".
Na zlú sociálnu situáciu upozornia vládu, ktorej zašlú petíciu s približne 10 000 podpismi. Na ďalšie nátlakové akcie študenti dovedna dvadsiatich štyroch fakúlt, na ktorých je vyhlásená štrajková pohotovosť, už rezignovali. Za čiastočný úspech Zeman považuje to, že obyvatelia internátov STU, ktorým hrozilo až osemdesiatpercentné zvýšenie poplatkov, zaplatia za ubytovanie len o sto korún viac ako doteraz. Zároveň upozornil, že nový spôsob financovania, podľa ktorého každý študentský domov dostane ročne na lôžko 3 500 korún, je pre zvyšných 13 univerzít v podstate výhodnejší. Riaditelia internátov týchto škôl preto nemajú dôvod na radikálne päťdesiatpercentné zvýšenie poplatkov. Zeman sa domnieva, že je na študentoch týchto univerzít, či zorganizujú protestné akcie voči ich vedeniu.
Ceny za ubytovanie na jednotlivých vysokoškolských internátoch sa rôznia. V Študentskom domove Ľudovíta Štúra v Bratislave vysokoškolák doteraz mesačne zaplatil priemerne 340 korún.