BRATISLAVA – Bývalá hlava štátu Michal Kováč tvrdí, že posledný rokovací deň parlamentu v tomto roku odhalil trhliny vo vládnej koalícii. Kováč to zdôvodnil najmä odmietnutím ústavného zákona o zrušení Mečiarových amnestií poslancami SDĽ.
„Ak by sa Slovensko nedokázalo vyrovnať napríklad s kauzou zmareného referenda a únosu môjho syna, bol by to stále biľag na organizme slovenskej spoločnosti bez ohľadu na to, ktorá vláda by tu bola. Bol by to stále dôvod na znepokojenie v zahraničí, do akej miery je demokracia na Slovensku schopná vyrovnať sa s takými vážnymi kauzami. Neviem si predstaviť, že by to zostalo v polohe, v akej je to dnes,“ tvrdí exprezident.
Kováč si nevie vysvetliť odmietavý postoj SDĽ k zrušeniu amnestií. Má však dojem, že stanovisko ľavicových demokratov ovplyvnil vicepremiér Ľubomír Fogaš, keď odporúčal riešiť kauzu únosu občianskosúdnou cestou. „Nie som právnik, ale neviem si predstaviť, ako ešte raz zisťovať to, čo už zistili vyšetrovatelia a overila prokuratúra. Chcem si to vysvetliť nejakou puritánskou interpretáciou ústavnosti, pri ktorej uniká podstata veci, že právny poriadok má slúžiť tomu, aby bolo zadosťučinené spravodlivosti,“ myslí si exprezident.
Pri hodnotení Dzurindovho kabinetu v tomto roku povedal, že oceňuje jeho integračný kurz, ktorý sa prejavil zlepšením šancí Slovenska na vstup do Severoatlantickej aliancie a Európskej únie. Myslí si, že niektoré rozhodnutia vlády trvajú dlho a nerobia sa v pravý čas. Za vážny problém považuje fakt, že SDK sa nestala pevným článkom koalície pre vnútornú nestabilitu. Podľa Kováča politici by mali pochopiť, že v istom čase je záujem štátu dôležitejší ako „niektoré vnútrostranícke pozície smerujúce k autonómii partnerov, ktorí vytvorili SDK“.
Exprezident sa vyslovil za spoluprácu strán SDKÚ, KDH a DS. „Malo by to byť zoskupenie, ktoré by bolo schopné získať poverenie zostaviť vládu.“ Kováč nemieni prostredníctvom tejto formácie vstúpiť do politiky vo voľbách v roku 2002, želá si však, aby podobné silné zoskupenie vzniklo aj v stredoľavom politickom spektre.
„To bude zárukou, že po voľbách bude pokračovať terajší kurz politiky a naše integračné zámery nebudú ohrozené prekvapivými výsledkami volieb,“ dodal. IGOR STUPŇAN