
FOTO - ARCHÍV
Pritom aňuka Schillerová, ako ju deti zvykli familiárne nazývať, nikdy vlastné deti nemala. Napriek tomu zasvätila celý život práve im. Aj dnes sa mnohé z nich stretávajú na mieste jej posledného odpočinku v Kremnici a spomínajú. „To ocenenie chápeme ako vďaku za všetko, čo urobila pre deti, ktoré nemali vlastných rodičov. Už za socializmu mala dostať akési vyznamenanie, no zriekla sa ho. Pojem socialistická výchova bol pre ňu vždy cudzí. Bola silne veriaca a aj v tom čase vyprevádzala svoje deti do sveta iba krížikom na čelo,“ spomína si Irena Jurišová z Kremnice.
Jej manžel Arpád, jedna z osobností mesta, patril k tým, ktorých Margita Schillerová vychovala. Spod jej rúk vychádzali lekári, architekti, inžinieri, sem-tam sa našiel niekto, kto jej v dospelosti nerobil práve dobré meno. „Ona sa však na svoje deti vždy pozerala blahosklonne, a ak videla, že sa dali na zlú cestu, bola im ochotná kedykoľvek pomôcť. Aj vtedy, keď už stáli na vlastných nohách,“ dodáva I. Jurišová.
Ocenenie za M. Schillerovú v Trnave preberal architekt Jakub Tomašák, jedno z jej najobľúbenejších detí. Deťom v sirotincoch zasvätila celý svoj život - pracovala s nimi takmer sedemdesiat rokov. Aj po tom, čo pracovať prestala, ostala medzi nimi. Život nedožila v domove dôchodcov, svoju izbu mala v detskom domove na Halenárskej ulici v Trnave. Aby to mala k deťom čo najbližšie.
M. Schillerová absolvovala učiteľský ústav uršuliniek, neskôr pôsobila v sirotincoch v Kremnici, Prešove a Trnave. „Vďaka nej mali opustené deti krásne detstvo. Dievčatá učila všetky domáce práce, naučila ich obracať sa v živote, chlapcov zas hnala do škôl a na remeslo. Chcela, aby sa v živote nestratili. Najväčšou odmenou pre deti bolo, keď mohli sedieť počas obeda pri dlhom stole tesne vedľa nej. Na čestnom mieste,“ spomína I. Jurišová.
Medzi jej deťmi - tak ich vždy nazývala - bolo aj niekoľko nezabudnuteľných postáv. Napríklad židovský chlapec, ktorého ako štvorročného zachránila pred deportáciou a neskôr z neho vyrástol lekár. Alebo Jožko, ktorého sa ujala, keď žobral opustený na ulici, a potom začal študovať právo. Jej krstným synom je aj známy husľový virtuóz Peter Michalica, s ktorého matkou ju spájalo hlboké priateľstvo.
KVETA FAJČÍKOVÁ