BRATISLAVA – Spoločnosť OMV Slovensko za 10 rokov svojej existencie dosiahla na celkovom predaji pohonných látok na Slovensku podiel 14 percent. Od roku 1991 spoločnosť vybudovala 61 čerpacích staníc, ktoré tvoria druhú najväčšiu predajnú sieť pohonných látok na Slovensku. Pri výstavbe a prevádzke staníc boli podľa riaditeľa OMV Slovensko Petra Rotha zohľadnené všetky normy týkajúce sa ochrany životného prostredia.
Pohonné látky sa uskladňujú v dvojitých nádržiach, rovnako i potrubia majú zdvojené steny. Priestor medzi plášťami nádrží a potrubí je vyplnený buď dusíkom, alebo stlačeným plynom, ktorý signalizuje prípadný únik látky. V potrubí sa nachádza aj zariadenie, ktoré je v prípade poruchy schopné odstaviť celý systém a s presnosťou na 30 cm identifikovať porušené miesto. OMV bolo prvou zahraničnou petrolejárskou spoločnosťou, ktorá vstúpila na slovenský trh. V roku 1991, teda ešte za čias bývalej ČSFR, vznikli dva podniky – ÖMV ČSFR a ÖMV-Benzinol ako filiálky rakúskej olejárskej spoločnosti na Slovensku. O rok neskôr vznikol ďalší subjekt – ÖMV ČSFR Čerpacie stanice.
Po rozdelení federácie a vzniku samostatnej Slovenskej republiky sa ÖMV ČSFR transformovala na ÖMV Slovensko a ÖMV ČSFR Čerpacie stanice sa zmenila na ÖMV Slovensko Čerpacie stanice. Tretia spoločnosť ÖMV – Benzinol pôsobí ďalej pod pôvodným názvom.
V roku 1995 sa v súlade so stratégiou celého koncernu zmenil tvar mena ÖMV na medzinárodne použiteľnejší názov OMV. Od roku 1997 na Slovensku pôsobí už len jedna spoločnosť – OMV Slovensko.
Tá dnes zamestnáva viac ako 700 ľudí vo viacerých regiónoch Slovenska a za 10 rokov predala spolu 730 350 ton benzínu a 675 750 ton nafty.
Podľa TASR chce spoločnosť OMV svoje aktivity na Slovensku ďalej rozšíriť tak, aby jej podiel predaja na tomto trhu vzrástol na 20 percent. Spoločnosť, ktorej minuloročný obrat sa priblížil k 10 miliardám korún, chce tento rok vybudovať a získať akvizíciou, najmä od malých súkromníkov a spoločnosti Transpetrol nové čerpacie stanice. Od júla tohto roka rozšíri svoj sortiment aj o predaj skvapalneného ropného plynu (LPG, propán-butánu) motoristom.
(tom)