je známky spomalenia a že inflácia sa ešte nepreniesla do rastu platov. Pre Európsku centrálnu banku to bolo druhé znižovanie úrokových sadzieb v jej krátkej histórii.
Napriek tomu, že medzinárodné inštitúcie, ekonómovia a finančné trhy už dávnejšie tlačili na ECB, aby konečne upravila sadzby, jej včerajšie rozhodnutie sa nestretlo s veľmi pozitívnym ohlasom. Nakoniec aj euro posilňovalo len 45 minút po zverejnení správy a potom začalo oslabovať. „Trhy sú nervózne, že ECB nepraktizuje to, čo káže,“ povedal Paul Bednarczyk z 4Cast. Myslel tým na skutočnosť, že centrálna banka sa doteraz zníženiu sadzieb vyhýbala, čo šéf ECB Wim Duisenberg odôvodňoval tým, že hlavným cieľom banky je udržať cenovú stabilitu. Prekvapujúce zníženie sadzieb v čase, keď inflačné tlaky nie sú zažehnané, však podľa niektorých ekonómov povedie k rastu cenovej hladiny v 12 krajinách eurozóny. „Kredibilita ECB týmto znížením utrpela,“ povedal Bednarczyk. Niektorí ekonómovia si naopak myslia, že zníženie prišlo neskoro a bolo nedostatočné.
Uvoľnenie menovej politiky, ktoré predtým ECB nijakým spôsobom nesignalizovala, mohla byť reakcia na nedávne zverejnenie nemeckých ukazovateľov. Ich zhoršenie bolo taká výrazné, že sa okamžite premietlo do predpokladaného rastu eurozóny v tomto roku. „ECB však nemôže vysvetliť svoje rozhodnutie ako reakciu na nemecké ekonomické ukazovatele,“ povedal Klaus Baader z Lehman Brothers. „ECB by mala robiť menovú politiku pre celú eurozónu a nielen pre Nemecko,“ dodal.
ECB je poslednou z najvýznamnejších centrálnych bánk, ktorá tento rok pristúpila k znižovaniu sadzieb. Napríklad Federálny rezervný systém tento rok už trikrát upravil svoju kľúčovú úrokovú sadzbu, vždy o pol percentuálneho bodu.
GABRIEL KÁDASI